V USA vypustí do přírody miliony komárů. Jsou geneticky upravení

Na Florida Keys ve Spojených státech jsou intenzivně aplikovány postřiky proti komárům, kteří přenášejí virus zika, horečku dengue či žlutou zimnici. Komáři jsou proti postřikům již imunní, a protože není žádná účinná léčba proti těmto horečnatým onemocněním, byl schválen plán vypustit více než 750 miliónů geneticky upravených komárů. A to i přes protesty místních obyvatel a skupin ochránců životního prostředí.

Plán na vypuštění více než 750 miliónů geneticky upravených komárů mezi lety 2021 a 2022 na souostroví Florida Keys, které začíná asi 24 kilometrů od Miami, dostal zelenou. Terénní zkoušky navrhla britská biotechnologická společnost Oxitec a schválení trvalo několik let.

Geneticky upravený komár britské společnosti je pojmenovaný OX5034. Vědci samce komára upravili tak, že když se spáří se samičkou, jejich potomstvo zahyne dřív, než stihne dospět. Vědci zvolili samce záměrně, protože pouze samička saje krev, na rozdíl od samce, který se živí pouze nektarem a není nositelem nemoci. V roce 2021 budou komáři vypuštěni také v Harris County v Texasu.

„Jedná se o vzrušující vývoj, který představuje průlomovou práci stovek lidí po více než deset let. Vynaložili veškeré úsilí, aby nás chránili před virovými chorobami jako je zika, horečka dengue nebo žlutá zimnice,“ řekl generální ředitel Oxitecu Gray Frandsen.

Florida bojuje s tropickým komárem druhu Aedes aegypti od roku 2009. Místní úřady se pokoušely komáry vyhubit různými postřiky a jinými metodami, ale všechny se zdály jako neúspěšné a nákladné. Tropický komár Aedes aegypti představuje pouze 1 % populace a boj s ním stál USA více než milion amerických dolarů ročně.

V roce 2012 byla požádána britská společnost Oxitec o pomoc. Výsledkem je geneticky upravený komár OX513A. Terénní zkoušky proběhly v Panamě, Brazílii a na Kajmanských ostrovech a firma hlásila vysokou úspěšnost. Podle CNN například v Brazílii se populace tropického komára snížila o 95 %.

V době, kdy se diskutovalo o terénních zkouškách také na Florida Keys, místní obyvatelé odmítli být „pokusnými morčaty“ a sepsali petici, která měla více než 100 tisíc podpisů. Dnes je jich téměř 250 tisíc. Úřady se snažily místním obyvatelům vysvětlit, že se jedná o samce komára, který neútočí na lidi a není se čeho obávat.

Agentura pro ochranu životního prostředí spadající pod Federální vládu Spojených států amerických požaduje, aby společnost Oxitec informovala úředníky nejméně 72 hodin před vypuštěním geneticky upravených komárů a po dobu 10 týdnů hlídala, že žádný komár nedosáhne dospělosti.

Skupiny, které bojují za lepší životní prostředí, se však obávají, že vypuštění geneticky upravených komárů může mít vliv na divokou přírodu, a to zejména na ohrožené druhy ptáků, hmyzu i savců, kteří se komáry živí. „Vypuštění geneticky upravených komárů může být hrozbou pro floridské životní prostředí a pro ohrožené druhy uprostřed pandemie,“ řekla Dana Perlsová z Friends of the Earth.

„V době, kdy Florida čelí pandemii covid-19, rasové nespravedlnosti, změně klimatu, byly použity peníze z vládních zdrojů a z daní,“ uvedl Jaydee Hanson z Mezinárodního centra pro posuzování technologií a Střediska pro bezpečnost potravin, který označil plán za „experiment Jurský park“.

Související

Více souvisejících

komáři

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav výročí konce druhé světové války.

Masakry na konci války. Nacisté umučili a zavraždili stovky Čechů

Začátek května roku 1945 se nesl ve znamení osvobozování nacisty obsazených území, ale také masového vraždění. Němci se nehodlali lehce vzdát, a tak v samém závěru druhé světové války došlo na našem území k několika masakrům, při nichž byly umučeny a zabity stovky Čechů.

před 3 hodinami

Petr Fiala

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné

Premiér Petr Fiala (ODS) se ve středu setkal s korejským ministrem obchodu, průmyslu a energetiky An Tuk-kunem, s nímž jednal o tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. Během návštěvy ministři průmyslu obou zemí podepsali dohody o spolupráci v civilní jaderné energetice a o spolupráci při rozvoji a podpoře bateriového ekosystému. Zástupci českých a korejských firem také uzavřeli řadu smluv, které představují klíčový krok v přípravě výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech a výrazně posilují zapojení českého průmyslu. Vláda poté na svém zasedání udělila souhlas s podpisem dohody na výstavbu nových jaderných bloků ve chvíli, kdy to bude možné.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

Květnové počasí má blíž k zimě. A jen tak se to nezmění, tvrdí meteorologové

Studený květen pokračuje a pokračovat bude i nadále, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. I ve středu klesaly ranní teploty pod nulu, přízemní mrazíky hrozí i v následujících dnech. Výraznější oteplení je zatím v nedohlednu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy