Na Kubě občané dosáhli přijetí zákona na ochranu zvířat

V havanských ulicích se potulují opuštěná zvířata, pokud nejsou některá obětována podle kultu santeria nebo vypuštěna do arén, kde bojují na smrt. Pod tlakem rodící se střední třídy, která je znamením změn na Kubě, by ale mohla být brzy na ostrově uzákoněna úcta k životu zvířat, píše agentura AFP.

První nezávislá a nepolitická manifestace, kterou kdy kubánský stát povolil, se uskutečnila loni 7. dubna. Na 500 osob pochodovalo Havanou a žádalo zákon na ochranu zvířat.

O rok a půl později, tedy letos v listopadu, komunistická vláda, schválí zákon týkající se ochrany zvířat, ovšem s některými výjimkami. Oficiální Havana se tak snaží převzít iniciativu nad hnutím, které by se mohlo stát nebezpečnou kapkou oleje do ohně občanské nespokojenosti, pokud by se živelně rozšířilo.

Je to tedy důležitý moment pro místní občanskou společnost, jejíž požadavky se poprvé stávají zákonem. Může to být také začátek změn kultury na ostrově, který se pohybuje mezi moderností a tradicí.

Na Kubě jsou ulice plné psů a koček, opuštěných často z ekonomických důvodů, a v samotné Havaně jsou jich tisíce. Ty šťastnější převzali do péče jednotlivci a sdružení, a lidé se vzdávají části vlastního jídla, aby je mohli nakrmit.

V havanské čtvrti San Miguel del Padrón se dům, kde bydlí Noris Pérezová, stará o 23 koček a 38 psů, z nichž prvního sebrali před osmi lety na chodníku s epileptickým záchvatem.

Na střeše obehnané drátěným plotem jsou velcí psi. V kuchyni jsou malí psi a kočky. Když nastane čas jídla, ozývá se koncert mňoukání a štěkání. Noris sotva stačí dát každému zvířeti nažrat.

"Všechno dělám sama," říká, pomáhají jí ale manžel, dcery a někdy i sousedé. Nejtěžší je finanční otázka: průměrná mzda tu je 40 dolarů (asi 923 Kč) a jídla bývá někdy nedostatek.

Ve čtvrti Nuevo Vedado bydlí Grettel Montesová-Ocová společně s 55 kočkami a se čtyřmi psy, kteří se volně procházejí po bytě, nesmí jen do obývacího pokoje.

"Mám jednoho přítele, který říká, že to je nejošklivější pes na světě," směje se a hladí Yokiho, starého černého psa se zkaženými zuby, na jehož těle jsou patrné jizvy po ranách, které v minulosti dostal.

Grettel založila sdružení Kubánci na obranu zvířat (CEDA), které úřady sice tolerují, ale není uznáno legálně.

Přijetí zákona na ochranu zvířat je snem všech jejich obránců. Na Kubě se za to bojuje 33 let, od doby, co různá sdružení marně předkládala první návrhy zákonů.

"Patříme bohužel v tomto směru mezi poslední v Latinské Americe a Karibské oblasti. Jako, kdyby na Kubě žádná zvířata nebyla," říká Grettel.

Co se změnilo? Vznikla aktivnější občanská společnost poté, co koncem roku 2018 přišel na Kubu internet v mobilních telefonech, To umožnilo části populace mobilizovat se prostřednictvím sociálních sítí, zvláště pokud jde o práva homosexuálů a o boj proti násilí na ženách.

A zrodila se také střední třída, díky rozvoji soukromého sektoru od roku 2010, která si může dovolit koupit pračku nebo automobil. A vynakládat peníze na blahobyt svých domácích mazlíčků: v Havaně je nyní tucet psích salonů.

"Zákon v podobě dekretu bude schválen v listopadu," uvádí právník Yisell Socorro z ministerstva zemědělství. Bude zahrnovat pokuty a dokonce i tresty vězení za kruté zacházení se zvířaty, ale hlavně má pomoci změnit mentalitu lidí.

Jde především o obětování zvířat při kultu santeria, náboženství vzniklém v oblastech kolonizovaných katolickými mocnostmi a osidlovaných západoafrickými otroky. "Na Kubě je prakticky nemožné zakázat zvířecí oběti, protože jsou součástí těchto rituálů," uvádí lékařka a předsedkyně Národního výboru pro dobro zvířat Maria Gloria Vidalová.

Psí zápasy jsou podle ní zcela zakázány a kohoutí zápasy, na Kubě velmi zakořeněná tradice, se budou moci konat jen za zvláštních podmínek a jako soutěže.

Související

Více souvisejících

Kuba

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 31 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy