Na výši státního dluhu nesejde? Analytik naznačil, co trápí světovou ekonomiku

NÁZOR - Hlavním faktorem, který živí bublinu na světových akciových a finančních trzích, je představa, že dnešní nízké úrokové sazby budou trvat navždy. V komentáři pro server National Interest s tímto varováním vystoupil Desmond Lachman, někdejší představitel MMF a současný ekonomický analytik think tanku American Enterprise Institute.

Lákavý koktejl

Bývalý americký ministr financí Lawrence Summers si podle autora komentáře zaslouží obdiv za ochotu postavit se stimulačnímu ekonomickému balíku, který navrhuje nový prezident Spojených států Joe Biden. Summers za to zřejmě zaplatí vysokou cenu v Demokratické straně, ale v politicky citlivé chvíli upřednostnil zájmy země před partajními zájmy, kvituje Lachman.

V době, kdy většina akademických ekonomů hltá pomyslný koktejl "na rozpočtovém schodku nesejde", profesor Summer - k velkému zklamání vedení Demokratické strany - argumentuje, že Bidenův mimořádně velký stimulační rozpočet představuje značné riziko pro americkou ekonomiku, poukazuje bývalý činitel MMF. Domnívá se, že Summers by byl ještě trefnější, pokud zdůrazňoval nejen riziko inflace, ale také ohrožení finanční stability, které přináší Bidenovy bezstarostné stimuly.

"Nemůže být pochyb, že Summers přesvědčivě ukazuje, že Bidenův balík riskuje přehřátí americké ekonomiky," pokračuje Lachman. S bývalým americkým ministrem financí souhlasí v tom, že navrhovaný stimulační balík v objemu 1,9 bilionu dolarů navazuje na v prosinci 2020 schválený balík v hodnotě 900 miliard dolarů, tudíž oba balíky dohromady dosahují 14 % ročního výkonu americké ekonomiky, což je trojnásobek oproti rozpočtovému stimulu, který v roce 2009 nechal schválit tehdejší prezident Barack Obama.

Americká ekonomika je na druhou stranu dnes v mnohem lepším stavu, než byla v roce 2009, přiznává analytik. Vysvětluje, že důvod k obavám z inflace pramení z toho, že stimulační balík má přijít ve stejné době, kdy americká centrální banka FED "jede na plný plyn" a svou bilanci za necelých 6 měsíců zvýšila o 4 biliony dolarů, což v dobách Obamova balíku trvalo prakticky 6 let.

Zásadní bod, který Summers přehlíží, spočívá podle autora komentáře v tom, že Bidenův rozpočtový experiment přichází ve chvíli, kdy se nacházíme uprostřed všeobecné akciové a úvěrové bubliny, kterou vyvolalo mnoho let enormně rozvolněné měnové politiky FEDu. Díky tomu Summers opomíjí reálné riziko, že bezstarostná americká fiskální politika se může stát spouští, která vyvolá prasknutí současné bubliny na světových finančních trzích.

Až praskne bublina

"Není to pouze o tom, že dnešní hodnota amerických akcií je na nadpozemských úrovních, které jsme naposledy viděli před krachem (newyorské) burzy v roce 1929. Není to pouze o tom, že velmi rizikoví domácí i zahraniční dlužníci si mohou půjčovat za úroky, které nejsou o mnoho vyšší, než za které si půjčuje americká vláda," píše Lachman. Za důležité považuje to, že enormně rozvolněná měnová politika FEDu udržuje tok velkých objemů peněz do rozvíjejících se ekonomik v době, kdy je hospodářský výhled těchto zemí odhrožen více než kdy předtím.

Za bublinou na světových akciových a finančních trzích tedy stojí především představa, že současné nízké úrokové sazby budou trvat věčně, varuje ekonom. Doplňuje, že pokud se Summers nemýlí a Bidenův balík povede k přehřátí americké ekonomiky, FED ale bude muset začít úrokové sazby zvyšovat, aby zabránil rozběhnutí inflace.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Až se tak stane, je velmi pravděpodobné, že stávající akciové a úvěrové bubliny prasknou, jelikož si trhy uvědomí, že jejich investiční rozhodování se zakládalo na špatném předpokladu časově neomezených nízkých úrokových sazeb, tvrdí Lachman. Domnívá se, že Bidenův stimulační balík tak představuje riziko nikoliv z důvodu podnícení vyšší inflace, ale z důvodu prasknutí bublin na akciových a finančních trzích.  

"Bylo by fatální chybou podceňovat, jak velký negativní dopad může mít takové prasknutí na Spojené státy a globální ekonomiku s ohledem na to, o kolik větší a pronikavější jsou tyto dnešní bubliny, než byly v roce 2008," pokračuje autor analytik. Považuje za oprávněné, že Summers bije na poplach ohledně bezstarostnosti Bidenova stimulačního rozpočtového návrhu. Jako větší riziko však sám vnímá spíše podobné zhroucení globálních finančních trhů jako v roce 2008 než nepříjemný nárůst inflace.

Související

Friedrich Merz (CDU) Původní zpráva

Co se zmrazenými ruskými aktivy? Využití má své limity, upozorňuje ekonom pro EZ

Debata o využití zmrazených ruských aktiv v Evropě sílí. Německý kancléř Friedrich Merz připustil možnost jejich mobilizace, avšak varoval před riziky pro finanční trhy. Ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz upozornil na právní i morální limity. Podle něj nelze jednat svévolně, a pokud k zabavení majetku dojde, musí se tak stát jednotně a transparentně.
Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

Více souvisejících

Ekonomika USA (Spojené státy americké) dluhy Ekonomická krize

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Soud pro mezinárodní obchod v USA zrušil Trumpova cel uvalená na svět

Donald Trump narazil: Soud pro mezinárodní obchod v USA zrušil jeho cla na světový obchod

Soud pro mezinárodní obchod ve Spojených státech rozhodl, že několik celních opatření zavedených během vlády Donalda Trumpa je v rozporu se zákonem. Podle tříčlenného senátu soudců exprezident překročil své pravomoci, když prostřednictvím výkonných nařízení uvalil cla v souvislosti s národními krizemi, aniž by dodržel zákonné limity stanovené IEEPA.

před 2 hodinami

Elon Musk a Donald Trump

Elon Musk opouští Donalda Trumpa. Po čtyřech měsících končí ve vládní iniciativě DOGE

Nejbohatší muž světa Elon Musk oznámil, že končí své působení v administrativě Donalda Trumpa. Jako zvláštní vládní zaměstnanec působil na ministerstvu financí v rámci kontroverzního programu DOGE, jehož cílem bylo výrazné omezení vládních výdajů. Jeho odchod přichází v době rostoucího napětí mezi Muskem a některými členy Trumpova týmu. Uvedl to deník Politico.

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko bude mít novou koncepci zahraniční politiky. Vláda řešila čínský kyberútok

Koncepce naší zahraniční politiky klade důraz na zajištění bezpečnosti státu a jeho občanů i na členství ČR v EU a NATO. Na středečním jednání schválila vláda klíčový strategický dokument, který formuluje základní cíle a priority české zahraniční diplomacie pro další roky. Věnovala se i odškodnění protiprávně sterilizovaných osob nebo zabezpečení funkční zdravotní záchranné služby v příhraniční oblasti se Slovenskem.

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Šéf Hamásu Muhammad Sinvár je po smrti, ohlásil Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že izraelská armáda při nedávném leteckém útoku zabila Muhammada Sinvára, klíčového vojenského představitele Hamásu a mladšího bratra bývalého vůdce tohoto hnutí Jahji Sinvára. Ten byl zabit již v říjnu minulého roku při izraelské operaci na jihu Pásma Gazy.

včera

Internet

USA vyšetřují známou čínskou firmu kvůli bezpečnostním hrozbám. Jejími routery se k internetu připojují i Češi

Americké úřady zahájily vyšetřování čínské technologické firmy TP-Link kvůli podezření z porušování antimonopolních pravidel a závažným obavám o kyberbezpečnost. Podle amerického ministerstva spravedlnosti je TP-Link podezřelý z agresivní cenové politiky, která má za cíl vytlačit konkurenci z trhu. Kromě toho čelí firma také obviněním, že její síťová zařízení, zejména routery, představují riziko pro americkou národní bezpečnost.

včera

Ukrajinská armáda

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?

Ukrajina zvažuje uvolnění válečných omezení na vývoz zbraní, což by mohlo zásadně změnit její vztahy s Evropou. Opatření přijaté na začátku ruské invaze mělo zamezit vývozu vojenského materiálu, který byl nezbytný pro obranu země. Dnes je však situace jiná: ukrajický obranný průmysl dokáže vyrábět mnohem víc, než stát aktuálně dokáže koupit.

včera

Elon Musk

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi

Elon Musk otevřeně kritizoval nový výdajový a daňový zákon prezidenta Donalda Trumpa, který byl minulý týden těsně schválen Sněmovnou reprezentantů. Návrh, označovaný Trumpem za „velký a krásný“, obsahuje biliony dolarů na daňové úlevy, zvýšení rozpočtu na obranu a rozšíření vládních výdajů. Nyní míří do Senátu.

včera

včera

Ilustrační foto

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

včera

včera

včera

OBRAZEM: Do Prahy dorazil Legiovlak. Vypráví příběh o legionářích na ruské Transsibiřské magistrále

Do pražského Radotína dorazil Legiovlak – návštěvníci si ho zde mohou zdarma prohlédnout od 27. května do 1. června letošního roku, a to v každý všední den od 8 do 18 hodin a o víkendu od 9 do 19 hodin.

Zdroj: Tereza Vavříková

Další zprávy