Na výsledek amerických voleb se bude čekat. Odborníci tuší, kdo bude mít zpočátku navrch

Ohlášení výsledků listopadových voleb v USA letos neproběhne jako již tradičně během volební noci. Volební komise očekávají průtah až o několik týdnů. Na vině je koronavirová pandemie a provozní změny na pobočkách americké pošty. Komise počítají s nejméně 80 miliony absenčních lístků.

Vzhledem k neustupující pandemické situaci ve Spojených státech očekávají volební komise rekordní nával absenčních lístků. Dle odhadů by letos mělo volit korespondenčně bez mála 80 milionů Američanů. Tuto možnost nabízí 42 států. Jinde budou muset voliči bez udání pádného důvodu hlasy odevzdat prezenčně. 

Pozdržení očekávají komise i kvůli novým pravidlům provozu americké pošty (USPS). Ty již několik týdnů napříč státy komplikují dodávku zásilek, které mají často až několikatýdenní zpoždění. Šéf USPS Louis DeJoy však nehodlá zavedené změny rušit. Dle něj se jedná pouze o krátkodobý výpadek, včasné doručení volebních lístků zůstane prý nadále prioritou. 

Jen během prezidentských primárek byly ale tisíce lístků označeny za neplatné, jelikož je USPS nebyla schopna doručit včas. V některých státech se totiž namísto data odeslání komise řídí datem doručení. Nový zákon navržený demokraty, který by měl mimo jiné poskytnout USPS finanční podporu ve výši až 25 miliard dolarů, sice prošel Sněmovnou, senátní republikáni však naznačili, že jej nepodpoří. 

Konečné výsledky voleb se tak dají jen těžko očekávat ještě v samotný den voleb. Odborníci odhadují, že jen samotné ověřování pravosti absenčních lístků zabere minimálně týden, ne-li déle. Členka federální volební komise Ellen Weintraubová se domnívá, že podobný scénář čeká i volby do Kongresu. 

Zároveň zdůrazňuje, že komise na sebe nenechají tlačit. Jejich prioritou zůstává řádné započtení každého hlasu, na čas se dle Weintraubové nehraje. Jak dlouho ale přesně bude sčítání trvat odborníci nejsou schopni posoudit. Odhaduje se týden až dva, záležet to však bude především na volebních protokolech jednotlivých států.

Státy, kde absenčně z velké části proběhly již primárky, neočekávají výrazné prodlevy. Mezi ně patří na příklad Alabama, Delaware, Iowa nebo Severní Dakota. Ovšem státy jako Arkansas, Michigan, Minnesota nebo Ohio počítají s výraznějším prodlením. Zásadní roli bude hrát rychlost doručení lístků a následně jejich zpracování, což může zabrat pár dní nebo také týden.

Výraznější časové zpoždění se obecně předpokládá ve státech, pro které bude letos absenční volba novinkou stejně jako ve státech, kde budou výsledky do poslední chvíle vyrovnané. S tím počítají na příklad volební komise na Floridě a ve většině „swing states“.

Politický analytik, konzultant a spoluzakladatel Lincolnova Projektu Mike Madrid navíc předpokládá, že první započítané hlasy budou hovořit ve prospěch Donalda Trumpa. To je dle něj dáno nejen tím, že republikáni jsou oproti demokratům zkušenější absenční voliči, ale i demografií.

Voliči demokratů jsou demograficky mladší, rozmanitější a často váhaví. Možnost volit předčasně tak častěji využívají republikáni, oproti tomu demokraté spíše volí až v samotný den voleb, tvrdí Madrid. Jejich hlasy se pak přirozeně započtou později. S největší pravděpodobností se tak Trumpův náskok na Bidena postupně začne tenčit. 

Letos to však nebude poprvé, kdy se Američané výsledků hned tak nedočkají. K odložení výsledků voleb došlo již v roce 2000, kdy o vítězi rozhodl až Ústavní soud. Bushův tehdejší vyzyvatel Al Gore zažádal o přepočtení hlasů právě na Floridě, neboť rozdíl mezi oběma kandidáty zde byl velmi těsný.

Nejvyšší soud na Floridě nařídil všem volebním okrskům, aby znovu veškeré hlasy spočítaly. Bush obratem vznesl námitku u Ústavního soudu Spojených států. Jelikož jméno nové hlavy státu muselo být tehdy dle federálního zákona oznámeno nejdéle 12. prosince, Ústavní soud Bushovi vyhověl. K přepočítání hlasů nedošlo a Bush byl prohlášen za vítěze.

Odborníci se domnívají, že pokud i letos dojde k odložení ohlášení výsledků, prezident Trump bude volat po zásahu ze strany soudu stejně jako kdysi kandidáti v roce 2000. I sám prezident Trump dříve naznačil, že volební výsledky v případě prohry zřejmě nebude považovat za legitimní.

Související

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Trumpova velká výhra dokonána. Harrisovou porazil všude, kde se rozhodovalo

Donald Trump je už od středy jistým vítězem amerických prezidentských voleb, přesto si stále připisuje další triumfy. Podle nejnovějších informací si připsal výhru i v sedmém z tzw. swing states, tedy nerozhodnutých států, kde se rozhoduje o prezidentovi. Americká média mu v sobotu přisoudila vítězství v Arizoně. 

Více souvisejících

Volby USA USA (Spojené státy americké) Joe Biden Donald Trump Poštovní služba Spojených států (USPS)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová byla ve čtvrtek při tiskové konferenci přistižena, jak přijímá telefonát, během kterého jí mužský hlas nařídil, aby se zdržela komentářů k údajnému raketovému útoku na Ukrajinu. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy