Na Západě sílí hlasy volající po diplomatickém bojkotu ZOH v Pekingu

Již za půl roku začnou na asijském kontinentu další olympijské hry, jejichž uspořádání bylo svěřeno Pekingu. Výběr hostitelské země zimní olympiády 2022 ale vyvolal v západním světě vlnu odporu a ze Spojených států, Británie i Evropské unie se ozývají hlasy, které požadují minimálně diplomatický bojkot her.

Kritici poukazují na porušování lidských práv v Ujgurském autonomním regionu Sin-ťiang, v Tibetu, poloautonomním Hongkongu i na dalších místech v Číně. Peking zmíněná obvinění a výzvy k bojkotu, k nimž se v červnu připojil i český Senát, opakovaně odmítl a zdůraznil, že by sport neměl být politizován.

Zimní olympiáda je v Číně na programu od 4. do 20 února. Kromě Pekingu se mají sportovní klání odehrávat i v sousední provincii Che-pej. Počátkem letošního roku vyzvala skupina 180 lidskoprávních organizací vlády jednotlivých zemí světa k úplnému bojkotu zimních olympijských her v Pekingu kvůli údajnému poškozování etnických menšin v Číně. Stalo se tak poté, co ochránci lidských práv neuspěli u Mezinárodního olympijského výboru (MOV) s požadavkem, aby Číně pořadatelství olympiády odebral. MOV tehdy argumentoval, že je sportovní organizací, která se nechce zaplétat do politiky.

Čína čelí obviněním, že v Ujgurské autonomní oblasti zřídila ve jménu boje proti islamismu množství internačních táborů, v nichž drží více než milion menšinových Ujgurů. Čínské úřady tábory označují za střediska odborného vzdělávání, kde Ujguři podstupují politickou převýchovu. Podle bojovníků za lidská práva v táborech probíhají nucené práce a násilná politická agitace. Ujgurské ženy jsou sterilizovány a Ujguři jsou nuceni vzdát se své muslimské víry, jazyka a kultury, uvádějí aktivisté.

Diplomatický bojkot pekingské olympiády v červnu schválil americký Senát a minulý týden k němu vyzvala skupina demokratických a republikánských členů Sněmovny reprezentantů. "Pokud tato i předchozí vláda označily postup Číny (proti Ujgurům) za genocidu, neumím si představit, že bychom (na olympiádu) vyslali nějakou delegaci," prohlásil republikánský kongresman Michael Waltz. Připomněl přitom, že diplomatický bojkot již v květnu podpořila předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.

Američtí zákonodárci rovněž minulý týden apelovali na velké americké firmy, jako je Coca-Cola, Visa, Airbnb, Intel či Procter & Gamble, aby zrušily sponzorství zimní olympiády 2022, pokud se bude konat v Pekingu. V opačném případě budou firmy napomáhat skrývání politiky čínské vlády, včetně genocidy vůči Ujgurům, podotkli členové kongresového výboru pro Čínu. “Nepolitické olympijské hry neexistují. Diktatury jako Čína hostí olympiádu, aby se prezentovaly jako normální země, přestože pokračují v páchání zločinů proti svým občanům," uvedl demokratický kongresman Tom Malinowski.

"Obvinění, že je v Sin-ťiangu páchána genocida, jsou lež, kterou vykonstruovaly protičínské síly," uvedl minulou středu v reakci mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien. "Výroky amerických zákonodárců jsou arogantní, ignorantské a lživé. Je to typická americká fraška, která si nezíská podporu," dodal.

Nezávaznou rezoluci vyzývající k politickému bojkotu olympiády schválil poměrem 578 hlasů ku 29 začátkem července také Evropský parlament. Rezoluce apeluje, aby představitelé EU a členské státy odmítli veškeré pozvánky na pekingskou olympiádu, pokud čínská vláda ověřitelně neprokáže zlepšení lidskoprávní situace v Hongkongu, Sin-ťiangu, Tibetu, Vnitřním Mongolsku a jinde v Číně. Dokument upozorňoval mimo jiné na přijetí kontroverzního bezpečnostního zákona v Hongkongu a sílící potlačování svobody médií či změny ve volebním procesu a soudnictví na tomto čínském území.

Ostrou reakci Číny vzbudila počátkem července i výzva k bojkotu olympiády ze strany britských poslanců. "Čína rezolutně protestuje proti politizaci sportu a vměšování do jejích vnitřních záležitostí pod záminkou boje za lidská práva," uvedl tehdy mluvčí čínské diplomacie Wang Wen-pin.

Již v červnu vyzval český Senát k neúčasti na zimní olympiádě v Číně české politické představitele. Ti by tak podle horní komory měli dát najevo svůj nesouhlas s postupem čínského režimu vůči Tibeťanům a Ujgurům, ale také vůči Tchaj-wanu a Hongkongu. Senátoři v usnesení poukázali na zkušenosti z letní olympiády v Pekingu v roce 2008, kdy čínský režim podle nich nedostál svému závazku uspořádat hry jako svobodné a otevřené.

Související

Olympijské hry, ilustrační foto

Letní olympiáda v Paříži je minulostí. Na příští v Los Angeles zval i Tom Cruise

V neděli večer zhasl nad Paříží olympijský oheň, čímž skončily hry 33. olympiády. Slavnostní zakončení oproti zahajovacímu ceremoniálu, který se netradičně konal na Seině, konalo na Stade de France. Než došlo k uhašení ohně, bylo k vidění defilé sportovců, umělecká část programu připomínající olympijskou myšlenku a začátky moderního olympismu a představení příštího pořadatelského města Los Angeles. Stejně jako byly k vidění tradiční protokolární povinnosti včetně svěšení olympijské vlajky. Tu českou na stadion přinesli medailisté: kanoista Martin Fuksa a oštěpařka Nikola Ogrodníková.

Více souvisejících

olympiáda Peking

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

Státní rozpočet je podvod, Fialova vláda jsou amatéři. Zeman ve vánočním poselství mluvil o urážce voličů

Bývalý prezident Miloš Zeman, který už přes rok není hlavou státu, pokračuje ve své tradici vánočních poselství. Ve svém nejnovějším projevu na CNN Prima NEWS opět vyjádřil svou nespokojenost se současnou vládou Petra Fialy a poukázal na problém, který dlouhodobě zmiňuje – zaostávání České republiky za vyspělými zeměmi. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy