NÁZOR: Pandemie výrazně omezila dostupnost potravin. Američtí vědci znají důvod

Koronavirová pandemie zkomplikovala mnoha obyvatelům Spojených států přístup k potravinám, konstatují expertka na veřejnou politiku Sheril Kirshenbaumová a odborník na zemědělskou produkci Douglas Buhler v komentáři pro server The Conversation. Vědci z Michiganské státní univerzity se podíleli na výzkumu, v němž zhoršení možností své domácnosti opatřit si jídlo přiznalo 31 % respondentů.

Potíže přiznalo 28 % zástupců domácností, které vydělávají méně než 25 tisíc dolarů ročně (zhruba 550 tisíc korun, pozn. red.), a 38 % zástupců domácností s příjmy nad 75 tisíc dolarů ročně (přibližně 1,6 milionu korun, pozn. red.), nastiňují autoři komentáře. Dodávají, že průzkum proběhl na vzorku více než dvou tisíc Američanů na přelomu letošního srpna a září.

Cílem bylo zjistit, jak pandemie ovlivnila situaci na trhu s potravinami a způsoby, jakým si je Američané opatřují, jak je vybírají a jaké volí, objasňují vědci. Připomínají, že o práci přišly miliony lidí, tudíž není překvapivé, že 53 % z těch, kteří pociťují omezený přístup k jídlu, hlásí nižší příjmy než před nástupem koronaviru.

Situaci zhoršuje souběžný růst cen potravin a pohonných hmot, vyzdvihují odborníci. Konstatují, že díky tomu mnohé rodiny, které mívaly problém vyjít od výplaty k výplatě, čelí těžkému rozhodování, za co utratí své omezenější příjmy.

Ohrožení nedostatkem potravin roste

Americké ministerstvo zemědělství definuje jako ohrožení nedostatkem potravin stav, kdy se jedinec potýká s omezeným či nejistým přístupem k adekvátnímu jídlu, uvádějí Kirshenbaumová a Buhler. Doplňují, že domácnosti v takové situaci mají problém opatřit si dostatek jídla a konzumovat vyváženou stravu.

Před třemi lety americké ministerstvo zemědělství odhadovalo, že nedostatkem potravin je ohroženo 37 milionů obyvatel Spojených států, připomínají výzkumníci. Podotýkají, že do prosince loňského roku se toto číslo zvýšilo na 38,3 milionů, což znamená 10,5 % amerických domácností.

Ti respondenti v průzkumu Michiganské státní univerzity, kteří hlásili, že jim finanční potíže omezují přístup k potravinám, v 74 % případů uvedli, že v reakci nakupují jiné značky potravin, upozorňují autoři komentáře. Dodávají, že 47 % také omezilo příjem potravin, 31 % dostává vládní potravinovou pomoc a 17 % začalo častěji navštěvovat potravinové banky.

„Peníze nejsou jediný faktor,“ pokračují vědci. Vysvětlují, že respondenti, kteří hlásí omezený přístup k potravinám, v 37 % případů nechtěli během pandemie navštěvovat obchody s jídlem a v 32 % případů neměli spolehlivou dopravu ke zdroji potravin - mnoho Američanů se zřejmě tváří v tvář covidu-19 vyhýbalo cestování veřejnou dopravou, aby minimalizovalo šanci nákazy.

Bez ohledu na finanční omezení polovina respondentů uvedla, že pandemie změnila způsob, jakým nakupují potraviny, poukazují Kirshenbaumová a Buhler. Uvádějí, že v této skupině se 51 % Američanů zaměřuje na potraviny s delší trvanlivostí, 50 % si dělá větší zásoby a 48 % chodí nakupovat jídlo méně často. „Krom obav z viru samotného mohou být tyto trendy spojeny s nejistotou, spekulacemi a vysoce medializovaným narušením dodavatelských řetězců,“ píšou experti.

Větší povědomí o potravinách

Pandemie zároveň přiměla Američany věnovat větší pozornost tomu, co jedí, zdůrazňují Buhler a Kirshenbaumová. Konstatují, že 27 % respondentů se také více soustředí, aby se jídlem neplýtvalo.

Plýtvání potravinami zvyšuje ročně emise skleníkových plynů o 6 %, přičemž jen ve Spojených státech se ročně vyhodí 30-40 % potravinové produkce, vyčíslují odborníci. Dodávají, že k tomu dochází v situaci, kdy 6,1 milionu amerických dětí žije v domácnostech ohrožených nedostatkem potravin, tudíž omezení plýtvání by mohlo řešit více problémů zároveň.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

 „V době našeho průzkumu dostalo 69 % respondentů alespoň jednu dávku očkování proti covidu-19,“ pokračují autoři komentáře. Poukazují, že 67 % očkovaných uvedlo, že po první dávce vakcíny začalo chodit nakupovat potraviny častěji, 33 % očkovaných tráví nyní v obchodech s jídlem více času a 29 % cítí lepší možnost dopravit se na takový nákup.

Pouze 15 % očkovaných respondentů ale přestalo nosit roušku tam, kde není povinná, všímají si akademici. Průzkum tak podle nich ukazuje, jak moc, komplexně a propojeně pandemie změnila životy a chování mnoha Američanů.

Tyto změny nemusejí být trvale, připouštějí experti. Očekávají však, že dostupnost potravin a jejich výběr ze strany Američanů bude i nadále měnit aktuální stav pandemie.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) USA (Spojené státy americké) chudoba potraviny jídlo

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 41 minutami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 3 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 18 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu

Německý kancléř Olaf Scholz slíbil veškerou pomoc obětem pátečního útoku na vánočním trhu v Magdeburgu a také detailní vyšetření hrůzného činu. Na svědomí ho má lékař původem ze Saúdské Arábie, jehož policie zadržela na místě tragédie. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy