NÁZOR: Pandemie výrazně omezila dostupnost potravin. Američtí vědci znají důvod

Koronavirová pandemie zkomplikovala mnoha obyvatelům Spojených států přístup k potravinám, konstatují expertka na veřejnou politiku Sheril Kirshenbaumová a odborník na zemědělskou produkci Douglas Buhler v komentáři pro server The Conversation. Vědci z Michiganské státní univerzity se podíleli na výzkumu, v němž zhoršení možností své domácnosti opatřit si jídlo přiznalo 31 % respondentů.

Potíže přiznalo 28 % zástupců domácností, které vydělávají méně než 25 tisíc dolarů ročně (zhruba 550 tisíc korun, pozn. red.), a 38 % zástupců domácností s příjmy nad 75 tisíc dolarů ročně (přibližně 1,6 milionu korun, pozn. red.), nastiňují autoři komentáře. Dodávají, že průzkum proběhl na vzorku více než dvou tisíc Američanů na přelomu letošního srpna a září.

Cílem bylo zjistit, jak pandemie ovlivnila situaci na trhu s potravinami a způsoby, jakým si je Američané opatřují, jak je vybírají a jaké volí, objasňují vědci. Připomínají, že o práci přišly miliony lidí, tudíž není překvapivé, že 53 % z těch, kteří pociťují omezený přístup k jídlu, hlásí nižší příjmy než před nástupem koronaviru.

Situaci zhoršuje souběžný růst cen potravin a pohonných hmot, vyzdvihují odborníci. Konstatují, že díky tomu mnohé rodiny, které mívaly problém vyjít od výplaty k výplatě, čelí těžkému rozhodování, za co utratí své omezenější příjmy.

Ohrožení nedostatkem potravin roste

Americké ministerstvo zemědělství definuje jako ohrožení nedostatkem potravin stav, kdy se jedinec potýká s omezeným či nejistým přístupem k adekvátnímu jídlu, uvádějí Kirshenbaumová a Buhler. Doplňují, že domácnosti v takové situaci mají problém opatřit si dostatek jídla a konzumovat vyváženou stravu.

Před třemi lety americké ministerstvo zemědělství odhadovalo, že nedostatkem potravin je ohroženo 37 milionů obyvatel Spojených států, připomínají výzkumníci. Podotýkají, že do prosince loňského roku se toto číslo zvýšilo na 38,3 milionů, což znamená 10,5 % amerických domácností.

Ti respondenti v průzkumu Michiganské státní univerzity, kteří hlásili, že jim finanční potíže omezují přístup k potravinám, v 74 % případů uvedli, že v reakci nakupují jiné značky potravin, upozorňují autoři komentáře. Dodávají, že 47 % také omezilo příjem potravin, 31 % dostává vládní potravinovou pomoc a 17 % začalo častěji navštěvovat potravinové banky.

„Peníze nejsou jediný faktor,“ pokračují vědci. Vysvětlují, že respondenti, kteří hlásí omezený přístup k potravinám, v 37 % případů nechtěli během pandemie navštěvovat obchody s jídlem a v 32 % případů neměli spolehlivou dopravu ke zdroji potravin - mnoho Američanů se zřejmě tváří v tvář covidu-19 vyhýbalo cestování veřejnou dopravou, aby minimalizovalo šanci nákazy.

Bez ohledu na finanční omezení polovina respondentů uvedla, že pandemie změnila způsob, jakým nakupují potraviny, poukazují Kirshenbaumová a Buhler. Uvádějí, že v této skupině se 51 % Američanů zaměřuje na potraviny s delší trvanlivostí, 50 % si dělá větší zásoby a 48 % chodí nakupovat jídlo méně často. „Krom obav z viru samotného mohou být tyto trendy spojeny s nejistotou, spekulacemi a vysoce medializovaným narušením dodavatelských řetězců,“ píšou experti.

Větší povědomí o potravinách

Pandemie zároveň přiměla Američany věnovat větší pozornost tomu, co jedí, zdůrazňují Buhler a Kirshenbaumová. Konstatují, že 27 % respondentů se také více soustředí, aby se jídlem neplýtvalo.

Plýtvání potravinami zvyšuje ročně emise skleníkových plynů o 6 %, přičemž jen ve Spojených státech se ročně vyhodí 30-40 % potravinové produkce, vyčíslují odborníci. Dodávají, že k tomu dochází v situaci, kdy 6,1 milionu amerických dětí žije v domácnostech ohrožených nedostatkem potravin, tudíž omezení plýtvání by mohlo řešit více problémů zároveň.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

 „V době našeho průzkumu dostalo 69 % respondentů alespoň jednu dávku očkování proti covidu-19,“ pokračují autoři komentáře. Poukazují, že 67 % očkovaných uvedlo, že po první dávce vakcíny začalo chodit nakupovat potraviny častěji, 33 % očkovaných tráví nyní v obchodech s jídlem více času a 29 % cítí lepší možnost dopravit se na takový nákup.

Pouze 15 % očkovaných respondentů ale přestalo nosit roušku tam, kde není povinná, všímají si akademici. Průzkum tak podle nich ukazuje, jak moc, komplexně a propojeně pandemie změnila životy a chování mnoha Američanů.

Tyto změny nemusejí být trvale, připouštějí experti. Očekávají však, že dostupnost potravin a jejich výběr ze strany Američanů bude i nadále měnit aktuální stav pandemie.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) USA (Spojené státy americké) chudoba potraviny jídlo

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy