Koronavirová pandemie zkomplikovala mnoha obyvatelům Spojených států přístup k potravinám, konstatují expertka na veřejnou politiku Sheril Kirshenbaumová a odborník na zemědělskou produkci Douglas Buhler v komentáři pro server The Conversation. Vědci z Michiganské státní univerzity se podíleli na výzkumu, v němž zhoršení možností své domácnosti opatřit si jídlo přiznalo 31 % respondentů.
Potíže přiznalo 28 % zástupců domácností, které vydělávají méně než 25 tisíc dolarů ročně (zhruba 550 tisíc korun, pozn. red.), a 38 % zástupců domácností s příjmy nad 75 tisíc dolarů ročně (přibližně 1,6 milionu korun, pozn. red.), nastiňují autoři komentáře. Dodávají, že průzkum proběhl na vzorku více než dvou tisíc Američanů na přelomu letošního srpna a září.
Cílem bylo zjistit, jak pandemie ovlivnila situaci na trhu s potravinami a způsoby, jakým si je Američané opatřují, jak je vybírají a jaké volí, objasňují vědci. Připomínají, že o práci přišly miliony lidí, tudíž není překvapivé, že 53 % z těch, kteří pociťují omezený přístup k jídlu, hlásí nižší příjmy než před nástupem koronaviru.
Situaci zhoršuje souběžný růst cen potravin a pohonných hmot, vyzdvihují odborníci. Konstatují, že díky tomu mnohé rodiny, které mívaly problém vyjít od výplaty k výplatě, čelí těžkému rozhodování, za co utratí své omezenější příjmy.
Ohrožení nedostatkem potravin roste
Americké ministerstvo zemědělství definuje jako ohrožení nedostatkem potravin stav, kdy se jedinec potýká s omezeným či nejistým přístupem k adekvátnímu jídlu, uvádějí Kirshenbaumová a Buhler. Doplňují, že domácnosti v takové situaci mají problém opatřit si dostatek jídla a konzumovat vyváženou stravu.
Před třemi lety americké ministerstvo zemědělství odhadovalo, že nedostatkem potravin je ohroženo 37 milionů obyvatel Spojených států, připomínají výzkumníci. Podotýkají, že do prosince loňského roku se toto číslo zvýšilo na 38,3 milionů, což znamená 10,5 % amerických domácností.
Ti respondenti v průzkumu Michiganské státní univerzity, kteří hlásili, že jim finanční potíže omezují přístup k potravinám, v 74 % případů uvedli, že v reakci nakupují jiné značky potravin, upozorňují autoři komentáře. Dodávají, že 47 % také omezilo příjem potravin, 31 % dostává vládní potravinovou pomoc a 17 % začalo častěji navštěvovat potravinové banky.
„Peníze nejsou jediný faktor,“ pokračují vědci. Vysvětlují, že respondenti, kteří hlásí omezený přístup k potravinám, v 37 % případů nechtěli během pandemie navštěvovat obchody s jídlem a v 32 % případů neměli spolehlivou dopravu ke zdroji potravin - mnoho Američanů se zřejmě tváří v tvář covidu-19 vyhýbalo cestování veřejnou dopravou, aby minimalizovalo šanci nákazy.
Bez ohledu na finanční omezení polovina respondentů uvedla, že pandemie změnila způsob, jakým nakupují potraviny, poukazují Kirshenbaumová a Buhler. Uvádějí, že v této skupině se 51 % Američanů zaměřuje na potraviny s delší trvanlivostí, 50 % si dělá větší zásoby a 48 % chodí nakupovat jídlo méně často. „Krom obav z viru samotného mohou být tyto trendy spojeny s nejistotou, spekulacemi a vysoce medializovaným narušením dodavatelských řetězců,“ píšou experti.
Větší povědomí o potravinách
Pandemie zároveň přiměla Američany věnovat větší pozornost tomu, co jedí, zdůrazňují Buhler a Kirshenbaumová. Konstatují, že 27 % respondentů se také více soustředí, aby se jídlem neplýtvalo.
Plýtvání potravinami zvyšuje ročně emise skleníkových plynů o 6 %, přičemž jen ve Spojených státech se ročně vyhodí 30-40 % potravinové produkce, vyčíslují odborníci. Dodávají, že k tomu dochází v situaci, kdy 6,1 milionu amerických dětí žije v domácnostech ohrožených nedostatkem potravin, tudíž omezení plýtvání by mohlo řešit více problémů zároveň.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.„V době našeho průzkumu dostalo 69 % respondentů alespoň jednu dávku očkování proti covidu-19,“ pokračují autoři komentáře. Poukazují, že 67 % očkovaných uvedlo, že po první dávce vakcíny začalo chodit nakupovat potraviny častěji, 33 % očkovaných tráví nyní v obchodech s jídlem více času a 29 % cítí lepší možnost dopravit se na takový nákup.
Pouze 15 % očkovaných respondentů ale přestalo nosit roušku tam, kde není povinná, všímají si akademici. Průzkum tak podle nich ukazuje, jak moc, komplexně a propojeně pandemie změnila životy a chování mnoha Američanů.
Tyto změny nemusejí být trvale, připouštějí experti. Očekávají však, že dostupnost potravin a jejich výběr ze strany Američanů bude i nadále měnit aktuální stav pandemie.
Související
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , USA (Spojené státy americké) , chudoba , potraviny jídlo
Aktuálně se děje
před 15 minutami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 41 minutami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 1 hodinou
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 1 hodinou
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 2 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 3 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 3 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 5 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 7 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 8 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 10 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 18 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
Německý kancléř Olaf Scholz slíbil veškerou pomoc obětem pátečního útoku na vánočním trhu v Magdeburgu a také detailní vyšetření hrůzného činu. Na svědomí ho má lékař původem ze Saúdské Arábie, jehož policie zadržela na místě tragédie.
Zdroj: Lucie Podzimková