NÁZOR: Politici nesmí ignorovat vědu v otázce přirozené imunity, apeluje profesor

Je v pořádku mít vědeckou hypotézu, ale pokud nová data prokážou její nesprávnost, je třeba to přijmout, konstatuje lékař Marty Makary v komentáři pro server Washington Post. Profesor z prestižní Univerzity Johnse Hopkinse kritizuje, že mnozí politici a zdravotničtí představitelé se nadále drží hypotézy, že přirozeně získaná imunita proti nemoci covid-19 poskytuje jen nespolehlivou ochranu, což ale věda rychle vyvrací.

Stejně dobrá, ne-li lepší ochrana

Jak profesor upozorňuje, více než 15 studií ukázalo sílu imunity vybudované předchozí nákazou virem SARS-CoV-2, navíc izraelská studie z počátku září provedená na 700 tisících lidech zjistila, že osoby, které si nákazou prošly, mají ve srovnání s očkovanými sedmadvacetkrát nižší šanci, že znovu prodělají symptomatickou nákazu.

Podobné závěry přináší i červnová studie Clevelandské kliniky provedená na zdravotnicích, když zjistila, že žádný z těch, kteří měli dříve pozitivní test na koronavirus, se opětovně nenakazil, uvádí Makary. Zmiňuje i tvrzení této studie, že pro jedince, kteří nákazu prodělali, nebude mít očkování proti covidu-19 zřejmě žádný přínos.

K závěru, že i lehký průběh covidu-19 vede k dlouhodobé imunitě, dospěla také květnová studie Washingtonské univerzity, podotýká autor komentáře. Vědecké poznatky podle něj tedy naznačují, že přirozeně získaná imunita je přinejmenším stejně dobrá, ne-li lepší než imunita navozená očkováním.

"Proto je tak frustrující, když Bidenova administrativa opakovaně tvrdí, že imunita vytvořená vakcínami je vhodnější než imunita získaná přirozenou nákazou," pokračuje profesor a zmiňuje v tomto směru zářijové prohlášení ředitele amerického Národního zdravotního ústavu Francise Collinse. Dodává, že takové lpění na překonané teorii se zrcadlí i v oznámení amerického prezidenta Joe Bidena, že velké firmy musí po svých zaměstnancích - včetně těch, kteří nákazu prodělali - požadovat očkování, nebo pravidelné testování.

Zlehčování síly přirozeně získané imunity má závažné dopady, varuje odborník. Soudí, že v prvních měsících tohoto roku se vyplýtvaly miliony dávek tehdy nedostatkových vakcín pro lidi, kteří si covidem již prošli, a pokud by bylo určeno, že ti chránění přirozeně získanou imunitou nemusí čekat ve frontě na očkování, mohly být jen ve Spojených státech zachráněny desetitisíce životů. Jak lékař upozorňuje, nejde o zpětné hodnocení, protože mnozí zdravotničtí experti po takové racionální strategii volali od počátku.

Za jeden z důvodů, proč se zdravotničtí představitelé obávají připustit účinnost přirozeně získané imunity, může být strach, že mnozí se na základě toho rozhodnou místo očkování čekat na nákazu virem, uvádí Makary. Takové obavy považuje za legitimní, ale domnívá se, že lze povzbuzovat lidi k očkování a zároveň být upřímný ohledně poznatků vědy.

"Během své klinické praxe jsem zjistil, že pacienti dokážou v extrémní míře odpouštět, pokud se změní poznání a vy jste vůči nim upřímní a transparentní," píše expert. Kritizuje, že mnozí zdravotničtí představitelé jednohlasně tvrdí, že i pro ty, kteří prodělali covid-19, je nezbytně důležité nechat se očkovat, ačkoliv studie ukazují, že reinfekce jsou velmi vzácné, zpravidla asymptomatické, případně jen s mírným průběhem.

Obnova důvěry v instituce

Ve Spojených státech sílí tlak na změnu, která se podle autora komentáře může blížit. Připomíná nedávné prohlášení předního epidemiologa americké vlády Anthony Fauciho, že stanovisko k přirozeně získané imunitě by mohlo být přehodnoceno. "Myslím, že to je něco, nad čím si musíme sednout a vážně to prodiskutovat," cituje Makary jeho slova. Poukazuje, že i některá zdravotnická zařízení, jako Spectrum Health v Grand Rapids, se nechala slyšet, že uznávají přirozeně získanou imunitu jako alternativu očkování.

Někteří republikánští politici začali těžit z frustrace veřejnosti, že oficiální doporučení nejsou v souladu s aktuálním poznáním, a floridský guvernér Ron DeSantis již obvinil Bidenovu administrativu, že se "neřídí vědou", když nabádá k očkování, aniž by brala v potaz přirozeně získanou imunitu, konstatuje profesor. Domnívá se, že přínos takto navozené ochrany nebere v potaz ani americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ve svém postoji k očkování dětí.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Školské úřady v Los Angeles nedávno nařídily povinné očkování pro žáky starší dvanácti let, kteří se chtějí dále účastnit prezenční výuky, upozorňuje Makary. Vyzdvihuje přitom, že u mladých lidí existuje výrazně nižší pravděpodobnost závažného a dlouhodobého průběhu covidu-19 než u dospělých. Zmiňuje také možnost vzácných poočkovacích komplikací u mladých jedinců v podobě zánětu srdečního svalu, který v Izraeli postihuje jednoho až dva z šesti tisíc očkovaných ve věku 16-24 let, zatímco americké CDC eviduje více než 800 takových případů u osob mladších 30 let.

Druhá dávka mRNA vakcíny u dětí, které covidem prošly, by přitom nemusela být nezbytná, jelikož i izraelské ministerstvo zdravotnictví od února doporučuje, aby se všichni, kteří nemoc prodělali, nechali očkovat pouze jednou dávkou, připomíná lékař. Přiznává, že některé studie naznačují jistý přínos takového schématu, byť i bez něj zůstává riziko závažného průběhu případné reinfekce extrémně nízké.

Podobný přístup volí i jiné země a nejen Spojené státy by jej měly přijmout jako rozumný mezikrok při přechodu z celkově rigidní k flexibilnější očkovací politice, nabádá autor komentáře. Vyzdvihuje v té souvislosti dlouhodobé doporučení CDC, aby se například proti planým neštovicím neočkovaly ty děti, které je v minulosti prodělaly.

"Nesprávná hypotéza, že přirozeně získaná imunita je nespolehlivá, vyústila ve ztrátu tisíců amerických životů, zbytečné poočkovací komplikace a poškodila důvěryhodnost zdravotnických představitelů," tvrdí profesor. S ohledem na opatření ve Spojených státech, které umožňuje firmám a institucím zakázat vstup neočkovaným osobám, by považoval za vhodné, aby tito představitelé projevili pokoru a přiznali, že hypotéza, kterou opakovaně hlásali, byla chybná a mohla napáchat škody.

Všichni bychom tak měli přijmout rostoucí objem vědecké literatury i reálnou klinickou zkušenost, že ti, kteří se z nemoci covid-19 zotavili, se nemusejí nutně očkovat, apeluje Makary. Věří, že změna postoje zdravotnických představitelů, kteří vůči možnosti přirozeně získané imunity vystupovali velmi nepřátelsky, by výrazně obnovila důvěru veřejnosti v podobné instituce.  

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.
Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování věda USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Donald Trump

Trump dnes plánuje telefonát s Putinem i Zelenským kvůli příměří na Ukrajině, zazněl první čas

Americký prezident Donald Trump se chystá v pondělí vést důležité rozhovory s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci nového pokusu o ukončení války na Ukrajině. Očekávaný telefonát s Putinem, který potvrdil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, má podle informací státní agentury RIA Novosti proběhnout v 17 hodin moskevského času, u nás bude o hodinu dříve.

před 44 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie

Konec hamburgerů za pár korun? Jestli chce Evropa přežít, musí přijít zásadní změny

Evropská závislost na intenzivním modelu živočišné výroby, známém jako velkochov, přináší nejen hospodářské výzvy, ale i vážné důsledky pro životní prostředí, společnost i veřejné zdraví. Autoři Lourenzo Fernández-Prieto a Daniel Lanero Táboas z Univerzity v Santiagu de Compostela v nedávno zveřejněné analýze upozorňují, že Evropa musí přehodnotit svůj přístup ke živočišné výrobě, pokud chce zabránit dalším krizím a zajistit udržitelnou budoucnost.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Joe Biden

Rakovina prostaty Joea Bidena: Co znamená agresivní forma, jaké jsou příznaky a jaké existují možnosti léčby?

Po oznámení, že bývalý americký prezident Joe Biden trpí agresivní formou rakoviny prostaty, se znovu dostává do popředí zájmu téma tohoto onemocnění. Rakovina prostaty je u mužů velmi rozšířená, často však zůstává bez příznaků až do pokročilé fáze. Bidenovi byl přitom přisouzen Gleasonův stupeň 9, což značí jednu z nejnebezpečnějších forem této nemoci. Tady je přehled toho, co je o této diagnóze potřeba vědět.

před 3 hodinami

Houby pod mikroskopem

Nečekaný dopad změn počasí: Nebezpečné houby ohrožují miliony lidí, varují vědci

S globálním oteplováním se nešíří jen sucho, záplavy nebo tropické nemoci, ale nově také houby, které mohou být pro lidské zdraví smrtelně nebezpečné. Britští vědci nyní varují, že změny klimatu zásadně mění geografii výskytu tří druhů hub rodu Aspergillus, které způsobují těžké infekce zejména u lidí s oslabenou imunitou. Ačkoliv nás tyto houby nepromění v zombie jako v populární sérii The Last of Us, důsledky jejich rozšíření mohou být zcela reálné a fatální.

před 3 hodinami

Izraelská armáda

Izrael zahájil rozsáhlou pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy

Izrael v neděli zahájil masivní pozemní operaci v severní a jižní části Pásma Gazy, zatímco letecké útoky izraelské armády v noci zabily podle palestinského ministerstva zdravotnictví přes sto lidí. Mezi zasaženými cíli byl i poslední fungující nemocniční komplex v severní části Gazy, což dále prohloubilo humanitární krizi.

před 4 hodinami

Brexit, ilustrační foto

Brexit obráceně: EU a Británie si k sobě opět hledají cestu, kvůli Putinovi a Trumpovi musí

Po letech relativního ticha se téma brexitu znovu vrátilo do popředí politické agendy Spojeného království i Evropské unie. Sedm let po formálním odchodu Velké Británie z EU se obě strany opět sešly u jednacího stolu, aby projednaly aktualizaci vzájemných vztahů. Důvodem je dramaticky proměněná geopolitická situace – především ruská invaze na Ukrajinu a proměna amerického postoje k evropské bezpečnosti pod vedením prezidenta Donalda Trumpa.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Dárci dostali možnost pomoci dvouleté Madlence.

Léčba Madlenky zabírá. Příběh holčičky výrazně zvýšil zájem o dárcovství

V ZOO Praha proběhl další velký nábor dárců kostní dřeně. Na akci pořádané Českým registrem dárců krvetvorných buněk a Nadačním fondem Kapka naděje oznámil Lukáš Přibyl, tatínek malé Madlenky, novinky o léčbě jeho dcery. Příběh malé pacientky s aplastickou anémií vzbudil před dvěma měsíci velký zájem veřejnosti a jen do Českého registru dárců krvetvorných buněk tak nově vstoupilo více než 8 800 potenciálních dárců kostní dřeně.

včera

včera

včera

Marek Výborný

"Česko mám moc rád." Výborný prozradil, co mu řekl papež

I Česko mělo zastoupení na nedělní inaugurační mši papeže Lva XIV. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na sociální síti X prozradil obsah rozhovoru s novou hlavou katolické církve. Papež podle jeho slov nezapomněl na to, jaký měl být jeho aktuální program, kdyby nezemřel jeho předchůdce.

včera

Čínská stealth stíhačka J-20

Čínské stíhačky na vzestupu. Důkazy přišly z pomezí Indie a Pákistánu

Čínské stíhačky J-20 nasazené pákistánským letectvem během nedávného střetu s Indií prokázaly, že dokážou obstát i proti evropským protivníkům. Západ, včetně Francie, Japonska a Spojených států, tak čelí rostoucí technologické i exportní výzvě. Čínská letecká produkce se rychle profesionalizuje a míří na trhy, které dosud ovládaly západní zbrojovky.

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Švédsko si poradilo s Francií, Kanada se Slovenskem. Dánsko čeká přímý souboj o čtvrtfinále

Hokejisté Švédska nadále pokračují na světovém šampionátu v dominantní hře a tak není divu, že si v dalším zápase skupiny A poradili i s Francií. Zatímco předešlou výhru nad Slovinskem řídil Lindholm, tentokrát další tři body pro Seveřany zařídili dvěma kanadskými body za jeden gól a jednu asistenci Raymond a Lundeström. Ještě výrazněji si v dalším sobotním zápase skupiny A poradil další favorit turnaje Kanada se Slovenskem, jakkoli do tohoto utkání naši východní sousedé vstoupili sympaticky. Crosby, Celebrini a spol. však nakonec dirigovali výhru „javorových listů“ 7:0. Duel skupiny B mezi Dánskem a Norskem pak oba týmy usměrnil do závěrečných přímých soubojů o všechno. Zatímco Dánové budou bojovat s Německem o čtvrtfinále, Norové budou bojovat s Maďarskem o záchranu.

včera

včera

Jak dopadnou volby? První průzkum po vyhlášení termínu ovládlo ANO

Česko už ví, kdy půjde volit nové složení Poslanecké sněmovny. Opoziční hnutí ANO vévodí i prvnímu průzkumu po vyhlášení termínu sněmovních voleb. Hlas by mu dala téměř třetina voličů. Mandáty by získalo celkem šest kandidujících subjektů. Pětiprocentní hranici se nově vzdaluje Motoristům. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy