NÁZOR: Politici nesmí ignorovat vědu v otázce přirozené imunity, apeluje profesor

Je v pořádku mít vědeckou hypotézu, ale pokud nová data prokážou její nesprávnost, je třeba to přijmout, konstatuje lékař Marty Makary v komentáři pro server Washington Post. Profesor z prestižní Univerzity Johnse Hopkinse kritizuje, že mnozí politici a zdravotničtí představitelé se nadále drží hypotézy, že přirozeně získaná imunita proti nemoci covid-19 poskytuje jen nespolehlivou ochranu, což ale věda rychle vyvrací.

Stejně dobrá, ne-li lepší ochrana

Jak profesor upozorňuje, více než 15 studií ukázalo sílu imunity vybudované předchozí nákazou virem SARS-CoV-2, navíc izraelská studie z počátku září provedená na 700 tisících lidech zjistila, že osoby, které si nákazou prošly, mají ve srovnání s očkovanými sedmadvacetkrát nižší šanci, že znovu prodělají symptomatickou nákazu.

Podobné závěry přináší i červnová studie Clevelandské kliniky provedená na zdravotnicích, když zjistila, že žádný z těch, kteří měli dříve pozitivní test na koronavirus, se opětovně nenakazil, uvádí Makary. Zmiňuje i tvrzení této studie, že pro jedince, kteří nákazu prodělali, nebude mít očkování proti covidu-19 zřejmě žádný přínos.

K závěru, že i lehký průběh covidu-19 vede k dlouhodobé imunitě, dospěla také květnová studie Washingtonské univerzity, podotýká autor komentáře. Vědecké poznatky podle něj tedy naznačují, že přirozeně získaná imunita je přinejmenším stejně dobrá, ne-li lepší než imunita navozená očkováním.

"Proto je tak frustrující, když Bidenova administrativa opakovaně tvrdí, že imunita vytvořená vakcínami je vhodnější než imunita získaná přirozenou nákazou," pokračuje profesor a zmiňuje v tomto směru zářijové prohlášení ředitele amerického Národního zdravotního ústavu Francise Collinse. Dodává, že takové lpění na překonané teorii se zrcadlí i v oznámení amerického prezidenta Joe Bidena, že velké firmy musí po svých zaměstnancích - včetně těch, kteří nákazu prodělali - požadovat očkování, nebo pravidelné testování.

Zlehčování síly přirozeně získané imunity má závažné dopady, varuje odborník. Soudí, že v prvních měsících tohoto roku se vyplýtvaly miliony dávek tehdy nedostatkových vakcín pro lidi, kteří si covidem již prošli, a pokud by bylo určeno, že ti chránění přirozeně získanou imunitou nemusí čekat ve frontě na očkování, mohly být jen ve Spojených státech zachráněny desetitisíce životů. Jak lékař upozorňuje, nejde o zpětné hodnocení, protože mnozí zdravotničtí experti po takové racionální strategii volali od počátku.

Za jeden z důvodů, proč se zdravotničtí představitelé obávají připustit účinnost přirozeně získané imunity, může být strach, že mnozí se na základě toho rozhodnou místo očkování čekat na nákazu virem, uvádí Makary. Takové obavy považuje za legitimní, ale domnívá se, že lze povzbuzovat lidi k očkování a zároveň být upřímný ohledně poznatků vědy.

"Během své klinické praxe jsem zjistil, že pacienti dokážou v extrémní míře odpouštět, pokud se změní poznání a vy jste vůči nim upřímní a transparentní," píše expert. Kritizuje, že mnozí zdravotničtí představitelé jednohlasně tvrdí, že i pro ty, kteří prodělali covid-19, je nezbytně důležité nechat se očkovat, ačkoliv studie ukazují, že reinfekce jsou velmi vzácné, zpravidla asymptomatické, případně jen s mírným průběhem.

Obnova důvěry v instituce

Ve Spojených státech sílí tlak na změnu, která se podle autora komentáře může blížit. Připomíná nedávné prohlášení předního epidemiologa americké vlády Anthony Fauciho, že stanovisko k přirozeně získané imunitě by mohlo být přehodnoceno. "Myslím, že to je něco, nad čím si musíme sednout a vážně to prodiskutovat," cituje Makary jeho slova. Poukazuje, že i některá zdravotnická zařízení, jako Spectrum Health v Grand Rapids, se nechala slyšet, že uznávají přirozeně získanou imunitu jako alternativu očkování.

Někteří republikánští politici začali těžit z frustrace veřejnosti, že oficiální doporučení nejsou v souladu s aktuálním poznáním, a floridský guvernér Ron DeSantis již obvinil Bidenovu administrativu, že se "neřídí vědou", když nabádá k očkování, aniž by brala v potaz přirozeně získanou imunitu, konstatuje profesor. Domnívá se, že přínos takto navozené ochrany nebere v potaz ani americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ve svém postoji k očkování dětí.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Školské úřady v Los Angeles nedávno nařídily povinné očkování pro žáky starší dvanácti let, kteří se chtějí dále účastnit prezenční výuky, upozorňuje Makary. Vyzdvihuje přitom, že u mladých lidí existuje výrazně nižší pravděpodobnost závažného a dlouhodobého průběhu covidu-19 než u dospělých. Zmiňuje také možnost vzácných poočkovacích komplikací u mladých jedinců v podobě zánětu srdečního svalu, který v Izraeli postihuje jednoho až dva z šesti tisíc očkovaných ve věku 16-24 let, zatímco americké CDC eviduje více než 800 takových případů u osob mladších 30 let.

Druhá dávka mRNA vakcíny u dětí, které covidem prošly, by přitom nemusela být nezbytná, jelikož i izraelské ministerstvo zdravotnictví od února doporučuje, aby se všichni, kteří nemoc prodělali, nechali očkovat pouze jednou dávkou, připomíná lékař. Přiznává, že některé studie naznačují jistý přínos takového schématu, byť i bez něj zůstává riziko závažného průběhu případné reinfekce extrémně nízké.

Podobný přístup volí i jiné země a nejen Spojené státy by jej měly přijmout jako rozumný mezikrok při přechodu z celkově rigidní k flexibilnější očkovací politice, nabádá autor komentáře. Vyzdvihuje v té souvislosti dlouhodobé doporučení CDC, aby se například proti planým neštovicím neočkovaly ty děti, které je v minulosti prodělaly.

"Nesprávná hypotéza, že přirozeně získaná imunita je nespolehlivá, vyústila ve ztrátu tisíců amerických životů, zbytečné poočkovací komplikace a poškodila důvěryhodnost zdravotnických představitelů," tvrdí profesor. S ohledem na opatření ve Spojených státech, které umožňuje firmám a institucím zakázat vstup neočkovaným osobám, by považoval za vhodné, aby tito představitelé projevili pokoru a přiznali, že hypotéza, kterou opakovaně hlásali, byla chybná a mohla napáchat škody.

Všichni bychom tak měli přijmout rostoucí objem vědecké literatury i reálnou klinickou zkušenost, že ti, kteří se z nemoci covid-19 zotavili, se nemusejí nutně očkovat, apeluje Makary. Věří, že změna postoje zdravotnických představitelů, kteří vůči možnosti přirozeně získané imunity vystupovali velmi nepřátelsky, by výrazně obnovila důvěru veřejnosti v podobné instituce.  

Související

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu

Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování věda USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

Důchody.

Důchodci už nedostanou to, na co byli zvyklí. Alespoň ne automaticky

Důchody se v lednu budou opět valorizovat, ale jedna věc bude jinak. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) již nyní informovala, že nebude automaticky zasílat valorizační oznámení o zvýšení důchodu. Všem bude nadále dostupné v elektronické podobě po přihlášení na ePortálu ČSSZ, případně v datové schránce. Klienti, kteří i nadále mají zájem o oznámení v papírové formě, o něj musí požádat. Čas mají do konce září. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Fotbalová Chance liga hlásí návrat ztraceného syna. Do Hradce přichází exslávista Van Buren

V rámci právě probíhajícího letního přestupového období přichází do české nejvyšší fotbalové soutěže další velké jméno. Po Michalu Sadílkovi, Daikim Hašiokovi, Pavlu Kadeřábkovi či Milanu Petrželovi se v české lize bude od nadcházející sezóny 2025/26 opět objevovat také jméno Micka van Burena. Tento bývalý útočník Slavie se po roce vrátil do Čech, aby zde mohl oblékat tentokrát dres Hradce Králové, s nímž měl podepsat víceletý kontrakt.

včera

včera

včera

včera

FBI

Trumpovi lidé mění FBI v loajální mašinérii. Věrnost posuzují detektory lži

Za vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa dochází v FBI k rozsáhlým personálním změnám a zvýšenému využívání detektorů lži, které podle svědků slouží i k prověřování loajality vůči vedení úřadu. Tímto způsobem je oslabována nezávislost agentury, která má být věrná ústavě, nikoli prezidentovi. Čistky zasáhly desítky elitních agentů, klíčové pozice obsazují nově loajální Trumpově administrativě.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Zájem o hráče z české ligy v zahraničí stoupá. Z elitních lig cílí na Šulce, Zadražila nebo Riga

Během probíhající letní fotbalové pauzy je pochopitelně stále otevřené letní přestupové okno u nás i v zahraničí. Do éteru v těchto dnech a týdnech uniká mnoho spekulací, včetně těch o zájmu o české fotbalisty ze zahraničí. Mluví se především o ještě stále plzeňském záložníkovi Pavlu Šulcovi, jemuž se poslední sezóna v české lize vydařila natolik, že se v ní stal nejlepším hráčem v rámci ankety Fotbalista roku. O jeho služby se začali výrazně zajímat v Anglii, konkrétně v prvoligovém Bournemouthu a druholigovém Middlesborough. O české hráče pak projevují zájem i v Itálii či ve Španělsku. Třeba o gólmana Hradce Králové Adama Zadražila se zajímá italské Como, o ostravského středního záložníka Tomáše Riga pak zase pro změnu italská Hellas Verona nebo španělské Levante.

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by vyhrálo ANO. Starostové v novém průzkumu předčili SPD

Sněmovní volby by na přelomu června a července vyhrálo opoziční hnutí ANO, které je ochotna podpořit téměř třetina voličů. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News, v němž Starostové a nezávislí přeskočili SPD a dostali se na třetí místo. Poslanecké mandáty by získalo celkem šest kandidujících subjektů. 

včera

včera

Evropská unie

Dodržujte právní stát, jinak z EU nepřijdou peníze. Slováci a Maďaři mají problém

Evropská komise hodlá v návrhu rozpočtu na období 2028-2034 posílit vazbu mezi čerpáním evropských fondů a dodržováním zásad právního státu. Změna by měla zamezit situacím, kdy členské státy obcházejí podmínky přesouváním prostředků mezi programy. Návrh počítá s rozšířením stávajícího mechanismu podmíněnosti na veškeré financování z unijního rozpočtu.

včera

včera

Americká armáda, ilustrační fotografie.

Dánsko nemělo jinou možnost. Parlament posvětil obrannou dohodu s USA

I přes napětí ohledně Grónska a otázky o jeho suverenitě dánský parlament většinou 94 hlasů schválil obrannou dohodu s USA. Proti bylo pouze 11 poslanců. Dohoda umožňuje americké armádě vstup na dánské území kdykoli a z jakéhokoli důvodu, navzdory tomu, že americký prezident Donald Trump opakovaně vyvolal otřesy v Dánsku, když znovu připustil možnost invaze a obsazení částečně autonomního Grónska ze „zahraničně - bezpečnostních“ důvodů.

včera

včera

Kimova KLDR přislíbila bezpodmínečnou podporu Ruska ve válce na Ukrajině

Rusko se může spolehnout na bezpodmínečnou podporu Severní Koreji ve válce na Ukrajině, řekl diktátor Kim Čong-un ruskému ministrovi zahraničí Sergeji Lavrovovi. Šéf ruské diplomacie se nachází na návštěvě v KLDR. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy