Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou instituci, konstatuje Desmond Lachman, ekonomický analytik think tanku American Enterprise Institute. V komentáři pro server National Interest ovšem připomíná, že se tak v minulosti dělo opakovaně, ale MMF následně sehrál klíčovou roli a pomohl řešit četné ekonomické a finanční světové krize.
Krizi spustí konec nízkých úrokových sazeb
Kritici MMF tentokrát argumentují, že tváří v tvář koronavirové pandemii převzaly roli zmíněné instituce velké centrální banky, která začaly v bezprecedentně vysoké míře nakupovat dluhopisy, vysvětluje Lachman. Dodává, že díky udržování likvidity na světových trzích tato praxe pomohla problémy sužovaným rozvíjejícím se tržním ekonomikám udržet se nad vodou.
Autor komentáře upozorňuje, že kritici neberou v potaz, jak bude MMF užitečný ve chvíli, kdy se tyto rozvíjející se tržní ekonomiky ocitnou v dluhové krizi, která pravděpodobně vypukne, jakmile centrální banky ukončí ultra nízké úrokové sazby.
"Jedním případem, kdy mnozí pochybovali o užitečnosti MMF, byl počátek 70. let, po přechodu Spojených států z bretton-woodského systému vázaných měnových kurzů k volnému systému měnových kurzů," pokračuje analytik. Zmiňuje tehdejší tvrzení, že MMF již nebude třeba k udržování vázaných kurzů, ale jen o pár let později instituce sehrála klíčovou roli v řešení dluhové krize v jižní Americe vyvolané dvěma velkými cenovými šoky na ropných trzích a následným otřesem světového finančního systému.
Naposledy byl MMF odepisován po asijské dluhové krizi na konci 90. let, což vedlo k podstatnému snížení jeho pracovníků, uvádí Lachman. Podotýká, že to se stalo v předvečer evropské dluhové krize v roce 2010, během které se ale opět ukázalo, jak užitečný MMF je při řízení koordinované mezinárodní reakce na situaci ohrožující zotavení světové ekonomiky potenciální vlnou bankrotů jižních evropských zemí.
Lidé, kteří si myslí, že MMF ztratil svou užitečnost, poukazují na omezenou roli instituce při podpoře rozvíjejících se tržních ekonomik drtivě zasažených pandemií covidu-19, vysvětluje odborník. Kritika podle něj směřuje na skutečnost, že MMF těmto zemím půjčil v posledních 18 měsících pouze 120 miliard dolarů, což je zlomek 1,5 bilionu dolarů, které si tyto země dokázaly obstarat na mezinárodních kapitálových trzích díky masivním programům nákupu dluhopisů velkými centrálními bankami.
Hrozí série bankrotů
Klíčový bod přehlížený kritiky MMF spočívá podle analytika v tom, že ultra rozvolněná monetární politika velkých centrálních bank, která udržuje ve světě likviditu, nepotrvá věčně.
"Ve skutečnosti spolu s tím, jak se objevují stále větší znaky inflace, dávají velké světové centrální banky výrazně najevo, že program nákupu dluhopisů brzy ukončí," pokračuje Lachman. Jako příklad zmiňuje předsedu americké centrální banky FED Jerome Powella, který mluví o omezení nákupu dluhopisů ještě před koncem roku a jeho celkovém ukončení do poloviny roku příštího.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Pokud nám něco říká zkušenost s podobným krokem FEDu z roku 2013, rozvíjející se tržní ekonomiky by se měly připravit na velmi silný odliv kapitálu, k němuž dojde ve chvíli, kdy velké centrální banky přestanou tisknout peníze a zvýší úrokové sazby, deklaruje autor komentáře. Vzhledem ke katastrofálnímu stavu veřejných financí těchto zemí a výši jejich zadlužení, které výrazně přesahuje úroveň z roku 2013, může takový odliv kapitálu podle analytika spustit sérii bankrotů, které bude řešit primárně Světová banka.
Jelikož je dluhová krize rozvíjejících se tržních ekonomik na obzoru, poslední věcí, o které bychom měli přemýšlet, je další ořezání MMF, apeluje Lachman. Naopak doporučuje, aby instituce byla adekvátně financovaná a připravovala se na koordinovanou mezinárodní pomoc při uhašení podobné krize, která by výrazně ohrozila zotavení světové ekonomiky.
Související

Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF

Masivní injekce pro Ukrajinu? Kyjev by mohl dostat pomoc za 1,1 miliardy dolarů
Mezinárodní měnový fond (MMF IMF) , Ekonomická krize , rozvojové trhy , inflace , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 29 minutami

Setrvalý stav. Meteorologové prozradili, kdy by se mohlo změnit počasí
před 1 hodinou

Pavel poslal telegram do Vatikánu. Lva XIV. zve na návštěvu Česka
před 1 hodinou

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení
před 2 hodinami

Poslední rozloučení s Jiřím Bartoškou bude příští týden v Rudolfinu
před 2 hodinami

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen
před 3 hodinami

USA a Čína uzavřely příměří v obchodní válce: Co to znamená pro svět?
před 3 hodinami

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí
před 4 hodinami

Rusku se schůzka se Zelenským nelíbí. Příměří, které má platit ode dneška, taky ne
před 5 hodinami

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?
před 6 hodinami

"Čas běží..." Německo dalo Rusku jasné ultimátum, do půlnoci se Kreml musí rozhodnout
před 6 hodinami

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny
před 7 hodinami

EU představí tento týden nové sankce proti Rusku. Jsou tak slabé, že je schválí i Maďaři, tvrdí zdroje
před 8 hodinami

Začínám o příměří pochybovat, Putin je zaneprázdněn oslavami. Sejděte se, hned, vzkázal Trump Kyjevu a Moskvě
před 9 hodinami

Napětí sílí. EU stupňuje nátlak a čeká, zda Putin dnes schválí příměří
před 9 hodinami

Oči Evropy se upínají k von der Leyen: Soud rozhodne o tajných zprávách v jedné z největších smluv v EU
před 10 hodinami

Spojené státy a Čína se dohodly na 90denním příměří. Clo klesne o 115 %
před 11 hodinami

Pákistán vs Indie: Kdo vlastně krátký konflikt vyhrál?
před 11 hodinami

Děsivý obraz utajovaných praktik britských SAS: Soutěžili v popravování nevinných, zabíjeli neozbrojené i děti
před 13 hodinami

Počasí příští víkend: Teploty dvacítku nepřekonají, může se objevit déšť
Aktualizováno včera
MS v hokeji 2025: Česko porazilo Norsko 2:1
Česká hokejová měla v neděli večer na programu svůj druhý zápas v rámci skupiny B právě probíhajícího mistrovství světa. V dánském Herningu byli jejich dalšími soupeři Norové a oproti duelu se Švýcarskem, se kterým v pátek Češi vyhráli 5:4 po prodloužení, se tentokrát v sestavě objevila i posila z NHL Martin Nečas. Český tým nakonec Nory porazil 2:1.
Zdroj: David Holub