NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou instituci, konstatuje Desmond Lachman, ekonomický analytik think tanku American Enterprise Institute. V komentáři pro server National Interest ovšem připomíná, že se tak v minulosti dělo opakovaně, ale MMF následně sehrál klíčovou roli a pomohl řešit četné ekonomické a finanční světové krize.

Krizi spustí konec nízkých úrokových sazeb

Kritici MMF tentokrát argumentují, že tváří v tvář koronavirové pandemii převzaly roli zmíněné instituce velké centrální banky, která začaly v bezprecedentně vysoké míře nakupovat dluhopisy, vysvětluje Lachman. Dodává, že díky udržování likvidity na světových trzích tato praxe pomohla problémy sužovaným rozvíjejícím se tržním ekonomikám udržet se nad vodou.

Autor komentáře upozorňuje, že kritici neberou v potaz, jak bude MMF užitečný ve chvíli, kdy se tyto rozvíjející se tržní ekonomiky ocitnou v dluhové krizi, která pravděpodobně vypukne, jakmile centrální banky ukončí ultra nízké úrokové sazby.

"Jedním případem, kdy mnozí pochybovali o užitečnosti MMF, byl počátek 70. let, po přechodu Spojených států z bretton-woodského systému vázaných měnových kurzů k volnému systému měnových kurzů," pokračuje analytik. Zmiňuje tehdejší tvrzení, že MMF již nebude třeba k udržování vázaných kurzů, ale jen o pár let později instituce sehrála klíčovou roli v řešení dluhové krize v jižní Americe vyvolané dvěma velkými cenovými šoky na ropných trzích a následným otřesem světového finančního systému.

Naposledy byl MMF odepisován po asijské dluhové krizi na konci 90. let, což vedlo k podstatnému snížení jeho pracovníků, uvádí Lachman. Podotýká, že to se stalo v předvečer evropské dluhové krize v roce 2010, během které se ale opět ukázalo, jak užitečný MMF je při řízení koordinované mezinárodní reakce na situaci ohrožující zotavení světové ekonomiky potenciální vlnou bankrotů jižních evropských zemí.

Lidé, kteří si myslí, že MMF ztratil svou užitečnost, poukazují na omezenou roli instituce při podpoře rozvíjejících se tržních ekonomik drtivě zasažených pandemií covidu-19, vysvětluje odborník. Kritika podle něj směřuje na skutečnost, že MMF těmto zemím půjčil v posledních 18 měsících pouze 120 miliard dolarů, což je zlomek 1,5 bilionu dolarů, které si tyto země dokázaly obstarat na mezinárodních kapitálových trzích díky masivním programům nákupu dluhopisů velkými centrálními bankami.

Hrozí série bankrotů

Klíčový bod přehlížený kritiky MMF spočívá podle analytika v tom, že ultra rozvolněná monetární politika velkých centrálních bank, která udržuje ve světě likviditu, nepotrvá věčně.

"Ve skutečnosti spolu s tím, jak se objevují stále větší znaky inflace, dávají velké světové centrální banky výrazně najevo, že program nákupu dluhopisů brzy ukončí," pokračuje Lachman. Jako příklad zmiňuje předsedu americké centrální banky FED Jerome Powella, který mluví o omezení nákupu dluhopisů ještě před koncem roku a jeho celkovém ukončení do poloviny roku příštího.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Pokud nám něco říká zkušenost s podobným krokem FEDu z roku 2013, rozvíjející se tržní ekonomiky by se měly připravit na velmi silný odliv kapitálu, k němuž dojde ve chvíli, kdy velké centrální banky přestanou tisknout peníze a zvýší úrokové sazby, deklaruje autor komentáře. Vzhledem ke katastrofálnímu stavu veřejných financí těchto zemí a výši jejich zadlužení, které výrazně přesahuje úroveň z roku 2013, může takový odliv kapitálu podle analytika spustit sérii bankrotů, které bude řešit primárně Světová banka.

Jelikož je dluhová krize rozvíjejících se tržních ekonomik na obzoru, poslední věcí, o které bychom měli přemýšlet, je další ořezání MMF, apeluje Lachman. Naopak doporučuje, aby instituce byla adekvátně financovaná a připravovala se na koordinovanou mezinárodní pomoc při uhašení podobné krize, která by výrazně ohrozila zotavení světové ekonomiky.

Související

Více souvisejících

Mezinárodní měnový fond (MMF IMF) Ekonomická krize rozvojové trhy inflace Ekonomika

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy