Nepokoje v USA trvají týden. Lidé rabují, desítky měst zavedly zákaz vycházení

Sedmý den pokračovaly v USA protesty kvůli smrti černocha George Floyda při policejním zásahu v Minneapolisu. Připojilo se k nim více než 75 měst měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení. New Yorkem pochodovaly tisíce lidí a z videí je patrné rabování například na Manhattanu.

Reportér stanice CNN Shimon Prokupecz uvedl, že většina protestních pochodů městem byla poklidná, ale večer začalo přibývat rabování a ničení. Podle něj jde zřejmě o organizované akce. "Jdou do obchodů, rozbijí výlohy, používají kladiva. Pak utečou a přijdou jiní a znovu se vrací," řekl. Přitom mnoho z těchto vypleněných obchodů bylo kvůli koronaviru dlouho zavřeno a toto ničení bude pro majitele novou ranou a nezbytné opravy finanční zátěží. V pondělí v New Yorku zákaz vycházení začal platit ve 23:00 místního času (dnes 5:00 SELČ), dnes večer má začít o tři hodiny dříve.

V Louisvillu v Kentucky přišel o práci velitel tamní policie, když jeho lidé při střelbě do davu v neděli zabili majitele jednoho obchodu. Starosta Greg Fischer řekl, že nasazení policisté porušili předpisy, když neměli zapnuté kamery, které mají na těle. "Takové selhání institucí se nebude tolerovat," řekl.

Výtržnosti jsou hlášeny také ze západoamerického Seattlu - lidé tam na policisty házeli kameny i zápalné lahve. Svědci na sociálních sítích uvedli, že je všude slzný plyn..

V kalifornském Oaklandu policie zatýkala demonstranty po zahájení zákazu vycházení, i když jejich protest byl klidný. Podobně policie postupovala v Los Angeles, kde se rovněž zatýkalo za porušení zákazu vycházení.

Nad metropolí Washingtonem po začátku zákazu vycházení přelétával vojenský vrtulník. Zákaz začal platit v pondělí v 19:00 (dnes 1:00 SELČ), ale lidé zůstali v ulicích. Podle CNN vrtulník létal velmi nízko a poryvy vzduchu, které vytvářel, rozviřovaly odpadky. Jak stanice připomenula, armáda takovou taktiku používá v bojových zónách, když chce někoho vytlačit z dané oblasti. Demonstranti ve Washingtonu zvedali pěsti do vzduchu.

Úřady v Minnesotě dospěly k závěru, že Bogdan Vechirko, který v neděli najel cisternou do demonstrantů, to zřejmě neudělal úmyslně. Do skupiny protestujících najel v Minneapolisu, ale nikdo se nezranil. Řidiče stále vyslýchá policie, podle jejího vyšetřovatele se zdá, že při pohledu na dav řidič zpanikařil.

Na místo v Minneapolisu, kde Floyd umíral, lidé přinášejí květiny a kondolenční vzkazy. Situace se tam poněkud zklidnila, což se mimo jiné přičítá i Floydovu bratru Terrenceovi. V pondělí s tlampačem v rukou oslovil přítomné a vyzval je ke klidu. "Chápu, že jste všichni rozrušení. Nejsem tady, abych to zhoršoval a dělal zmatek mezi svými lidmi. Co to všichni děláte? Bratra to zpět nepřivede," řekl. Dodal, že jeho rodina jsou klidní bohabojní lidé a že George by si nepřál, aby se demonstranti dopouštěli násilí a aby ničili. "(Protestujte) v klidu, prosím," apeloval na demonstranty Terrence Floyd.

Související

Více souvisejících

George Floyd (černoch zabitý policistou v USA) USA (Spojené státy americké) Demonstrace v USA

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy