Netradiční sjezd v USA čeká i republikány. Promluví první dáma, hlavní hvězdou bude Pence

Předvolební dění ve Spojených státech bude v následujících dnech pokračovat nominačním sjezdem Republikánské strany. Stejně jako v případě demokratů bude letos i tradiční republikánská konference diametrálně odlišná od těch minulých a hlavním projevům nebude přihlížet několikatisícové publikum.

Straničtí delegáti z různých států se nicméně sejdou na jednom místě, aby oficiálně vyslali amerického prezidenta Donalda Trumpa do listopadového souboje o Bílý dům s Joem Bidenem.

Přípravy na republikánský sjezd oproti tomu demokratickému provázelo více zásadních zvratů. Původně se měl celý uskutečnit ve městě Charlotte v Severní Karolíně, tamní guvernér Roy Cooper ale byl proti tomuto plánu kvůli obavám ze šíření koronaviru. Republikáni následně oznámili, že program bude z větší části přesunut do Jacksonville na Floridě.

Tato varianta ale byla v červenci odvolána poté, co na Floridě dramaticky vzrostly denní statistiky o vývoji epidemie covidu-19. "Není ta správná doba na to, abychom měli velký sjezd," reagoval Trump. I akce republikánů konaná od pondělka do čtvrtka tak bude nakonec sestávat především z projevů vysílaných z různých koutů USA.

Samotná nominace prezidentského kandidáta ale na rozdíl od konference demokratů neproběhne na dálku. Republikánští delegáti se i přes změny programu sejdou v Charlotte, byť každý americký stát jich bude reprezentovat pouze šest. Nominační proces má začít už v pondělí dopoledne místního času (15:00 SELČ).

Zbytek programu se podle webu Politico ještě tento týden dolaďoval. Někteří poradci Trumpova volebního štábu prý bedlivě sledovali počínání demokratů ve snaze zmapovat, "které vzkazy fungovaly a jak by se mohli vyhnout nepříjemným momentům a drobným přešlapům", jaké se objevily na začátku sjezdu Demokratické strany.

Republikáni chtějí voliče oslovit i za přispění "každodenních Američanů", kteří přednesou svědectví o tom, jak Trump změnil jejich životy k lepšímu. Také by měli mluvit o svých obavách spojených se scénářem Trumpovy volební prohry, píše agentura Reuters.

Do této kategorie mluvčích spadají manželé Mark a Patricia McCloskeyovi, kteří v červnu před svým domem v St. Louis mířili střelnými zbraněmi na účastníky demonstrace proti rasismu. Oba kvůli tomu byli obžalováni z nezákonného použití zbraně. Kromě nich by měl vystoupit třeba i otec jedné z obětí střelby na střední škole ve floridském Parklandu.

Několik dalších účastníků sjezdu označuje Reuters za potenciální kandidáty na prezidenta v roce 2024. Jde o bývalou americkou velvyslankyni při OSN Nikki Haleyovou nebo o guvernérku Jižní Dakoty Kirsti Noemovou.

První dáma USA Melania Trumpová vystoupí ve druhý den sjezdu, viceprezident Mike Pence bude hlavní hvězdou středečního programu a ve čtvrtek jednání uzavře Trumpovo vystoupení. Pence k voličům promluví z památníku Fort McHenry ve městě Baltimore, Trump i jeho manželka si jako kulisu zvolili zahradu Bílého domu.

Zastřešujícím heslem republikánského sjezdu je "pocta velkému americkému příběhu". Akce ale přichází v čase pokračujících problémů USA v boji proti šíření koronaviru, jakož i souvisejících ekonomických problémů, a nedlouho po masivní vlně protestů proti rasismu a policejní brutalitě. Trumpův vyzyvatel Biden na závěr sjezdu své strany popisoval Spojené státy jako zemi zmítanou hněvem a strachem, čelící několika "historickým krizím".

Průzkumy preferencí zatím Bidena staví do role papírového favorita souboje o Bílý dům, do něhož bude po sjezdu republikánů zbývat méně než 70 dní.

Související

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Trumpova velká výhra dokonána. Harrisovou porazil všude, kde se rozhodovalo

Donald Trump je už od středy jistým vítězem amerických prezidentských voleb, přesto si stále připisuje další triumfy. Podle nejnovějších informací si připsal výhru i v sedmém z tzw. swing states, tedy nerozhodnutých států, kde se rozhoduje o prezidentovi. Americká média mu v sobotu přisoudila vítězství v Arizoně. 

Více souvisejících

Volby USA Republikánská strana (USA) Donald Trump Melania Trumpová Mike Pence Florida, USA

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 34 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy