Nevybírejme si vakcíny, všechny chrání životy, zní z Washingtonu

NÁZOR - V aktuálním kritickém bodě pandemie nedává žádný smysl vybírat si mezi vakcínami proti nemoci covid-19 podobně, jako si vybíráme v obchodě boty či cereálie k snídani. S tímto apelem vystoupil editorial prestižního amerického deníku Washington Post.

Výherní los

Spojené státy mají to štěstí, že mohou volit mezi párem mRNA vakcín od společností Moderna a Pfizer/BioNTech, které vyžadují aplikaci dvou dávek a které již dostaly desítky milionů Američanů, a aktuálně zaváděnou vakcínou od firmy Johnson & Johnson, jejíž aplikace je jednorázová, nastiňuje renomovaný server. "Všechny dokážou zachránit životy. Berte jakoukoliv, kterou můžete dostat," nabádá v zápětí.

V současné době hrozí, že nové varianty viru přinesou další vlnu nákaz, varuje washingtonský deník. Deklaruje, že hlavním cílem musí být naočkovat co možná nejvíce lidí.

Celkově lze říct, že všechny uvedené vakcíny se ve velkých klinických testech ukázaly jako bezpečné a účinné, vyzdvihuje editorial. Doplňuje, že u všech se předpokládá, že ve většině případů brání hospitalizaci a úmrtí na virus.

"To je výherní los pro mnoho lidí, kteří by jinak mohli být nakaženi a čelit osamocenému konci na ventilátoru na nemocničním oddělení," pokračuje Washington Post. Dodává, že všechny tři vakcíny využívají stejný biologický trik - podnítí tělo, aby vytvořilo spike proteiny, jaké jsou na koronaviru, tudíž jej imunitní systém rozpozná a virus napadne, pokud dojde k nákaze.

Vakcíny založené na mRNA využívají novou technologii přenosu informace skrze část genetického materiálu - přenosovou RNA - vepsanou do lipidu či tuku, nastiňuje prestižní deník. Podotýká, že vakcína Johnson & Johnson vsází na tradiční přístup a informaci nese prostřednictvím deaktivovaného, neškodného viru.

Výhoda této vakcíny spočívá v tom, že nevyžaduje výkonné mrazáky, jako mRNA vakcíny, upozorňuje editorial. Vysvětluje, že to v kombinaci s nutností aplikovat pouze jedinou dávku činí vakcínu dostupnější pro mnoho lidí.

Studie nelze přímo srovnávat

Výsledky třetí fáze klinických testů se u jednotlivých vakcín liší, ale bylo by chybou rozhodovat se o tom, zda se necháme očkovat, jen na tomto základě, vyzdvihuje americký server. Připomíná, že Úřad pro potraviny a léčiva v USA stanovil jako standard pro schválení nasazení očkovací látky v nouzovém režimu padesátiprocentní účinnost.

V případě vakcín od společností Moderna a Pfizer/BioNTech se toto měřilo na symptomatickém průběhu, jelikož šlo o nejrychlejší způsob, jak účinnost ověřit, protože jiná kritéria - například asymptomatická nákaza, hospitalizace či úmrtí - by mohla prodloužit testovací fázi v momentě, kdy je čas klíčový, vysvětluje Washington Post. Doplňuje, že vakcíny vykazovaly po druhé dávce účinnost 94,1 %, respektive 95 % proti rozvinutí příznaků.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"To je některými srovnáváno se zkouškami (vakcíny) Johnson & Johnson ve Spojených státech, která ukázala účinnost 72 %," píše renomovaný deník. Upozorňuje, že zkoušky se v mnohém lišily a nelze je porovnávat přímo, už jen z důvodu, že preparáty od firem Moderna a Pfizer/BioNTech byly testovány před příchodem nových variant viru, navíc kritériem pro  Johnson & Johnson byla především ochrana před vážným průběhem nemoci.

Mnoho otázek o účinnosti vakcín odpoví až čas, což se týká i toho, zda dokážou úspěšně bránit přenosu viru a poradit si s tichou, asymptomatickou infekcí, přiznává respektovaný server. Za důležitou ale označuje skutečnost, že každá z uvedených látek dokáže zachránit život a stojí za to po ní sáhnout, je-li dostupná.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování USA (Spojené státy americké) Pfizer Moderna (farmaceutická firma) Johnson & Johnson

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 5 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 7 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 23 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy