Nízká cena ropy drží ekonomiku v pasti. Profesorka varuje před velkou krizí

NÁZOR - Tím, že se cena americké lehké ropy na květen - dohoda o prodejích a nákupu této komodity za předem dojednané ceny v určitém období - propadla na minus 38 dolarů za barel, koronavirová ekonomická krize zřejmě nabrala surrealistický obrat. S touto obavou vystoupila v komentáři pro server The Guardian profesorka Helen Thompsonová, politická ekonomka z Cambridgeské univerzity.

Problém, který zasáhne všechny

Obchodníci, kteří ropu nenakupují k jejímu využití, ale jako finanční produkt, platí lidem za to, že si od nich ropu vezmou, jelikož jen málo z nich má možnost převést ji do skladů v oklahomském Cushingu, které jsou doslova plné, vysvětluje odbornice. Deklaruje, že to, k čemu došlo 20. dubna, je epifenomén, který vyvolalo využívání "černého zlata" jako finanční komodity.

Nikdo si nemyslí, že poptávka po ropě bude malá navždy a ceny americké lehké ropy na červen zůstávají nad 20 dolary za barel, což platí i pro surovou ropu Brent, která je klíčová pro Evropu, Blízký východ a Afriku, upozorňuje ekonomka. To podle ní ale neznamená, že na ropném trhu nevzniká problém, který ve výsledku zasáhne všechny.

I červnové ceny jsou extrémně nízko, navíc přebytek ropy na světových trzích z předchozích let znamenal, že producenti ji museli prodávat za nerentabilní cenu a financovali ropné státy, jako je Saúdská Arábie, vysvětluje profesorka. Konstatuje, že šlo o důsledek nadhodnocení trhu v reakci na snahu amerických producentů fraktovat břidlicovou ropu.

Tato přesycenost globálního trhu nastala po roce 2014 díky zařazení břidlicové ropy na seznam standardních zdrojů organizací OPEC a nadbytečné těžbě v Rusku, tvrdí Thompsonová. Vysvětluje, že pokud je velká část producentů ochotná prodávat příliš ropy, odstartuje ničivý závod, který tlačí ceny na dno.

"Když cena dosáhne kritického bodu, je v zájmu produkujících států spolupracovat a zbrzdit dodávky, a tím vytlačit ceny vzhůru," pokračuje expertka. Dodává, že tato dynamika přiměla Saúdskou Arábii a Rusko v listopadu 2016 k vytvoření skupiny OPEC+, ale jejich spolupráce umožnila amerických společnostem těžícím břidlicovou ropu vést se na vlně vyšších cen.

Poté, co Spojené státy uvalily na Moskvu sankce kvůli plynovodu Nord Stream 2, který má umožnit Rusku dodávat více plynu do Německa, ruský prezident Vladimir Putin byl stále méně ochotný umožňovat americkým společnostem užívat si vyšších cen kvůli nižší ruské produkci, uvádí profesorka. Doplňuje, že pak udeřil covid-19, zastavil globální ekonomiku a OPEC+ se začal fragmentovat.

Nic dobrého na obzoru

Zdá se, že Putin odmítá omezit produkci a stabilizovat ceny, na což reagoval saúdský korunní princ Mohamed bin Salmán rozhodnutím zaplavit trh, a tím získat jeho větší část, nastiňuje Thompsonová. Podotýká, že s ohledem na propad poptávky šlo o zásadní Salmánovu chybu, která v týdnu po 9. březnu vedla k nárazu akciových a dluhopisových trhů.

"Pokud byl kolaps květnových smluv 20. dubna průběžnou ilustrací problémů na ropných trzích, skutečnost, že budoucí ceny na rok 2022 nebyly ten den nad 30 dolary rázně nevěstí nic dobrého," pokračuje ekonomka. Vysvětluje, že ropa musí být dostatečně drahá, aby pokryla náklady těžby a v případě americké břidlicové ropy vyrovnávala její nekonkurenceschopnost.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Bez vyšších cen ropy nebude dostatek dodávek k obnově růstu a ropa povede k dominovým propadům na finančních trzích, což přináší riziko bankovní krize, obává se odbornice. Připomíná, že mexická státní ropná společnost Pemex již pociťuje dluhovou krizi, v důsledku čehož tento týden agentura Moody's snížila rating celému Mexiku.    

Pro ty, kteří si myslí, že propad cen ropy je dobrý pro klima, budiž špatnou zprávou, že finanční trhy, ekonomika a politika jsou nevyhnutelně spjaté s ropu a ropný průmysl je v problémech, konstatuje Thompsonová. Nevěří, že dojde k rychlému přechodu na zelenou ekonomiku, protože podle jejího soudu neexistují dostatečné alternativní zdroje, aby utáhly tolik ekonomické a každodenní aktivity jako právě ropa.

Je velmi pravděpodobné, že poptávka po ropě nedosáhne opět 100 milionů barelů denně velmi dlouho, jestli vůbec někdy, uvádí ekonomka. Varuje, že bez zákazníků nakupujících dražší ropu a na ropě závislé zboží nedojde k žádnému ekonomickému zotavení z globálního uzavření kvůli koronaviru.

Související

Vladimir Putin

Rána pro Putina: Ukrajinci ničí rafinerie, Rusům došly zásoby paliva

Kromě bojů na frontě se válka na Ukrajině rozšířila i do strategických oblastí, jako jsou rafinerie, které jsou klíčové pro zásobování Ruska palivy. Ukrajinci k těmto nelehkým akcím využívají dronů, které poškodily některé z těchto rafinerií natolik, že jejich produkce ropy byla omezena. To způsobilo růst cen a nedostatek paliva v celém Rusku.

Více souvisejících

ropa Ekonomika Ekonomická krize Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy