NÁZOR - Tím, že se cena americké lehké ropy na květen - dohoda o prodejích a nákupu této komodity za předem dojednané ceny v určitém období - propadla na minus 38 dolarů za barel, koronavirová ekonomická krize zřejmě nabrala surrealistický obrat. S touto obavou vystoupila v komentáři pro server The Guardian profesorka Helen Thompsonová, politická ekonomka z Cambridgeské univerzity.
Problém, který zasáhne všechny
Obchodníci, kteří ropu nenakupují k jejímu využití, ale jako finanční produkt, platí lidem za to, že si od nich ropu vezmou, jelikož jen málo z nich má možnost převést ji do skladů v oklahomském Cushingu, které jsou doslova plné, vysvětluje odbornice. Deklaruje, že to, k čemu došlo 20. dubna, je epifenomén, který vyvolalo využívání "černého zlata" jako finanční komodity.
Nikdo si nemyslí, že poptávka po ropě bude malá navždy a ceny americké lehké ropy na červen zůstávají nad 20 dolary za barel, což platí i pro surovou ropu Brent, která je klíčová pro Evropu, Blízký východ a Afriku, upozorňuje ekonomka. To podle ní ale neznamená, že na ropném trhu nevzniká problém, který ve výsledku zasáhne všechny.
I červnové ceny jsou extrémně nízko, navíc přebytek ropy na světových trzích z předchozích let znamenal, že producenti ji museli prodávat za nerentabilní cenu a financovali ropné státy, jako je Saúdská Arábie, vysvětluje profesorka. Konstatuje, že šlo o důsledek nadhodnocení trhu v reakci na snahu amerických producentů fraktovat břidlicovou ropu.
Tato přesycenost globálního trhu nastala po roce 2014 díky zařazení břidlicové ropy na seznam standardních zdrojů organizací OPEC a nadbytečné těžbě v Rusku, tvrdí Thompsonová. Vysvětluje, že pokud je velká část producentů ochotná prodávat příliš ropy, odstartuje ničivý závod, který tlačí ceny na dno.
"Když cena dosáhne kritického bodu, je v zájmu produkujících států spolupracovat a zbrzdit dodávky, a tím vytlačit ceny vzhůru," pokračuje expertka. Dodává, že tato dynamika přiměla Saúdskou Arábii a Rusko v listopadu 2016 k vytvoření skupiny OPEC+, ale jejich spolupráce umožnila amerických společnostem těžícím břidlicovou ropu vést se na vlně vyšších cen.
Poté, co Spojené státy uvalily na Moskvu sankce kvůli plynovodu Nord Stream 2, který má umožnit Rusku dodávat více plynu do Německa, ruský prezident Vladimir Putin byl stále méně ochotný umožňovat americkým společnostem užívat si vyšších cen kvůli nižší ruské produkci, uvádí profesorka. Doplňuje, že pak udeřil covid-19, zastavil globální ekonomiku a OPEC+ se začal fragmentovat.
Nic dobrého na obzoru
Zdá se, že Putin odmítá omezit produkci a stabilizovat ceny, na což reagoval saúdský korunní princ Mohamed bin Salmán rozhodnutím zaplavit trh, a tím získat jeho větší část, nastiňuje Thompsonová. Podotýká, že s ohledem na propad poptávky šlo o zásadní Salmánovu chybu, která v týdnu po 9. březnu vedla k nárazu akciových a dluhopisových trhů.
"Pokud byl kolaps květnových smluv 20. dubna průběžnou ilustrací problémů na ropných trzích, skutečnost, že budoucí ceny na rok 2022 nebyly ten den nad 30 dolary rázně nevěstí nic dobrého," pokračuje ekonomka. Vysvětluje, že ropa musí být dostatečně drahá, aby pokryla náklady těžby a v případě americké břidlicové ropy vyrovnávala její nekonkurenceschopnost.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Bez vyšších cen ropy nebude dostatek dodávek k obnově růstu a ropa povede k dominovým propadům na finančních trzích, což přináší riziko bankovní krize, obává se odbornice. Připomíná, že mexická státní ropná společnost Pemex již pociťuje dluhovou krizi, v důsledku čehož tento týden agentura Moody's snížila rating celému Mexiku.
Pro ty, kteří si myslí, že propad cen ropy je dobrý pro klima, budiž špatnou zprávou, že finanční trhy, ekonomika a politika jsou nevyhnutelně spjaté s ropu a ropný průmysl je v problémech, konstatuje Thompsonová. Nevěří, že dojde k rychlému přechodu na zelenou ekonomiku, protože podle jejího soudu neexistují dostatečné alternativní zdroje, aby utáhly tolik ekonomické a každodenní aktivity jako právě ropa.
Je velmi pravděpodobné, že poptávka po ropě nedosáhne opět 100 milionů barelů denně velmi dlouho, jestli vůbec někdy, uvádí ekonomka. Varuje, že bez zákazníků nakupujících dražší ropu a na ropě závislé zboží nedojde k žádnému ekonomickému zotavení z globálního uzavření kvůli koronaviru.
Související
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
Biden připustil diskuze s Izraelem o útoku na íránské vrty. Cena ropy okamžitě vyskočila
ropa , Ekonomika , Ekonomická krize , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 2 hodinami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 3 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 5 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 6 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 6 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 7 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 7 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 7 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 7 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 8 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 8 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 8 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 9 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 9 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 9 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 10 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 10 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 11 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák