Nová funkce pro prince Harryho? Kanaďané ho chtějí jako generálního guvernéra

Většina Kanaďanů by si přála, aby se princ Harry stal generálním guvernérem, tedy zástupcem britské královny, která je oficiální hlavou státu.

Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnil list National Post. 

Podle britských médií vévoda a vévodkyně ze Sussexu chtějí kromě Británie trávit svůj čas právě v Kanadě, kde pobývali mimo jiné během vánočních svátků. Meghan je se synem Archiem v Kanadě i nyní. Harryho americká manželka v minulosti několik let žila v Torontu, když natáčela seriál Kravaťáci.

Harry a jeho žena Meghan ve středečním prohlášení, které podle britských médií zbylé členy královské rodiny zaskočilo, mimo jiné uvedli, že chtějí začít pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle 61 procent Kanaďanů, které vyzpovídala agentura Dart et Maru/Blue Voice Canada, by se Harryho prací mohlo stát zastupování královny v Kanadě.

Funkci generálního guvernéra v současnosti zastává bývalá astronautka Julie Payettová. Její mandát nemá určenou délku trvání, většinou ale generální guvernéři funkci vykonávají pět let. Payettová je generální guvernérkou od konce roku 2017.

Do roku 1952 zastávali funkci kanadského generálního guvernéra výhradně Britové, a jmenování Harryho je tak teoreticky možné, upozornil list National Post.

Princ Harry a jeho manželka by v Kanadě mohli očekávat méně intenzivní zájem bulvárních médií, než jakému čelí v Británii, ale nemohou předpokládat, že mezinárodní mediální pozornosti uniknou zcela, usoudili odborníci oslovení agenturou Reuters. "Nebudeme jimi tak fascinováni," řekl Chris Waddell, dlouholetý novinář, který vyučuje žurnalistiku v Ottawě. Kanadská média podle něj mají sklon "oddělovat veřejný život od soukromého života veřejných osobností".

Kanadský analytik mediálních trendů Ken Goldstein odhadl, že britský tisk je "mnohem dotěrnější". Pokud by se pár přestěhoval do Kanady, bulvární média by si pravděpodobně najala novináře působící na volné noze v Kanadě, aby pro ně pracovali.

Mnoho pozorovatelů rovněž kritizovalo britský tisk za neskrývaný rasismus vůči Meghan, jejíž matka je černoška. V Kanadě mají média tendenci našlapovat kolem rasových otázek "po špičkách", říká analytička Anita Liová. "Je to lepší než v Británii v tom smyslu, že to není zjevně rasistické. Je to tak jemné, že je to v některých ohledech mnohem zákeřnější," upozornila.

David Heller z newyorského střediska Media Law Resource Center si nemyslí, že by přestěhování do Kanady mohlo situaci páru něj výrazně změnit. "Potíže Harryho a Meghan pramení z toho, že v současnosti žijeme ve světě médií bez hranic. Nemyslím si, že by anglický bulvár ztratil zájem, a to bez ohledu na to, kde se (Harry a Meghan) usadí," vysvětlil.

Waddell nicméně odhadl, že sledovat královský pár tak daleko od Británie by pro britská bulvární média bylo náročnější - a také dražší.

Související

Harry a Meghan v novém dokumentu z produkce Netflix.

Princ Harry může být v hledáčku Trumpových. Je to prý v zájmu Američanů

Už mnohokrát se spekulovalo o tom, co nakonec rozdělí prince Harryho a jeho ženu Meghan. Nyní mezi ně může vrazit klín zvolený americký prezident Donald Trump. Mladší syn britského krále Karla III. totiž zřejmě zalhal v žádosti o víza. Soud sice nedávno neshledal důvod k uveřejnění dokumentu, ale výsledek voleb může případ znovu otevřít. 

Více souvisejících

Princ Harry Meghan Markleová Kanada průzkumy Velká Británie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy