Nový americký ministr zahraničí Blinken nevyloučil sankce proti KLDR

Americký ministr zahraničí Antony Blinken nevyloučil uvalení sankcí na Severní Koreu. V rozhovoru s televizní stanicí NBC News dnes řekl, že je to jedna z možností, která by mohla přinutit izolovanou zemi, aby se vzdala jaderných zbraní. Blinken také varoval, že Írán by mohl už do několika týdnů mít dostatek štěpného materiálu k výrobě jaderné zbraně, pokud bude nadále porušovat mezinárodní dohodu z roku 2015.

Nový prezident Joe Biden podle Blinkena pověřil svůj bezpečnostní tým prověřením dosavadní americké politiky vůči Pchjongjangu a návrhem rozhodnutí o nejúčinnějším prostředku, který by zbavil Korejský poloostrov jaderných zbraní. Dalším krokem by podle Blinkena mohly být sankce, které by USA zavedly spolu se spojenci, ale také další diplomatické kroky.

Blinken zkritizoval Čínu za její nedostatečné informování o novém koronaviru, který byl poprvé zjištěn v čínském Wu-chanu, odkud se rozšířil do celého světa. Podle ministra jde o "hluboký problém", který je třeba řešit. Řekl, že i když je nyní v Číně tým Světové zdravotnické organizace (WHO), aby zjistil možný původ viru, Peking neposkytuje odborníkům potřebný přístup k místům, kde byl virus objeven.

Pokud se Írán nevrátí k dohodě o svém jaderném programu z roku 2015 a bude ji nadále porušovat, může mít podle Blinkena "do několika týdnů" štěpný materiál k výrobě jaderné bomby.

Írán dohodu přestal dodržovat, protože od ní v roce 2018 odstoupila minulá administrativa bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa. Začal kromě jiného obohacovat uran na 20 procent, což je v příkrém rozporu s povoleným limitem 3,67 procenta. Blinken zopakoval, že Bidenova administrativa je připravená se k dohodě vrátit, avšak jako první to musí učinit Írán. Pak by měla být za účasti spojenců vyjednávna "trvalejší a účinnější" dohoda, která zahrne i další problémy jako íránský balistický program a působení Íránu v regionu.

Odborníci soudí, že Írán má nyní uran, který by mu v případě, že by pokračoval ve vojenském rozvoji tohoto materiálu, mohl vystačit na výrobu dvou jaderných bomb. Írán dlouhodobě trvá na tom, že jeho jaderný program má výhradně mírový charakter a že o zbraň neusiluje. Pro výrobu jaderné bomby je potřeba uran obohacený na 90 procent.

Související

Více souvisejících

Antony Blinken USA (Spojené státy americké) diplomacie Severní Korea (KLDR) Írán

Aktuálně se děje

před 55 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy