Obama se vložil do voleb v Kanadě, jeho tweet vyvolal rozporuplné reakce

Někdejší demokratický prezident Spojených států Barack Obama před nadcházejícími parlamentními volbami v Kanadě veřejně podpořil tamního premiéra Justina Trudeaua. Kritici to označují za vměšování se do kanadských voleb, jiní za neobvyklý krok, kanadská volební komise proti Obamovým slovům ale výhrady nemá, napsal web BBC.

Kanaďané v pondělí rozhodnou, zda zemi dál povede liberál Justin Trudeau, nebo se k moci dostanou konzervativci. Preference obou hlavních stran jsou vyrovnané a případný vítěz se zřejmě neobejde bez koaličního partnera.

"Jako prezident jsem byl pyšný, že mohu pracovat s Justinem Trudeauem. Je to tvrdě pracující a skutečný vůdce, který se věnuje velkým tématům, jako je klimatická změna. Svět potřebuje jeho progresivní vedení a já doufám, že naši severní sousedé ho podpoří, aby získal další mandát," napsal Barack Obama na twitteru. Trudeau mu vzápětí odpověděl tweetem: "Díky, příteli."

I was proud to work with Justin Trudeau as President. He's a hard-working, effective leader who takes on big issues like climate change. The world needs his progressive leadership now, and I hope our neighbors to the north support him for another term.

— Barack Obama (@BarackObama) October 16, 2019

Přátelské vztahy mezi Obamou a Trudeauem jsou všeobecně známé a média opakovaně připomínají státní večeři, kterou tehdejší americký prezident v roce 2016 pro kanadského premiéra uspořádal a na které si oba státníci notovali. Na přátelství se nezměnilo nic ani po Obamově odchodu z Bílého domu v roce 2017.

Obamův tweet vyvolal pozornost kvůli tomu, že se někdejší americký prezident postavil za kanadského premiéra jen pár dní před hlasováním, což kritici považují za vměšování do kanadských voleb. Kanadská volební komise nicméně sdělila, že cizinci své názory na kanadské volby mohou vyjadřovat zcela volně.

Drew Fagan z torontské univerzity nicméně považuje Obamovo vyjádření podpory Trudeauovi za neobvyklé. "Existuje tradice nevměšování se," řekl. "Citlivost v tomto případě spočívá v tom, že naše vztahy jsou velmi blízké a mocenská nevyrovnanost obrovská," vysvětlil.

Fagan uvedl, že si nevybavuje případ, kdy by současný či bývalý americký prezident podpořil nějakého kanadského kandidáta, ačkoli někdejší demokratický prezident USA Bill Clinton v roce 1995 v projevu v Ottawě kritizoval separatismus frankofonní kanadské provincie Quebec.

Podle Fagana se nyní Obama může stát tématem kanadské kampaně, která byla vypjatá a nesla se spíše ve znamení útoků než vyvážených debat o skutečných tématech. Fagan dodal, že Obama je v Kanadě velmi populární, takže jeho slova mohou mít na kampaň skutečný dopad.

Výsledek pondělních voleb je podle průzkumů otevřený, neboť průzkumy liberálům i konzervativcům přisuzují podobný zisk okolo tří desítek procent hlasů. Možnou porážku připustil i Trudeau, který v této souvislosti obvinil konzervativce z nečestné a špinavé kampaně. Varoval také, že podpora Quebeckému bloku (BQ) a středolevé Nové demokratické straně (NDP) jen nahrává konzervativcům. Preference BQ a NDP v posledních dnech skutečně rostou, noví demokraté se blíží k dvaceti procentům a quebečtí nacionalisté se pohybují na úrovni osmi procent.

Související

Více souvisejících

Barack Obama Justin Trudeau volby v Kanadě Kanada USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 15 minutami

před 48 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy