Čínská propaganda sílí a je agresivnější, může vyústit ve studenou válku, píší světová média

Koronavirus prohloubil americko-čínské spory a odborníci se obávají druhé studené války. Prezident USA Donald Trump označuje Čínu za viníka pandemie a hrozí ukončením všech vztahů. Naproti tomu Čína svou vinu odmítá a posiluje propagandu, která má takové názory zastínit. Nepřátelské chování je vidět zejména na sociálních sítích, ale existují obavy, že se rozšíří.

Útoky skrz výroky politiků mezi Čínou a USA se stupňují na obou stranách sporu. Pandemie koronaviru tyto ataky ještě více vyhrotila. Trump hrozí Číně, že ponese následky, pokud se potvrdí, že vědomě nezamezila šíření viru. Čína naopak zvyšuje propagandu spojenou s koronavirem a vrací údery podobně vyhrocenými výroky.

Americký prezident Donald Trump již na počátku pandemie označil celou nákazu za problém, který způsobila světu Čína. Vyzval také, aby otevřela své laboratoře a umožnila vyšetřování. „Proč neotevřít i laboratoř Fort Detrick a další bio-laboratoře pro mezinárodní posouzení?“ napsala v reakci mluvčí Čínského ministerstva zahraničí Hua Chunyingová na Twitter.

Hořké slovní výměny uvrhly vzájemné vztahy těchto zemí do kritického bodu. Na obou stranách jsou slyšet varování, že nesnášenlivost a urážky přivedou země do nového druhu studené války.

Cyklus takových prohlášení a akcí posiluje v Pekingu dlouhodobá podezření, že Spojené státy a jejich spojenci jsou odhodláni potlačit vzestup Číny jako hospodářské, diplomatické a vojenské síly, píše deník The New York Times. „Jsme v podstatě na začátku studené války. Řítíme se do stále většího konfliktu s Čínou,“ řekl sinolog Orville Schell z organizace Asia Society portálu Business Insider.

Čína čelí kvůli pandemii koronaviru ve světě stále více antipatiím. I proto její propaganda, která se snaží takové nálady potlačit, eskaluje. Otázku Chynyingové si oblíbila čínská státní média a začala ji opisovat ve více jazycích. Čtyři dny po zveřejnění příspěvku na Twitteru poskytla Čínská globální televizní stanice příběh o historii laboratoře Fort Detrick. V textu naznačuje, že vir mohl vzniknout i v této laboratoři.

„Komunistická strana Číny (KSČ) se dlouho snaží být hlavní silou ovlivňující světové názory. Dnes je toto jejich úsilí agresivní a sofistikované,“ napsal ředitel Národního střediska kontrarozvědky a bezpečnosti USA Bill Evanina serveru Defense One.

Možnosti poškození reputace kvůli koronaviru si KSČ evidentně uvědomovala už před vypuknutím celosvětové pandemie. Dokládá to například zmizení lékařky, která jako jedna z prvních upozorňovala na nebezpečí koronaviru. Ai Fenová dala rozhovor čínskému magazínu Renwu, v němž kritizovala vedení nemocnice i celkový postup proti nákaze. Podle listu Daily Mail je nyní lékařka nezvěstná.

Pokusy čínské propagandy dokonce napodobují ruský styl dezinformací. Tyto pokusy se nejlépe daly zahlédnout od předních čínských politiků, kteří pomáhali šířit konspirační teorie o původu viru. Tyto teorie mimo jiné tvrdily, že do Wuhanu možná dovezla vir americká armáda, či že vir započal v Itálii.

Stále agresivnější pokusy zlepšit obrázek Číny ve světě, lze připisovat zprávě, kterou dostal čínský prezident Xi Jinping od svých zpravodajských služeb. Dle agentury Reuters se ve zprávě uvádí, že Peking je pod vlnou antičínského sentimentu vedeného Spojenými státy v důsledku pandemie. „Čína musí být v nejhorším případě připravena pro ozbrojenou konfrontaci mezi oběma světovými mocnostmi,“ píše Reuters o obsahu zprávy.

Dále agentura uvádí, že lidé obeznámení s tímto dokumentem jej považují za čínskou verzi „Novikova telegramu“.

Sovětský velvyslanec ve Washingtonu Nikolaj Novikov po válce v roce 1946 varoval Stalina před vojenskými a ekonomickými ambicemi Spojených států. Jeho zpráva vznikla v odpovědi na „dlouhý telegram“, který zpracoval americký diplomat v Moskvě George Kennan. Tyto dva dokumenty jsou považovány za základní texty stojící na počátku Studené války mezi USA a SSSR.

Zatímco nepřátelství bylo zatím omezeno jen na slova, existují varovné signály, že se vztahy ještě zhorší. Mohla by padnout dohoda, která přerušila obchodní válku mezi oběma státy. „Mohli bychom přerušit veškeré vztahy,“ uvedl Trump ve vysílání televize Fox. „Udělali jsme skvělou obchodní dohodu, inkoust ještě nezaschl a svět zasáhl čínský mor. To nám nenahradí ani sto obchodních dohod!“ zveřejnil americký prezident na sociálních sítích.

Obavy nejsou pouze z ukončení obchodních smluv. „Po pandemii se mezinárodní politická situace zcela změní,“ řekl prezident Národního institutu pro výzkum čínských vod Wu Shicun v rozhovoru pro The New York Times. „Konfrontace mezi Čínou a Spojenými státy – z hlediska obchodu, technologií, Tchaj-wanu, problému Jihočínského moře – bude velký problém“.

Agresivní kroky na obou stranách lze považovat za snahu neztratit svůj image silného a sebevědomého státu. Si Ťin-pching si musí udržet svou popularitu navzdory koronaviru a Donalda Trumpa čekají v listopadu volby.

Související

Izraelská armáda

Izrael nadále operuje v okolí Rafáhu. Pozastavení pomoci z USA popírá

Izraelská armáda pokračuje v pozemní operaci do Rafáhu, kterou zahájila v tomto týdnu. Už v úterý potvrdila obsazení přechodu na hranici s Egyptem. Do obydlených čtvrtí města zatím nepostupuje. Armádní mluvčí zároveň bagatelizoval nepotvrzenou informaci, že USA pozastavily dodávku některých zbraní kvůli nynější ofenzivě. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Čína studená válka propaganda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy