Odklepnuto. Vydražilo se jedno z nejslavnějších aut filmové historie

Jedno z nejslavnějších aut filmové historie, Ford Mustang GT, ve kterém se Steve McQueen proháněl ve filmu Bullittův případ z roku 1968, se prodalo v aukci na Floridě za 3,4 milionu dolarů (77,3 milionu Kč). Oznámila to aukční síň Mecum Auctions, podle které je nutné k ceně ještě připočíst aukční přirážku. Jméno kupce nebylo zveřejněno, uvedla agentura Reuters.

"Kladívko odkleplo 3,4 milionu dolarů, ale kupec zaplatí s aukčními poplatky 3,74 milionu dolarů (téměř 85 milionů Kč)," řekl David Morton z aukční síně, která sídlí v Kissimmee nedaleko Orlanda. Jde podle něj o nejvyšší částku, jaká byla kdy za Ford Mustang zaplacena. Předchozí rekord, který je z loňského roku, činil 2,2 milionu dolarů (asi 50 milionů Kč).

BREAKING: The 1968 Ford Mustang GT "Bullitt" sells for a hammer price of $3.4 million.#Mecum #MecumAuctions #WhereTheCarsAre #MecumBullitt #TheRealBullitt #Bullitt pic.twitter.com/Q06bmBPMux

— Mecum Auctions (@mecum) January 10, 2020

Ford Mustang, který je představitelem amerických "nadupaných" vozů, označovaných jako "muscle car", nebyl restaurován. Proto i přes zelený lak a interiér v černé kůži vypadá poněkud zašle a místy rezavě. Příslovečných pět minut slávy vůz zažil během desetiminutové filmové honičky, kdy v uličkách v kopcích San Franciska i létal vzduchem.

Dražil se bez stanovení minimální ceny, což mohlo být riskantní rozhodnutí, protože by vlastníky mohlo přimět prodat vůz za příliš nízkou cenu.

Steve McQueen natáčel scény se staženým okénkem, aby byl vidět za volantem. I přes pověst výborného řidiče se podle filmové databáze IMDB o volant dělil s kaskadérem Budem Ekinsem. Jízdu policejního poručíka Franka Bullitta, jak pronásleduje padouchy v černém voze Dodge Charger, pokládá mnoho filmových fanoušků za nejslavnější filmovou honičku všech dob.

Po natáčení se Ford Mustang prodal zaměstnanci filmového studia Warner Brothers a později policejnímu detektivovi v New Jersey, který jej v roce 1974 prodal za 6000 dolarů Robertu Kiernanovi. Ten auto vlastnil až do své smrti v roce 2014. Předtím odmítl četné nabídky na prodej vozu, včetně žádosti od samotného McQueena, alespoň podle listu The New York Times, a vůz přenechal svému synovi Seanovi.

"Rád bych požádal o vrácení svého mustanga z osmašedesátého," psal herec podle deníku Kiernanovi v roce 1977. "Rád bych jej zachoval v rodině, v původním stavu, v jakém byl ve filmu, než abych jej restauroval; je to pro mě zkrátka osobní záležitost," dodal.

Kiernan ale na dopis neodpověděl. McQueen zemřel o tři roky později, ve věku 50 let.

Sean Kiernan ve videu pro aukční síň uvedl, že s mustangem jezdila až do roku 1980 jeho matka, než se autu porouchala spojka. Od té doby vůz stál. Na tachometru má 65.000 mil (asi 105.000 kilometrů).

Související

Albert Einstein, foto: Oren Jack Turner, Princeton, N.J.

Rukopis Alberta Einsteina se může v dražbě prodat za miliony eur

Jeden z přípravných rukopisů k teorii relativity Alberta Einsteina se bude dražit, oznámila agentura AFP s odvoláním na aukční síň Christie's. Ta očekává, že se vzácný dokument prodá za částku mezi dvěma až třemi miliony eur (asi 50 až 76 miliony korun).

Více souvisejících

aukce auto zajímavosti Steve McQueen

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí aktuálně: Na západě bude sněžit i po poledni, v Krkonoších se tvoří závěje

Meteorologové před polednem varovali před vytrvalým sněžením na západě Čech. Výstraha nově platí kromě Karlovarského i pro severní oblasti Plzeňského kraje. Sněhové přeháňky tam mají pokračovat až do brzkých odpoledních hodin. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy