Odklepnuto. Vydražilo se jedno z nejslavnějších aut filmové historie

Jedno z nejslavnějších aut filmové historie, Ford Mustang GT, ve kterém se Steve McQueen proháněl ve filmu Bullittův případ z roku 1968, se prodalo v aukci na Floridě za 3,4 milionu dolarů (77,3 milionu Kč). Oznámila to aukční síň Mecum Auctions, podle které je nutné k ceně ještě připočíst aukční přirážku. Jméno kupce nebylo zveřejněno, uvedla agentura Reuters.

"Kladívko odkleplo 3,4 milionu dolarů, ale kupec zaplatí s aukčními poplatky 3,74 milionu dolarů (téměř 85 milionů Kč)," řekl David Morton z aukční síně, která sídlí v Kissimmee nedaleko Orlanda. Jde podle něj o nejvyšší částku, jaká byla kdy za Ford Mustang zaplacena. Předchozí rekord, který je z loňského roku, činil 2,2 milionu dolarů (asi 50 milionů Kč).

BREAKING: The 1968 Ford Mustang GT "Bullitt" sells for a hammer price of $3.4 million.#Mecum #MecumAuctions #WhereTheCarsAre #MecumBullitt #TheRealBullitt #Bullitt pic.twitter.com/Q06bmBPMux

— Mecum Auctions (@mecum) January 10, 2020

Ford Mustang, který je představitelem amerických "nadupaných" vozů, označovaných jako "muscle car", nebyl restaurován. Proto i přes zelený lak a interiér v černé kůži vypadá poněkud zašle a místy rezavě. Příslovečných pět minut slávy vůz zažil během desetiminutové filmové honičky, kdy v uličkách v kopcích San Franciska i létal vzduchem.

Dražil se bez stanovení minimální ceny, což mohlo být riskantní rozhodnutí, protože by vlastníky mohlo přimět prodat vůz za příliš nízkou cenu.

Steve McQueen natáčel scény se staženým okénkem, aby byl vidět za volantem. I přes pověst výborného řidiče se podle filmové databáze IMDB o volant dělil s kaskadérem Budem Ekinsem. Jízdu policejního poručíka Franka Bullitta, jak pronásleduje padouchy v černém voze Dodge Charger, pokládá mnoho filmových fanoušků za nejslavnější filmovou honičku všech dob.

Po natáčení se Ford Mustang prodal zaměstnanci filmového studia Warner Brothers a později policejnímu detektivovi v New Jersey, který jej v roce 1974 prodal za 6000 dolarů Robertu Kiernanovi. Ten auto vlastnil až do své smrti v roce 2014. Předtím odmítl četné nabídky na prodej vozu, včetně žádosti od samotného McQueena, alespoň podle listu The New York Times, a vůz přenechal svému synovi Seanovi.

"Rád bych požádal o vrácení svého mustanga z osmašedesátého," psal herec podle deníku Kiernanovi v roce 1977. "Rád bych jej zachoval v rodině, v původním stavu, v jakém byl ve filmu, než abych jej restauroval; je to pro mě zkrátka osobní záležitost," dodal.

Kiernan ale na dopis neodpověděl. McQueen zemřel o tři roky později, ve věku 50 let.

Sean Kiernan ve videu pro aukční síň uvedl, že s mustangem jezdila až do roku 1980 jeho matka, než se autu porouchala spojka. Od té doby vůz stál. Na tachometru má 65.000 mil (asi 105.000 kilometrů).

Související

Více souvisejících

aukce auto zajímavosti Steve McQueen

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 4 minutami

před 14 minutami

před 32 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy