NÁZOR – Koronavirus zasáhl zdravotnictví a společnosti globálního jihu tvrději než zbytek světa, konstatuje Luciana Zorzoliová v komentáři pro server The Conversation. Socioložka z Cardiff University vysvětluje, že tomu tak je kvůli tamním slabým ekonomikám a vysoké míře zadlužení.
Jižní Amerika není v tomto směru výjimkou a je mimořádně zasažená už kvůli vysokému počtu nakažených, poukazuje odbornice. Připomíná, že s 7,9 miliony případů nemoci covid-19 a 300 tisíci úmrtími s ní spojenými je region označován za nejpostiženější na světě, a proto Světová banka v červnu vydala odhad, že jihoamerická ekonomika letos propadne o 7,2 %.
Pandemie navíc zvrátila některé slibné, byť pozvolné trendy z posledních dvou desetiletí, upozorňuje Zorzoliová. Podotýká, že výrazný ekonomický růst způsobený boomem komodit před rokem 2013 i nová mzdová politika a sociální programy zaváděné některými levicovými vládami přitom začínaly snižovat obrovskou míru nerovnosti v regionu.
„V tomto kontextu jsou mimořádně silně zasaženi mladší lidé,“ píše socioložka. Vysvětluje, že uzavření škol poškozuje vzdělanost a podobně jako v jiných zemích i výhled profesní kariéry, a pokud region nedokáže virus zkrotit a nastartovat ekonomiku, vyroste „generace karantény“ chycená v pasti nezaměstnanosti, práce na černo a pracující chudoby.
Nezaměstnanost a námezdní ekonomika
Paralýza ekonomiky v důsledku pandemie vede k rapidnímu zhoršování počtu a kvality pracovních míst, konstatuje akademička. Odkazuje na odhady Mezinárodní organizace práce OSN, podle kterých současná krize letos vyhnala míru nezaměstnanosti v Jižní Americe z 8,1 % na 11,5 %, což znamená 11,5 milionu nových nezaměstnaných.
V květnu - tedy před největším úderem koronaviru - se očekávalo, že v důsledku toho se do chudoby propadne dalších 30 milionů lidí, uvádí Zorzoliová. Dodává, že postiženi jsou především mladí, u kterých byla již před pandemií nezaměstnanost třikrát vyšší než u starší generace.
„Je to však historicky vysoká míra černé práce v latinské Americe, co bude komplikovat zotavení,“ pokračuje socioložka. Nastiňuje, že již před pandemií více než polovina lidí v regionu pracovala na černo či na dobu určitou, bez jakékoliv sociální ochrany typu nemocenská či písemná smlouva, přičemž velkou část takových pracovních pozic vykonávají právě mladí lidé.
Při ekonomickém propadu vyvoleném pandemií se ještě více Jihoameričanů uchyluje při hledání obživy k námezdním pracím, což si však žádá svou daň, uvádí autorka komentáře. Vysvětluje, že živit se jako kurýr, řidič taxi či uklízeč skrze online aplikace bylo tvrdé i v minulosti, jelikož jde o málo placené pozice, často pod oficiální úrovní minimální mzdy, protože takoví lidé se často klasifikují jako osoby samostatně výdělečně činné, případně pracují mimo jakékoliv zákonné normy.
Tato práce je nejistá a nepřináší žádné zabezpečení či benefity typu zdravotní volno či placená dovolená, připomíná socioložka. Dodává, že vede také k izolaci, protože lidé pracující tímto způsobem zpravidla nepůsobí v pracovním kolektivu, navíc mají jen malé vyhlídky na kariérní růst.
Riziko a odměna
Během pandemie se rizika spojená s námezdní prací podstatně zvyšují, jelikož takto se živící lidé přicházejí do kontaktu s mnoha cizími osobami, konstatuje Zorzoliová. Poukazuje, že pandemie ale zvýšila poptávku po podobných službách, jelikož stále více lidí v karanténě si objednává domů nákupy a jídlo, případně využívají taxislužby místo veřejné dopravy.
Život námezdních pracovníků se ale nikterak nezlepšil, deklaruje odbornice. Upozorňuje, že v celé latinské Americe tito klíčoví pracovníci hlásí absenci osobních ochranných pomůcek a zdravotního pojištění, přitom velkému počtu z nich se mzdy nejen nezvýšily, ale naopak snížily, přestože objem jejich práce narostl.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Jeden z průzkumů, kterého se zúčastnilo 298 řidičů z 29 jihoamerických měst, odhalil, že 64 % z nich poklesly příjmy, jelikož společnosti změnily podmínky, za kterých práci nabízejí, poukazuje expertka. Dodává, že za lepší platy a větší práva demonstrují tisíce lidí a v uplynulých měsících došlo k mnoha stávkám rozvážkových řidičů v Argentině, Brazílii, Kolumbii a Mexiku.
Stávkující pracují pro různé společnosti, ale požadují to samé – vyšší mzdy a větší vládní regulaci, která by zabránila jejich vykořisťování, vysvětluje autorka komentáře. Právě nedostatek regulace považuje za velkou část problému, jelikož umožňuje, aby se projevila „temná strana“ námezdní ekonomiky, kterou je rostoucí poměr pracovníků bez jakékoliv ochrany a odpovídající mzdy, kteří mají malé pracovní příležitosti a malou sílu pro vyjednávání s velkými technologickými firmami využívajícími jejich práci skrze algoritmy.
„Zotavení Latinské Ameriky z koronaviru bude vyžadovat podstatnou změnu pracovního trhu v regionu,“ tvrdí socioložka. Obává se, že bez lepší ochrany před námezdní prací a pracující chudobou se nerovnosti v jižní Americe dále prohloubí. Za dobrý začátek pak považuje vyslyšet požadavky stávkujících námezdních pracovníků.
Související
Česko ochromila stávka. Má Fiala pravdu, když zmiňuje politické ambice odborářů?
Vládne v Česku opravdu chudoba, nebo jen skáčeme na lep některým politikům?
chudoba , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 4 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák