Pandemie prohlubuje propast mezi bohatými elitami a chudými, varuje politolog

NÁZOR – Pandemie by měly výrazně navozovat rovnost, protože ovlivňují každého, bohaté i chudé, černé i bílé, obyvatele venkova i měst – ostatně i prezident USA se nakazil koronavirem, poukazuje Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Politolog a komentátor dodává, že nemoc covid-19 má ve skutečnosti zcela opačný efekt.

Roky progresu zmizely během pár měsíců

Koronavirus celosvětově podněcuje velký vzestup ekonomické nerovnosti, a to na dlouhá desetiletí, varuje autor komentáře. Připomíná, že zatímco velké obavy z růstu nerovností panují v posledních desetiletích například ve Spojených státech, celosvětově se propast mezi chudými a bohatými snižovala a díky vzestupu Číny, Indie a dalších zemí je počet lidí žijících v extrémní chudobě - která je charakterizovaná jako 2 dolary na den - oproti roku 1990 méně než čtvrtinový.

Zakaria odkazuje na statistiku zveřejněnou týdeníkem Economist, která ukazuje, že roky progresu byly zvráceny během několika měsíců, stejně jako na odhad Světové banky, že jen letos upadne zpět do extrémní chudoby na 100 milionů lidí.

Subsaharská Afrika, která v posledních 25 letech zažívala nepřetržitý ekonomický růst, letos poklesne, Světový potravinový program OSN – nositel letošní Nobelovy ceny míru – očekává, že počet lidí ohrožených hladem se zdvojnásobí na 256 milionů, upozorňuje politolog. Dodává, že podle Nadace Billa a Melindy Gatesových poklesla míra proočkovanosti dětí na úroveň před dvěma dekádami.

„Za všemi těmito statistikami jsou lidští jedinci, kteří hladoví nebo jsou nemocní, jejichž děti chřadnou, zoufalí a zbaveni naděje,“ píše komentátor. Dodává, že rozdíl mezi chudými a bohatými je patrnější i ve Spojených státech, kde se podle dvou nedávných studií v uplynulých měsících propadlo do chudoby 6-8 milionů lidí.

Miliony Američanů si nemohou dovolit zaplatit účty za elektřinu a vynechávají jídla, aby ušetřily, uvádí Zakaria. Zmiňuje nedávný průzkum, který odhalil, že 38 % Američanů, kteří přišli v důsledku koronaviru o práci, nemá úspory ani na měsíc.

Pro ilustraci toho, jak pandemie prohlubuje nerovnost ve Spojených státech, uvádí politolog data amerického ministerstva práce, která ukazují, nakolik poslední čtyři recese ovlivnily 25 % obyvatel s nejvyššími a nejnižšími příjmy. Během recesí v letech 1990, 2001 a 2008 ztrácely obě skupiny práci a příjmy zhruba rovnoceně, v řádu procent, konstatuje Zakaria. Dodává, že nyní, se čtvrtina Američanů s nejvyššími  příjmy po velmi mírném propadu dostala rychle zpět na původní čísla, zatímco ze čtvrtiny těch s nejchudšími příjmy přišla o práci pětina osob.

„Vidíme, jak k tomu došlo. Pro ty, jejichž práce se dá vykonávat na dálku – bankéře, konzultanty, právníky, ředitele, akademiky -, život pokračuje s pár škobrtnutími,“ pokračuje politolog. Vysvětluje, že těm, kteří pracují v restauracích, hotelech, na lodích, v zábavních parcích nebo obchodních domech, práce prostě zmizela.

Život elit nám brání vidět problém

Za tragické považuje autor komentáře to, že náprava je známa. V březnu americký Kongres a americká administrativa zareagovaly rychle a odvážně, schválily masivní pomocný a stimulační balíček, který byl natolik úspěšný, že zjevně mnohé ve Washingtonu ukolébal, konstatuje autor komentáře. Poukazuje, že platnost opatření již vypršela a obě americké politické strany se vrátily k boji.

Zakaria považuje za správné, že demokraté požadují větší podpůrný balíček, než stávající administrativa nabízí, protože města a jednotlivý státy by neměly být trestány za kolaps daňových příjmů v důsledku pandemie. „Ale zajisté nejlepší cestou pro zemi je, aby demokraté přijmuli ústupky, které získali na republikánech, a následně usilovali o víc po volbách,“ míní politolog.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Předsedkyně dolní komory Kongresu, demokratka Nancy Pelosiová, tento týden v médiích útočně hájila, proč její strana nepřistoupí na návrh pomoci z dílny republikánské administrativy v objemu 1,8 bilionu dolarů (přes 41 bilionů korun), poukazuje Zakaria. Teze Pelosiové, že republikáni nesdílejí hodnoty demokratů, podle něj přirozeně platí, ale považuje ji za důvod, proč strany musejí přistoupit na kompromis, jelikož nic jiného nepřispívá ke koherentnímu postupu v době krize.

Návrh Trumpovy administrativy mohou ale zablokovat i republikáni v senátu, kteří naopak považují balíček za přehnaně velký, připomíná politolog. Domnívá se, že za této situace by měla sněmovna reprezentantů balíček schválit a následně vyvinout na republikány v horní komoře nátlak.

„Nemohu si pomoci a nepřemýšlet, zda nám relativní normálnost života elit brání pochopit skutečnou závažnost problému. Pro ty, z nás, kteří používají (aplikaci) Zoom, jsou věci trochu otravné a divné. Ale pro miliony lidí ve Spojených státech – a stovky milionů ve světě – jde o velkou depresi,“ přiznává politolog. Žádá, aby se jim dostalo pomoci.

Související

Petr Fiala Komentář

Česko ochromila stávka. Má Fiala pravdu, když zmiňuje politické ambice odborářů?

Tak si mámo (nebo táto) pojedeme do Práglu zastávkovat. A při té příležitosti si koupíme trdelník a svařák nebo klobásu někde na Staromáku a dárky pro všechny v nějakým krámě, ne? Možná, že vám to zní posměšně a že není radno si dělat tímto způsobem legraci z práva lidí na stávku. Ať už jsou ze škol, od dopravních podniků nebo z kuchyně či z důlních šachet. A zvlášť ne proto, že odboroví bossové v oblecích od značky Boss a s hodinkami od značky Breitling, na které nemá většina členské základny odborových svazů, se zapáleným vztekem levičáckých bafuňářů vyhrožují vládě snad největším protestem v novodobé historii Česka. A proč to všechno? Prý kvůli tomu, že kvůli vládě Petra Fialy stále více chudneme.
Ilustrační foto Komentář

Vládne v Česku opravdu chudoba, nebo jen skáčeme na lep některým politikům?

V posledních týdnech se na nás valí snad ze všech možných i nemožných stran vlna prohlášení, že prý jsme kvůli inflaci zchudli a ještě zchudneme… Strašné, jistě si řeknete. Jenže, málokdo z nás si dá tu práci podobná tvrzení nějak zasadit do kontextu. Co na tom, že statistiky v mnoha ohledech surové vyznění o „zchudnutí“ české populace nepotvrzují. A i samotná vyjádření některých postav veřejného života o chudobě spíše matou. Tak, jak je to tedy? 

Více souvisejících

chudoba USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy