Pence versus Harrisová: Viceprezidentská debata byla návratem k normálním časům, píše tisk

Jako klidnější a věcnější v porovnání s prezidentskou debatou z minulého týdne charakterizují pozorovatelé středeční duel viceprezidentských kandidátů Mikea Pence a Kamaly Harrisové.

Ačkoliv se oba uchazeči v daleko větší míře věnovali konkrétním tématům namísto osobních urážek, oba byli při svých odpovědích velice opatrní a vyhýbali se odpovědím na řadu kontroverzních otázek.

Debata republikánského prezidenta Donalda Trumpa s jeho demokratickým sokem Joem Bidenem se zapsala do historie americké politiky jako jedna z dosud nejchaotičtějších a nejvíce nepřátelsky naladěných. Trump neustále skákal do řeči svému sokovi i moderátorovi, Biden jej na oplátku nazval šaškem a řekl mu, ať je zticha.

Středeční viceprezidentský duel byl o poznání slušnější, ačkoliv se oba diskutující několikrát přeli o slovo a Harrisová Pence napomínala, když jí skákal do řeči. Pence však dokonce v jednu chvíli Harrisové řekl, že je mu velkou ctí být s ní na jednom pódiu.

Podle Reuters duel pravděpodobně nijak nezmění trajektorii souboje o Bílý dům, oba kandidáti se totiž poměrně striktně drželi svých rolí. Zatímco Harrisová útočila na vládnoucí administrativu v otázkách pandemie covidu-19, klimatických změn, policejního násilí a zahraniční politiky, Pence se chopil role zastánce téměř čtyřletého působení republikánů v Bílém domě.

Také podle listu The New York Times (NYT) byla debata připomínkou dřívějších časů, kdy nebylo nepřátelství mezi stoupenci dvou hlavních politických táborů tolik vyhrocené. Kromě útoků na republikánskou vládu se Harrisová podle listu snažila voliče přesvědčit o tom, že svými názory nestojí tolik nalevo, jak tvrdí republikáni. Za tím účelem pak odmítla i některé postoje, k nimž se hlásila ještě na začátku letošního roku, kdy usilovala o nominaci Demokratické strany na prezidentku. Podle NYT se jí svým opatrným přístupem podařilo vyhnout se jakýmkoliv přešlapům, které by daly republikánům příležitost přesunout pozornost voličů od tématu pandemie covidu-19, které nyní dominuje veřejným debatám v USA.

Pence pak podle listu The Guardian dokázal, že je věrným Trumpovým stoupencem. Bránil se proti útokům Harrisové, ačkoliv při tom pronesl řadu zavádějících výroků, která často používá republikánský prezident.

Řada médií se však shoduje na tom, že debatu vzhledem k opatrnosti obou uchazečů definovalo rovněž to, jakým otázkám se účastníci cíleně vyhnuli. Harrisová například odvedla pozornost od otázky, zda budou chtít demokraté zvýšit počet soudců v nejvyšším soudu, aby zvrátili rovnováhu soudců na stranu liberálů. Pence se zase odmítl přímo vyjádřit k tomu, proč je ve Spojených státech vyšší úmrtnost v souvislosti s covidem-19 než ve většině světa. Znepokojivější však bylo podle The Guardian to, že podobně jako dříve Trump odmítl jasně říci, zda republikáni přijmou výsledek voleb v případě prohry.

Oba kandidáti pak neodpověděli na otázku, zda se svými nadřízenými hovořili o možnosti, že by je museli zastoupit v prezidentské funkci. Toto téma je přitom podle většiny médií v letošních volbách zvláště významné. Bidenovi bude několik týdnů po volbách 78 let a v případě zvolení by se stal nejstarším čerstvým prezidentem v historii USA. U Trumpa se zase otázka nástupnictví dostala do popředí minulý týden, kdy se u něj prokázala nákaza koronavirem, kvůli níž byl následně převezen do nemocnice.

Zpravodajský web Axios shrnul debatu následujícím způsobem: "Bylo to kultivovanější než (duel) Trump versus Biden. Ale o moc více jsme se toho nedozvěděli."

Související

Kamala Harrisová Komentář

Moc plytkých slibů? Jak Harrisová ztratila jedinečnou možnost být první prezidentkou USA

Republikán Donald Trump minulý týden v amerických prezidentských volbách suverénně porazil demokratku Kamalu Harrisovou. Ač kandidátce Demokratické strany průzkumy přisuzovaly daleko větší úspěch, nedokázala získat ani jeden z rozhodujících států. Spojené státy si tak na první ženskou prezidentku v historii počkají ještě minimálně další čtyři roky.
Vladimir Putin

Rusové vysvětlili, proč Kreml doufal ve vítězství Harrisové. Jde o Ukrajinu

K nelibosti Moskvy skončily americké prezidentské volby vítězstvím Donalda Trumpa. Zdroje z Ruska vysvětlily, proč Kreml doufal v triumf viceprezidentky Kamaly Harrisové. Podle serveru Meduza šlo o kalkul související s válkou na Ukrajině. Předpokládal se totiž scénář, který by odvrátil zraky Američanů od konfliktu. 

Více souvisejících

Kamala Harrisová Mike Pence Volby USA USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy