Pence vysvětloval zabití íránského velitele. Čím se Solejmání provinil?

Americký viceprezident Mike Pence ve snaze zdůvodnit útok na íránského generála Kásema Solejmáního použil nesprávná fakta a spojil generála s teroristickými útoky na USA z roku 2001. Všimla si toho dnes agentura AP, která citovala z Penceova pátečního tweetu.

Prezident Donald Trump "se postavil vůdčímu státu, který podporuje terorismus, a odstranil zločinného muže, odpovědného za vraždu tisíců Američanů... Solejmání pomohl deseti z 12 teroristů, kteří 11. září (2001) spáchali teroristické útoky na Spojené státy, vycestovat do Afghánistánu," napsal Pence.

Jak ale nyní upozornila AP, viceprezident Solejmáního s útoky z roku 2001 spojil mylně. Neexistují žádné důkazy o íránské podpoře atentátníků a v žádné zprávě vyšetřovatelů útoků není zmínka o Solejmánově napomáhání teroristům při cestách do Afghánistánu. AP také upřesnila, že atentátníků nebylo 12, ale 19.

Penceova mluvčí Katie Waldmanová k tomu později uvedla, že viceprezident měl na mysli pouze ty, kteří před atentáty cestovali přes Írán do Afghánistánu.

Podle agentury je známé, že Írán umožnil členům teroristické sítě Al-Káida tranzit ze Saúdské Arábie do Afghánistánu přes své hranice bez razítkování pasů a s vízy, která dotyční získali na konzulátu v pákistánském Karáčí. Ukázaly to informace z materiálů vůdce Al-Káidy Usámy bin Ládina, které se našly v pákistánském Abbottábádu, kde Američané bin Ládina v roce 2011 zabili.

Mezi teroristy bylo 15 Saúdských Arabů, dva byli občany Spojených arabských emirátů, jeden byl z Libanonu a další z Egypta.

Vyšetřovatelé pověření objasněním atentátů ve své zprávě napsali, že zřejmě osm z atentátníků prošlo Íránem. Nikde v ní ale není zmínka o Solejmáním a nic ho nespojuje s laxním přístupem Íránců při kontrole přesunu teroristů přes hranici.

Ve zprávě stojí, že vyšetřovací komise "nenašla důkaz, že Írán nebo (libanonský) Hizballáh věděly o plánech zářijových útoků na USA". Dále se v ní píše, že ani budoucí atentátníci v době, kdy projížděli Íránem, zřejmě ještě nevěděli, jaká operace je čeká. Po atentátech někteří členové Al-Káidy včetně bin Ládinova syna Hamzy zamířili do Íránu, avšak nakonec tam byli vypátráni a vláda je nechala uvěznit.

Související

Více souvisejících

Mike Pence Kásem Solejmání USA (Spojené státy americké) Írán

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy