Peru se zmítá v krizi. Po sesazení prezidenta vypukly protesty, dva mrtví

Nejméně dva mladí lidé zemřeli, oba na následky střelných zranění, a desítky dalších osob, včetně demonstrantů, policistů i novinářů, utrpěly zranění při sobotních demonstracích v Peru. Informoval o tom dnes deník El País. V Peru se už týden manifestuje proti nové vládě prezidenta Manuela Merina, který vystřídal v nejvyšším úřadu Martína Vizcarru po jeho pondělním sesazení parlamentem.

K demisi Merina vyzývají nejen demonstranti, ale i řada politiků, včetně nového šéfa parlamentu, který v této funkci vystřídal Merina. Šéf parlamentu Luis Valdez vyzval Merina k demisi v sobotu poté, co se potvrdily zprávy o úmrtí dvou mladých lidí na demonstracích. Kromě toho při masových protestech, které se konají po celé zemi, bylo zraněno přes šest desítek lidí, několik z nich rovněž kvůli střelbě bezpečnostních složek, dalších 20 kvůli použití slzného plynu proti demonstrantům.

Máxima tensión en PerúMás de una decena de ministros renunciaron a sus cargos, luego de que se confirmara la muerte de dos jóvenes en las protestas contra el gobierno transitorio. Mientras tanto, crece la presión para que #Merino dimita. #DWNoticias / lm pic.twitter.com/vG8oIMWhwZ

— DW Español (@dw_espanol) November 15, 2020

Po zprávách o úmrtí při protestech vyzvali nového prezidenta k demisi i někteří poslanci, kteří v pondělí hlasovali pro sesazení Vizcarry. Demisi podala už také desítka ministrů nové vlády. Koalice levicových stran Frente Amplio (Široká fronta, FA), která má ve 130členném parlamentu osm křesel, podala dnes návrh na vyjádření nedůvěry vládě prezidenta Merina.

Demonstranti v ulicích nesli transparenty s nápisy "Pryč s Merinem", "Ať odejdou všichni" či "Chceme novou ústavu". Podle deníku El País jsou manifestace namířeny hlavně proti politických elitám, které Peruánci viní z korupce. Demonstranti, ale například i šéf americké pobočky organizace Human Rights Watch (HRW) José Miguel Vivanco, se domnívají, že sesazení Vizcarry bylo motivováno osobními zájmy mnoha poslanců.

Vizcarra, který nepatří k žádné politické straně, se jako prezident snažil prosadit protikorupční reformy, mimo jiné zbavení imunity zákonodárců či úpravu financování volebních kampaní, což se mu však v roztříštěném parlamentu nepodařilo.

Do čela země se Vizcarra dostal v roce 2018 z pozice viceprezidenta poté, co kvůli obvinění z korupce odstoupil prezident Pedro Pablo Kuczynski. V Peru jsou kvůli korupci nyní stíháni či už odsouzeni všichni žijící exprezidenti. Vizcarru zatím vyšetřuje prokuratura kvůli přijetí úplatku v době, kdy byl guvernérem (2011 - 2014). Vizcarra obvinění odmítá.

Podle řady právníků bylo sesazení Vizcarry "kvůli morální nezpůsobilosti" protiústavní. Také Organizace amerických států (OAS) vyzvala peruánský ústavní soud, aby se k tomu vyjádřil.

Související

Dostali jsme se do fáze šestého masového vymírání druhů?

Státy se dohodly na alianci proti odlesňování amazonského pralesa

Osm latinskoamerických států se v úterý dohodlo na společné alianci proti odlesňování amazonského pralesa. Společné datum konce ničení tohoto ekosystému však prohlášení amazonského summitu v brazilském Belému neobsahuje, píše brazilský tisk. To kritizují ekologové. 

Více souvisejících

Peru Martín Vizcarra Manuel Merino Demonstrace

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy