Počet obětí koronaviru v USA opět strmě roste, nejhůř je na tom Kalifornie

Šíření koronaviru ve Spojených státech nepolevuje, země podle dat Univerzity Johnse Hopkinse za poslední den zaznamenala 233.000 nových pozitivních testů, s covidem-19 tam zemřelo dalších asi 3270 lidí, což je třetí nejvyšší údaj od začátku pandemie. Již 20 dní v řadě tam setrvale roste počet lidí v nemocnicích a na řadě míst akutně hrozí nedostatek lůžek, napsal list The New York Times (NYT).

Jedním z nejhůře zasažených států v současné vlně epidemie je nejlidnatější Kalifornie. "Očekáváme, že budeme mít více mrtvých, než kolik na ně máme místa," řekl starosta Los Angeles Eric Garcetti s tím, že město již vyčerpalo veškeré svoje kapacity na jednotkách intenzivní péče. V celém téměř 40 milionovém státu pak dohromady zbývají k dispozici asi tři procenta lůžek na JIP, počet hospitalizovaných osob přitom nadále roste.

Analýza NYT však ukazuje, že Kalifornie není ojedinělým případem. Více než třetina Američanů nyní žije v oblasti, kde hrozí bezprostřední nedostatek lůžek na JIP, každý desátý pak tam, kde jsou již tyto jednotky zcela plné, nebo v nich zbývá jen pět procent míst.

Our daily update is published. States reported 1.9 million tests, 242k cases, 3,438 deaths, and 114k people currently hospitalized with COVID-19 in the US. Both case and hospitalization counts from today are all-time highs. pic.twitter.com/6ZbWKOGATS

— The COVID Tracking Project (@COVID19Tracking) December 18, 2020

Americký Úřad pro kontrolu léčiv (FDA) by mohl ještě dnes schválit mimořádné nasazení další vakcíny proti covidu-19 v USA, tentokrát preparátu vyvinutého společností Moderna.

V případě posvěcení vakcíny by mohly americké státy obdržet už o víkendu prvních asi šest milionů dávek, které stačí na naočkování tří milionů lidí. Již v neděli přitom do řady nemocnic a domovů pro seniory zamířily první asi tři miliony dávek již schválené vakcíny od společností Pfizer a BioNTech.

Rychlé proočkování populace je podle řady expertů zřejmě nejspolehlivějším způsobem, jak na mnoha místech předejít kolapsu zdravotnického systému. Podle expertů však bude trvat měsíce, než se podaří dostat preparáty k širokým vrstvám populace, velké množství lidí navíc vakcíně nedůvěřuje a očkování proto odmítá.

Ve snaze podpořit důvěru veřejnosti ve vakcínu se dnes nechali v Bílém domě před televizními kamerami naočkovat viceprezident Mike Pence (61 let) a šéf zdravotnické služby Jerome Adams (48 let). "Američané si mohou být jisti: Máme jednu bezpečnou vakcínu, a možná za několik hodin dvě," poznamenal Pence s odkazem na preparát společnosti Moderna.

Nově zvolený demokratický prezident Joe Biden (78) podstoupí očkování společně se svou manželkou v pondělí, následující týden pak vakcínu dostane i příští viceprezidentka Kamala Harrisová (56).

Ještě tento týden by první dávku vakcíny měli obdržet lídři v Kongresu, které k přednostní vakcinaci určila Národní bezpečnostní rada (NSC), aby byla zajištěna kontinuita vládnutí v případě neočekávaných situací. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová (80 let) se nechala naočkovat už dnes, lídr republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell (78 let) uvedl, že se k ní přidá v několika příštích dnech. K přednostnímu naočkování se však mohou přihlásit i řadoví členové Kongresu.

V této osvětové kampani však podle médií nápadně chybí dosluhující prezident Donald Trump (74 let). Ten se v období po volbách veřejně téměř vůbec neangažuje a soustředí se především na snahu o zvrácení své prohry poukazováním na údajné podvody, pro něž však zatím nepředložil relevantní důkazy. NYT poznamenává, že řada prezidentových přívrženců rovněž patří právě do tábora odpůrců vakcíny.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) USA (Spojené státy americké) Kalifornie očkování Pfizer Joe Biden Donald Trump Nancy Pelosiová (politička USA) Mike Pence

Aktuálně se děje

před 19 minutami

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy