Pod Trumpem se houpe židle. Senát schválil pravidla projednání impeachmentu

Senát amerického Kongersu dnes ráno SEČ po mnohahodinové debatě schválil organizační pravidla projednávání ústavní žaloby proti prezidentovi Donaldu Trumpovi. Předtím republikánská většina zamítla řadu návrhů demokratů na získaní nových dokumentů či předvolání nových svědků.

Žalobu, o které horní komora rozhoduje a která by teoreticky mohla vést k odvolání prezidenta z úřadu, vznesla Sněmovna reprezentantů. Trump obvinění ze zneužití funkce a z obstrukcí vůči Kongresu odmítá a očekává se, že Senát ho podpoří.

Úvodní den impeachmentového procesu se protáhl přes půlnoc místního času. Debata, kterou AP označila za maratonskou, trvala takřka 13 hodin. S tím, jak se rozprava protahovala, se podle médií právní argumentace měnila v kousavá politická tvrzení. V jednacím sále panovala napjatá atmosféra, kterou vyhrocovala snaha demokratů využít hlasování o pravidlech procesu k předvolání nových svědků.

Během jedné obzvlášť tvrdé výměny názorů zasáhl šéf Nejvyššího soudu USA John Roberts, který na proces dohlíží. "Mějte na paměti, kde jste," řekl na adresu rozhádané obhajoby a obžaloby. "Podle mě je vhodné, abych v tuto chvíli pokáral jak zástupce sněmovny, tak prezidentovy právníky, aby si uvědomili, že hovoří k nejlepšímu rozhodovacímu orgánu světa," řekl Roberts, který se jinak během rozpravy držel spíše v pozadí.

Republikáni znovu a znovu odmítali návrhy dodatků, kterými demokraté chtěli dosáhnout, aby Bílý dům, ministerstvo zahraničí, ministerstvo obrany a také rozpočtový úřad Bílého domu předložily dosud blokované dokumenty.

Republikánská většina v Senátu stejným způsobem, tedy podle stranického rozdělení v senátních řadách v poměru 53 ku 47 hlasům, blokovala i snahy demokratů předvolat svědky včetně personálního šéfa Bílého domu Micka Mulvaneyho a někdejšího bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona.

Pouze jednou demokraté získali republikánskou podporu, a to republikánské senátorky Susan Collinsové, která hlasovala pro dodatek o tom, že o předvolání nových svědků se bude hlasovat později. Ale i tento návrh republikáni 52 hlasy proti 48 odmítli.

Odmítavý postoj republikánů může být podle agentury Reuters signálem, že by se proces mohl ubírat směrem příznivým pro Trumpa. Nicméně vůdce republikánské většiny Mitch McConnell mezitím ustoupil od plánu urychlit slyšení. McConnell původně chtěl, aby každá ze stran sporu, tedy obhajoba a obžaloba, přednesla své argumenty, na které má vyhrazeno 24 hodin projevu, během dvou dní. Úvodní část procesu s přednesem argumentů tak měla trvat čtyři dny místo původních deseti, jak demokraté očekávali. McConnell nakonec souhlasil, že každé straně přidá jeden den, což ve výsledku znamená dohromady šest dnů zahajovacích argumentací.

There were good reasons why all 100 senators agreed two decades ago that the Senate should not cross these bridges before we came to them. We will not let the architects of the unfair House process convince the Senate to rewrite our rules just for President Trump. pic.twitter.com/7J1zDlnwI4

— Leader McConnell (@senatemajldr) January 22, 2020

"Není naším úkolem, abychom vám to usnadnili," prohlásil během vyhrocené debaty na adresu republikánů předseda výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb Adam Schiff, který spolu s předsedou právního výboru Jerroldem Nadlerem zastupuje demokraty. "Naším úkolem je ztížit oloupení amerického lidu o spravedlivý proces," zdůraznil.

Je to potřetí v historii, co americký prezident čelí impeachmentu, ale žádnou hlavu státu se až dosud nepodařilo odvolat. Trump, který v úterý navštívil ekonomické fórum ve švýcarském Davosu, označil žalobu za lživou zprávu, která má zvrátit jeho snahu o znovuzvolení ve volbách v letošním roce.

Základem obvinění je názor demokratických kongresmanů, že šéf Bílého domu se snažil přinutit ukrajinské vedení, aby mu pomohlo v politické kampani před listopadovými prezidentskými volbami. Kyjev měl dodat "špínu" na bývalého demokratického viceprezidenta Joea Bidena, který je považován za hlavního Trumpova volebního soka.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Impeachment Prezident USA Senát USA Mitch McConnell

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 43 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy