Podporovatelé Assange vyzývají Merkelovou, aby požádala Bidena o jeho osvobození

Na 120 politiků, umělců a novinářů vyzvalo německou kancléřku Angelu Merkelovou, aby se při setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem tento týden ve Washingtonu zasadila o omilostnění zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange.

"Snažně vás prosíme, pomozte v případu Juliana Assange stavět mosty," stojí v dopise adresovaném Merkelové z 11. července. Podle agentury DPA, která má text k dispozici, dopis iniciovaný investigativním novinářem a spisovatelem Günterem Wallraffem podepsali poslanci Spolkového sněmu napříč politickým spektrem, bývalí ministři spolkové vlády jako Sigmar Gabriel nebo Oskar Lafontaine, rakouská nositelka Nobelovy ceny za literaturu Elfriede Jelineková nebo vydavatelka ženského časopisu Emma Alice Schwarzerová.

Signatáři dopisu žádají Merkelovou, aby dala Bidenovi jasně najevo, "jak důležité je ve smyslu obrany svobody tisku nechat žalobu na zakladatele WikiLeaks padnout, aby se mohl na svobodě v kruhu své rodiny zdravotně zotavit". Osobnosti dále kancléřku žádají, aby pro Assange našla řešení, které bude humanitární a při němž si americký prezident zachová tvář.

"Bylo by to silné, trvalé humanitární gesto na konci vašeho funkčního období a pro prezidenta Joea Bidena konečně příležitost éru Donalda Trumpa nechat zcela minulosti i ve smyslu ochrany tisku a svobody vyjadřování," stojí v textu. S Merkelovou se má při její pravděpodobně poslední cestě do USA v úřadu setkat Biden ve čtvrtek.

Americká justice Assange viní ze zveřejňování tajných materiálů o amerických vojenských operacích v Iráku a Afghánistánu a také obrovského množství ukradených diplomatických depeší. Tím údajně ohrozil život informátorů v mnoha zemích. Pro americké úřady je Assange špion a požadují jeho vydání do USA, kde mu hrozí trest vězení až na 175 let.

Assange nedávno oslavil 50. narozeniny v londýnské věznici Belmarsh, kde je ve vazbě. V Británii byl zadržen už v prosinci 2010 na základě zatykače, který vydalo Švédsko kvůli obvinění ze znásilnění a sexuálního obtěžování. Australan tuto kauzu považoval za zástěrku, jak dosáhnout jeho předání americké justici. Následující roky strávil Assange v budově ekvádorské ambasády v Londýně. V dubnu 2019 byl však z ekvádorské ambasády vykázán. Britská policie jej okamžitě zatkla za porušení podmínek kauce a odpykal si za to trest.

Švédsko předloni v listopadu vyšetřování Assange pro sexuální zločiny zastavilo kvůli promlčení. Assange však po dobu extradičního řízení zůstává v britském vězení.

Související

Více souvisejících

Julian Assange Angela Merkelová Joe Biden

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 15 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh

O víkendu se do Česka vrátí zima. Teploty klesnou a v neděli dokonce nasněží, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy