Podrývání demokracie se stalo normou v celém světě, zoufá si historik

NÁZOR - Tvrzení kritiků Donald Trumpa, že současný prezident USA ohrožuje demokracii, jeho stoupenci odmítají jako přehnaná, připomíná vojenský historik a publicista Max Boot. V komentáři pro server Washington Post připouští, že ve Spojených státech skutečně nikdo není posílán do vyhnanství či vězněn za kritiku šéfa Bílého domu, soudy, Kongres a média nadále fungují a nedochází k rušení voleb.

Slabá útěcha

S ohledem na historickou zkušenost, jak jiné země přišly o svobodu, považuje historik uvedené argumenty za slabou útěchu. Poukazuje, že málokdy lze najít jasný moment, kdy diktátor oznámil zrušení demokracie, jelikož pro autoritáře je spíše typické podrývat základy liberální demokracie, nezávislosti soudů, svobody tisku, práv menšin či apolitičnost veřejnou správu a zároveň - alespoň zpočátku - udržovat demokratickou fasádu.

Tento typ eroze demokracie se nyní stal normou po celém světě, varuje Boot. Odkazuje na poslední zprávu společnosti Freedom House, která tvrdí, že rok 2019 byl čtrnáctým v řadě, kdy došlo ke zhoršování politické situace, přičemž svoboda byla omezena ve 64 zemích, zatímco k jejímu rozšíření jen ve 37 státech.

K jedněm z nejhorších represí dochází v Číně, kde podle uvedené zprávy komunistická strana vede kampaň "kulturní likvidace" v provinci Sin-ťiang, upozorňuje publicista. Dodává, že represe jsou od komunistického režimu očekávatelné, ale je znepokojivé číst, že za posledních 25 let došlo k omezení svobody také v 41 zavedených demokraciích.

"Největším provinilcem je největší světová demokracie, Indie," pokračuje historik. Za smutný projev antiliberálního směřování země pod premiérem Naréndrou Módím a jeho hinduistickou nacionalistickou stranou Bháratíja džantá (BJP) označuje nedávné protimuslimské pogromy v Novém Dillí, při nichž zahynulo 46 lidí a které proběhly za tichého souhlasu vysokých policejních představitelů.

Indie si zatím podle Freedom House drží statut svobodné země a loni na jaře zde v pořádku proběhly volby, BJP se ale distancuje od základních závazků respektovat pluralismus a práva jednotlivce, bez kterých demokracie nemůže dlouhodobě přežít, konstatuje Boot.

Méně dramatická, ale i tak skličující je eroze americké demokracie, uvádí historik. Podotýká, že na stobodové hodnotící stupnici Freedom House si Spojené státy od roku 2009 pohoršily o 8 bodů a s 86 body nyní zaostávají za zeměmi jako Řecko, Slovensko, Itálie nebo Mauricius.

Někde stačí volby, jinde je třeba revoluce

Freedom House upozorňuje na některé poslední alarmující trendy v USA, především méně férové a rovné zacházení s uprchlíky a žadateli o azyl, Trumpem vyhlášený mimořádný stav, který měl umožnit využití prostředků ministerstva obrany na stavbu zdi na hranici s Mexikem, prezidentovy pokusy vynutit si osobní politickou laskavost od svého ukrajinského protějšku Volodymyra Zelenského či Trumpův příkaz jeho současným i bývalým podřízeným, aby v této záležitosti odmítali svědčit v Kongresu a neposkytovali zákonodárcům žádné dokumenty, shrnuje Boot.

"To je pouze malá část Trumpových snah podrýt systém brzd a protivah, která zahrnuje stávající čistku představitelů považovaných za zrádce trumpismu, otevřené politické zasahování do řízení justice či hanebné žaloby na (deníky Washington) Post a New York Times pro urážku na cti, která má umlčet kritiky," píše publicista.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Podobný vývoj probíhá u jednoho z nejbližších amerických spojenců, v Izraeli, kde premiér Benjamin Natanjahu v nedávných volbách uhájil natolik silné postavení, že může sestavit vládu, obvinění z korupce navzdory, poukazuje Boot. Odkazuje na tvrzení Freedom House, že Netanjahu provádí stále dramatičtější kroky, aby si udržel loajalitu krajně pravicových skupin, rozšiřuje osady na Západním břehu Jordánu za cenu umrtvování mírového procesu s Palestinci, zakazuje činnost zahraničním aktivistům odmítajícím tato opatření a vydal diskriminační zákon, který vyhrazuje právo na identifikaci s izraelským státem židům.

Existuje reálné riziko, že země jako Indie, Spojené státy a Izrael se mohou nacházet na cestě, jakou se vydaly Maďarsko a Polsko, obává se historik. Poukazuje, že Maďarsko za premiérství Viktora Orbána ztratilo během poslední dekády v hodnocení Freedom House 20 bodů a stalo se první zemí EU, která je považována pouze za částečně svobodnou, zatímco polský výsledek se pod vládou strany Právo a spravedlnost od roku 2015 propadl o 9 bodů.

"Dobrou zprávou je to, že triumf demokracie není jakkoliv nevyhnutelný, tudíž jakkoliv nevyhnutelný není ani její zánik," píše publicista. Připomíná, že podle Freedom House docházelo v uplynulém roce ve všech světových regionech k masovým protestům, což znamená, že obecnou touhu po rovnosti, spravedlivosti a svobodě nelze potlačit.

Aby se zabránilo dalšímu úpadku demokracie, je důležité odstavit od moci nedemokratické vůdce, soudí Boot. Konstatuje, že v Číně by takový vývoj vyžadoval revoluci, v jiných zemích ale postačí vyšší volební účast. Ve spojených státech, které v uplynulých třech letech zažívaly ústup od demokratických ideálů, je možné obrodit demokracii porážkou Trumpa ve volbách, zdůrazňuje historik. Obává se však, že pokud Američané tuto příležitost nevyužijí, eroze demokracie v zemi se pouze urychlí.   

Související

Volby, ilustrační fotografie.

Demokracie ve světě upadá. Napadané jsou samotné volební procesy, zní ze zprávy

Globální pokles volební účasti a narůstající zpochybňování volebních výsledků ohrožují důvěryhodnost demokracie. Podle nového reportu volební účast klesla za posledních 15 let o deset procent a téměř polovina světových demokracií čelí zhoršování klíčových ukazatelů. Nejvíce napadané jsou přitom samotné volební procesy, včetně sčítání hlasů. Dále rostou rizika, jako je polarizace či autoritářství, která zasahují demokracie na celém světě.
Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory. Komentář

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

Více souvisejících

demokracie USA (Spojené státy americké) Indie Izrael Donald Trump

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Metro

Rusko vyhraje a všichni umřou, řval muž s nožem v metru. Zasahovala policie

Dramatické chvíle zažili v úterý večer cestující v pražském metru. Policie zasahovala ve voze ve stanici Kobylisy na lince C, protože muž pod vlivem alkoholu a drog s nožem ohrožoval pasažéry. Jednomu dokonce přiložil zbraň k tělu. Strážci zákona museli při zadržení použít donucovací prostředky. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump jako nový nejlepší přítel Ruska? V podhradí Kremlu sní lidé o míru

Uplynulý týden změnil úplně vše: tradiční transatlantické spojenectví mezi Evropou a Spojenými státy se otřáslo, zatímco Rusko se posunulo přesně tam, kam chtělo. Zaujalo silnou pozici v globální politice, aniž by v jednáních o ukončení války na Ukrajině muselo učinit jakékoli ústupky. píše britská stanice BBC. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Papež František

Papež František měl klidnou noc, prozradil Vatikán

Papež František, jemuž byl diagnostikován začínající oboustranný zápal plic, zůstává v péči lékařů. Informoval o tom server Vatican News. Noc na středu se podle Vatikánu obešla bez jakýchkoliv komplikací. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Kateřina Konečná

Komunistka Konečná komentovala rozhodnutí Pekarové Adamové. U omluvy něco nehraje

Předsedkyně koalice Stačilo! Kateřina Konečná (KSČM) schytala ostrou kritiku za své prohlášení na sociální síti X, kde se opřela do rozhodnutí Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) nekandidovat ze zdravotních důvodů slovy: „Od kdy je svědomí zdravotní problém?“ Zprvu se za svůj příspěvek omluvila, o chvíli později už ale svalovala vinu na spolupracovníky. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Osud Ukrajiny se řeší bez Evropy. Letitý problém unie se opět projevuje

Nová americká prezidentská administrativa přinesla do Evropy vlnu nejistoty. Spojené státy zahájily jednání s Ruskem o Ukrajině, aniž by k nim přizvaly zástupce Evropské unie či samotné Ukrajiny. Tento krok jen potvrzuje dlouhodobý problém Unie – neschopnost dosáhnout jednotného postoje v zahraniční politice.

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Chřipka je v Česku aktuálně v plné síle. Podlehlo jí 67 osob

Chřipková epidemie v Česku podle nejnovějších pondělních dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nadále pokračuje. Na sto tisíc obyvatel připadalo v uplynulém týdnu 2138 nemocných. Oproti předchozímu týdnu šlo o mírný pokles o 3,7 %. Případů ubývá u dětí, naopak u dospělých nemocnost roste.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Česko má za sebou nejmrazivější noc zimy, konstatovali meteorologové

Noc na středu byla nejmrazivější nocí probíhající zimy, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes ráno na sociální síti X. V Jizerských horách klesly teploty až pod -25 °C. V dalších dnech se má pozvolna oteplovat. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy