NÁZOR - Tvrzení kritiků Donald Trumpa, že současný prezident USA ohrožuje demokracii, jeho stoupenci odmítají jako přehnaná, připomíná vojenský historik a publicista Max Boot. V komentáři pro server Washington Post připouští, že ve Spojených státech skutečně nikdo není posílán do vyhnanství či vězněn za kritiku šéfa Bílého domu, soudy, Kongres a média nadále fungují a nedochází k rušení voleb.
Slabá útěcha
S ohledem na historickou zkušenost, jak jiné země přišly o svobodu, považuje historik uvedené argumenty za slabou útěchu. Poukazuje, že málokdy lze najít jasný moment, kdy diktátor oznámil zrušení demokracie, jelikož pro autoritáře je spíše typické podrývat základy liberální demokracie, nezávislosti soudů, svobody tisku, práv menšin či apolitičnost veřejnou správu a zároveň - alespoň zpočátku - udržovat demokratickou fasádu.
Tento typ eroze demokracie se nyní stal normou po celém světě, varuje Boot. Odkazuje na poslední zprávu společnosti Freedom House, která tvrdí, že rok 2019 byl čtrnáctým v řadě, kdy došlo ke zhoršování politické situace, přičemž svoboda byla omezena ve 64 zemích, zatímco k jejímu rozšíření jen ve 37 státech.
K jedněm z nejhorších represí dochází v Číně, kde podle uvedené zprávy komunistická strana vede kampaň "kulturní likvidace" v provinci Sin-ťiang, upozorňuje publicista. Dodává, že represe jsou od komunistického režimu očekávatelné, ale je znepokojivé číst, že za posledních 25 let došlo k omezení svobody také v 41 zavedených demokraciích.
"Největším provinilcem je největší světová demokracie, Indie," pokračuje historik. Za smutný projev antiliberálního směřování země pod premiérem Naréndrou Módím a jeho hinduistickou nacionalistickou stranou Bháratíja džantá (BJP) označuje nedávné protimuslimské pogromy v Novém Dillí, při nichž zahynulo 46 lidí a které proběhly za tichého souhlasu vysokých policejních představitelů.
Indie si zatím podle Freedom House drží statut svobodné země a loni na jaře zde v pořádku proběhly volby, BJP se ale distancuje od základních závazků respektovat pluralismus a práva jednotlivce, bez kterých demokracie nemůže dlouhodobě přežít, konstatuje Boot.
Méně dramatická, ale i tak skličující je eroze americké demokracie, uvádí historik. Podotýká, že na stobodové hodnotící stupnici Freedom House si Spojené státy od roku 2009 pohoršily o 8 bodů a s 86 body nyní zaostávají za zeměmi jako Řecko, Slovensko, Itálie nebo Mauricius.
Někde stačí volby, jinde je třeba revoluce
Freedom House upozorňuje na některé poslední alarmující trendy v USA, především méně férové a rovné zacházení s uprchlíky a žadateli o azyl, Trumpem vyhlášený mimořádný stav, který měl umožnit využití prostředků ministerstva obrany na stavbu zdi na hranici s Mexikem, prezidentovy pokusy vynutit si osobní politickou laskavost od svého ukrajinského protějšku Volodymyra Zelenského či Trumpův příkaz jeho současným i bývalým podřízeným, aby v této záležitosti odmítali svědčit v Kongresu a neposkytovali zákonodárcům žádné dokumenty, shrnuje Boot.
"To je pouze malá část Trumpových snah podrýt systém brzd a protivah, která zahrnuje stávající čistku představitelů považovaných za zrádce trumpismu, otevřené politické zasahování do řízení justice či hanebné žaloby na (deníky Washington) Post a New York Times pro urážku na cti, která má umlčet kritiky," píše publicista.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Podobný vývoj probíhá u jednoho z nejbližších amerických spojenců, v Izraeli, kde premiér Benjamin Natanjahu v nedávných volbách uhájil natolik silné postavení, že může sestavit vládu, obvinění z korupce navzdory, poukazuje Boot. Odkazuje na tvrzení Freedom House, že Netanjahu provádí stále dramatičtější kroky, aby si udržel loajalitu krajně pravicových skupin, rozšiřuje osady na Západním břehu Jordánu za cenu umrtvování mírového procesu s Palestinci, zakazuje činnost zahraničním aktivistům odmítajícím tato opatření a vydal diskriminační zákon, který vyhrazuje právo na identifikaci s izraelským státem židům.
Existuje reálné riziko, že země jako Indie, Spojené státy a Izrael se mohou nacházet na cestě, jakou se vydaly Maďarsko a Polsko, obává se historik. Poukazuje, že Maďarsko za premiérství Viktora Orbána ztratilo během poslední dekády v hodnocení Freedom House 20 bodů a stalo se první zemí EU, která je považována pouze za částečně svobodnou, zatímco polský výsledek se pod vládou strany Právo a spravedlnost od roku 2015 propadl o 9 bodů.
"Dobrou zprávou je to, že triumf demokracie není jakkoliv nevyhnutelný, tudíž jakkoliv nevyhnutelný není ani její zánik," píše publicista. Připomíná, že podle Freedom House docházelo v uplynulém roce ve všech světových regionech k masovým protestům, což znamená, že obecnou touhu po rovnosti, spravedlivosti a svobodě nelze potlačit.
Aby se zabránilo dalšímu úpadku demokracie, je důležité odstavit od moci nedemokratické vůdce, soudí Boot. Konstatuje, že v Číně by takový vývoj vyžadoval revoluci, v jiných zemích ale postačí vyšší volební účast. Ve spojených státech, které v uplynulých třech letech zažívaly ústup od demokratických ideálů, je možné obrodit demokracii porážkou Trumpa ve volbách, zdůrazňuje historik. Obává se však, že pokud Američané tuto příležitost nevyužijí, eroze demokracie v zemi se pouze urychlí.
Související

Demokracie ve světě upadá. Napadané jsou samotné volební procesy, zní ze zprávy

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády
demokracie , USA (Spojené státy americké) , Indie , Izrael , Donald Trump
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 35 minutami

Medvěd na Slovensku zabíjel. Případ vyšetřuje policie
před 1 hodinou

Česko reaguje na hrozbu slintavky a kulhavky. Výborný řekl, co se bude dělat
před 2 hodinami

Počasí ohrozí úrodu ovoce, varují meteorologové ohledně víkendu
před 3 hodinami

Američanům dochází, že s Trumpem levněji nebude. Nemá ponětí, jak ceny fungují, ukazuje analýza
před 4 hodinami

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to
před 4 hodinami

Svátek pro hokejové fanoušky: V semifinále extraligového play-off se Sparta Praha postaví Kometě Brno
před 4 hodinami

Nejhorší premiér na světě, hlásá billboard hnutí ANO o Fialovi. Padlo kvůli němu trestní oznámení
před 5 hodinami

Dítě, které sáhne na rozpálenou plotnu. Experti varují před Trumpovou snahou o rozvrácení ekonomiky
před 6 hodinami

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA
před 6 hodinami

Bude lidstvo chudé? Pokud nezastavíme změny počasí, přijde každý člověk o polovinu financí, spočítali vědci
před 7 hodinami

Bez postranních úmyslů? Ani náhodou. Co chce Rusko získat příměřím v Černém moři?
před 7 hodinami

Univerzita Karlova odchází z Muskovy sítě X. Vadí jí algoritmy i její politika
před 8 hodinami

Vymění Ukrajina prezidenta už letos? Spekulace o letních volbách sílí, navzdory válce je možnost, jak je uspořádat
před 9 hodinami

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel
před 10 hodinami

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu
před 10 hodinami

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě
před 11 hodinami

EU chystá protiúder Trumpovi. Ve hře je i zablokování sociální sítě X
před 11 hodinami

Experti popsali, jak by vypadala globální obchodní válka. Svět by stála neuvěřitelné jmění
před 12 hodinami

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek
před 12 hodinami
Nežertuji, říká Trump o třetím prezidentském období. Proč narovinu nepřizná, jestli o něj stojí?
Donald Trump se opět dostal do středu pozornosti poté, co v nedávném rozhovoru naznačil, že by mohl usilovat o třetí prezidentský mandát. I když ústava Spojených států jasně stanoví, že žádný prezident nemůže být zvolen více než dvakrát, Trump svými výroky vyvolal další spekulace o tom, jak by se mohl pokusit tento limit obejít.
Zdroj: Libor Novák