Pohřeb George Floyda: Přišly se rozloučit tisíce lidí, někteří kolabovali

Tisíce lidí se v pondělí za parného počasí a preventivních opatření kvůli koronaviru přišly v Houstonu rozloučit s Georgem Floydem, jehož květnová smrt v rukách policie vyvolala mezinárodní vlnu protestů proti rasismu a policejní brutalitě.

Na veřejné pietní shromáždění dorazili lidé z různých koutů Texasu a také rodinní příslušníci obětí dalších známých případů policejního násilí na černoších. Rakev s Floydovým tělem bude dnes v Houstonu uložena do hrobu při soukromém obřadu.

Fronta smutečních hostů se v místě pondělní rozlučky začala tvořit už několik hodin před jejím začátkem, napsal deník Houston Chronicle. Kvůli riziku šíření koronaviru bylo lidem nařízeno, aby měli roušku a rukavice. Pietní akce se odehrávala za nezvykle horkého počasí a několik lidí bylo od kostela kvůli zdravotním potížím převezeno do nemocnice. Shromáždění nakonec trvalo více než šest hodin, během nichž se u rakve vystřídalo asi šest tisíc lidí.

"Jsem rád, že se mu dostalo rozloučení, jaké si zasloužil," řekl agentuře Reuters jeden z účastníků pocházející z Houstonu, kde Floyd vyrůstal. "Chci, aby zabíjení policií přestalo. Chci, aby v zájmu spravedlnosti změnili způsoby a aby ukončili zabíjení," pokračoval 46letý Marcus Williams.

Šestačtyřicet let bylo také Floydovi, když se 25. května ve městě Minneapolis kvůli údajné platbě falešnou bankovkou dostal do rukou policistů. Jeden z nich mu při zatýkání tlačil kolenem na krk, načež Floyd začal naříkat, že nemůže dýchat. Strážník Derek Chauvin ale nepřestal ani poté, co už podezřelý nejevil známky života. Krátce po příjezdu záchranářů byl Floyd prohlášen za mrtvého.

Jeho poslední okamžiky připomněly smrt jiného neozbrojeného černocha z roku 2014. Eric Garner rovněž opakoval slova "nemůžu dýchat", když jej zatýkali policisté v New Yorku, a i jeho smrt zachytil na videu kolemjdoucí.

Uctít Floydovu památku v pondělí do Houstonu přijeli také Garnerovi příbuzní, napsala agentura AP. Zúčastnili se i blízcí Michaela Browna, kterého v srpnu 2014 zastřelil bělošský policista ve Fergusonu ve státě Missouri. Proti strážníkovi Darrenu Wilsonovi nebyla po zabití neozbrojeného černošského mladíka vznesena žádná obvinění.

Brownova smrt rovněž vyústila v sérii protestů, ta současná je ovšem co do rozsahu mnohonásobně převyšuje. Ve městech po celých Spojených státech už dva týdny demonstrují statisíce lidí, kteří požadují reformu fungování americké policie a vzkazují, že "na černošských životech záleží". Demonstrace proti rasové nespravedlnosti se rozšířily i do řady dalších zemí. Ve velkých městech USA shromáždění zejména v prvním týdnu provázely výtržnosti demonstrantů a brutální zákroky bezpečnostních složek, které zadržely tisíce lidí.

Kromě Chauvina byly v souvislosti s Floydovým případem z policejního sboru Minneapolisu propuštěni ještě další tři muži, kteří se incidentu účastnili. Chauvin čelí obvinění z vraždy, jeho tři bývalí kolegové Thomas Lane, J. Alexander Kueng a Tou Thao podle prokuratury vraždě napomáhali.

"Dosáhneme spravedlnosti. Nedopustíme, aby se tyhle dveře zavřely," řekl v pondělí agentuře AP Floydův bratr Philonise. Zesnulý George bude dnes na hřbitově v Houstonu pohřben vedle své matky.

Související

Více souvisejících

George Floyd (černoch zabitý policistou v USA) USA Houston Black lives matter USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 33 minutami

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala

Maia Sanduová obhájila mandát moldavské prezidentky, což mnozí v Evropě vnímají jako významný krok k posílení demokratického a proevropského směřování Moldavska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy