Politico: Pompeo představil selektivní pojetí lidských práv

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ve čtvrtek řekl, že majetková práva a náboženská svoboda jsou "nejpřednější" z lidských práv a že Spojené státy musejí praktikovat zahraniční politiku, která realisticky prosazuje základní svobody inspirované Deklarací nezávislosti.

Pompeo to řekl, když představoval pracovní verzi zprávy od kontroverzní komise, kterou sám zřídil asi před rokem, napsal server Politico.

Aktivisté a akademici, z nichž řada kritizuje samotnou existenci komise, se teď snaží zhodnotit obsah návrhu závěrečné zprávy, která by podle Pompea měla ovlivnit americkou i celosvětovou politiku lidských práv. Veřejnost má 14 dní na to, aby k dokumentu zaslala své připomínky, než komise vypracuje finální verzi.

V projevu, kterým poskytl spoustu munice svým kritikům i podporovatelům, Pompeo zdůrazňoval, že Spojené státy jsou v základu dobrou zemí, která dokáže překonávat své chyby. Útočil rovněž na list The New York Times, který podle něj hlásá "nenávist k Americe", a zpochybňoval motivaci lidí, kteří strhávají sochy kontroverzních postav americké historie.

"Amerika je v základu dobrá a může toho světu hodně nabídnout, protože naši zakladatelé uznávali existenci Bohem daných nezcizitelných práv a přišli s odolným systémem jejich obrany," řekl ministr.

Jeho projev byl však význačný zejména kvůli tomu, na koho Pompeo cílil. Kritizoval Projekt 1619 deníku The New York Times, který zkoumá odkaz otroctví ve Spojených státech. Tvrdil, že list "chce, abyste uvěřili marxistické ideologii, že v Americe jsou pouze utlačovaní a utlačovatelé; čínská komunistická strana musí mít radost, že New York Times chrlí jejich ideologii".

Konzervativní křesťan Pompeo je někdejším členem Kongresu za stát Kansas a ve Washingtonu kolují spekulace, že se možná chystá v budoucnu kandidovat na prezidenta. Jeho kritici tak okamžitě upozornili na to, že v jeho vyjadřování lze nalézt spoustu výrazů, které nacházejí úspěch u voličské základny Republikánské strany, včetně útoků na média.

Pompeo v proslovu předkládal Ameriku jako maják naděje a svobody, na druhou stranu ale varoval, že USA musejí být "realistické" při prosazování těchto hodnot v zahraničí. "Naší první povinností je zajistit svobody Američanů," řekl. "Naše oddanost nezcizitelným právům neznamená, že máme kapacitu vždy a všude zakročit proti porušování lidských práv," dodal.

Ministr ve svém projevu nevěnoval příliš času detailnímu rozboru toho, na jakých právech záleží více, a na kterých méně. Zdůraznil jen, že jsou podle něj nejvýznamnější vlastnická práva a náboženská svoboda. "Nikdo nemůže 'sledovat vlastní štěstí', pokud nemůže vlastnit ovoce své práce," řekl s odkazem na slavnou formulaci z Deklarace nezávislosti. "A žádná společnost si nemůže zachovat svou legitimitu - nebo svůj ctnostný charakter - bez náboženské svobody," dodal.

Tato představa o hierarchii lidských práv je však jedním z důvodů, proč je řada aktivistů kritická vůči Pompeem ustavené komisi i její práci. V návrhu své zprávy komise píše, že ačkoli Všeobecná deklarace lidských práv z roku 1948 proti sobě jednotlivá práva otevřeně nestaví, je přesto žádoucí, aby státy učinily z některých práv svou prioritu podle své současné situace a historické zkušenosti.

Pompeovi kritici však tvrdí, že prohlášením některých práv za důležitější stanovuje ministr nebezpečný precedent, který by mohly zneužít země s otřesnou lidskoprávní minulostí, například Írán nebo Čína. Ačkoliv Pompeo prohlásil, že komise nemá řídit politiku USA, řekl také, že doufá, že se na její zprávu bude ministerstvo zahraničí obracet "po mnoho dalších desetiletí".

Související

Více souvisejících

Mike Pompeo lidská práva USA (Spojené státy americké) The New York Times

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy