Politico: Pompeo představil selektivní pojetí lidských práv

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ve čtvrtek řekl, že majetková práva a náboženská svoboda jsou "nejpřednější" z lidských práv a že Spojené státy musejí praktikovat zahraniční politiku, která realisticky prosazuje základní svobody inspirované Deklarací nezávislosti.

Pompeo to řekl, když představoval pracovní verzi zprávy od kontroverzní komise, kterou sám zřídil asi před rokem, napsal server Politico.

Aktivisté a akademici, z nichž řada kritizuje samotnou existenci komise, se teď snaží zhodnotit obsah návrhu závěrečné zprávy, která by podle Pompea měla ovlivnit americkou i celosvětovou politiku lidských práv. Veřejnost má 14 dní na to, aby k dokumentu zaslala své připomínky, než komise vypracuje finální verzi.

V projevu, kterým poskytl spoustu munice svým kritikům i podporovatelům, Pompeo zdůrazňoval, že Spojené státy jsou v základu dobrou zemí, která dokáže překonávat své chyby. Útočil rovněž na list The New York Times, který podle něj hlásá "nenávist k Americe", a zpochybňoval motivaci lidí, kteří strhávají sochy kontroverzních postav americké historie.

"Amerika je v základu dobrá a může toho světu hodně nabídnout, protože naši zakladatelé uznávali existenci Bohem daných nezcizitelných práv a přišli s odolným systémem jejich obrany," řekl ministr.

Jeho projev byl však význačný zejména kvůli tomu, na koho Pompeo cílil. Kritizoval Projekt 1619 deníku The New York Times, který zkoumá odkaz otroctví ve Spojených státech. Tvrdil, že list "chce, abyste uvěřili marxistické ideologii, že v Americe jsou pouze utlačovaní a utlačovatelé; čínská komunistická strana musí mít radost, že New York Times chrlí jejich ideologii".

Konzervativní křesťan Pompeo je někdejším členem Kongresu za stát Kansas a ve Washingtonu kolují spekulace, že se možná chystá v budoucnu kandidovat na prezidenta. Jeho kritici tak okamžitě upozornili na to, že v jeho vyjadřování lze nalézt spoustu výrazů, které nacházejí úspěch u voličské základny Republikánské strany, včetně útoků na média.

Pompeo v proslovu předkládal Ameriku jako maják naděje a svobody, na druhou stranu ale varoval, že USA musejí být "realistické" při prosazování těchto hodnot v zahraničí. "Naší první povinností je zajistit svobody Američanů," řekl. "Naše oddanost nezcizitelným právům neznamená, že máme kapacitu vždy a všude zakročit proti porušování lidských práv," dodal.

Ministr ve svém projevu nevěnoval příliš času detailnímu rozboru toho, na jakých právech záleží více, a na kterých méně. Zdůraznil jen, že jsou podle něj nejvýznamnější vlastnická práva a náboženská svoboda. "Nikdo nemůže 'sledovat vlastní štěstí', pokud nemůže vlastnit ovoce své práce," řekl s odkazem na slavnou formulaci z Deklarace nezávislosti. "A žádná společnost si nemůže zachovat svou legitimitu - nebo svůj ctnostný charakter - bez náboženské svobody," dodal.

Tato představa o hierarchii lidských práv je však jedním z důvodů, proč je řada aktivistů kritická vůči Pompeem ustavené komisi i její práci. V návrhu své zprávy komise píše, že ačkoli Všeobecná deklarace lidských práv z roku 1948 proti sobě jednotlivá práva otevřeně nestaví, je přesto žádoucí, aby státy učinily z některých práv svou prioritu podle své současné situace a historické zkušenosti.

Pompeovi kritici však tvrdí, že prohlášením některých práv za důležitější stanovuje ministr nebezpečný precedent, který by mohly zneužít země s otřesnou lidskoprávní minulostí, například Írán nebo Čína. Ačkoliv Pompeo prohlásil, že komise nemá řídit politiku USA, řekl také, že doufá, že se na její zprávu bude ministerstvo zahraničí obracet "po mnoho dalších desetiletí".

Související

Mike Pompeo.

Pompeo čelí kritice za dohodu s Tálibánem, od chaosu se distancuje

Americký prezident Joe Biden podle bývalého ministra zahraničí Mikea Pompea stažení z Afghánistánu nezvládl. Minulá administrativa, k níž Pompeo patřil, uzavřela podle exministra s afghánským islamistickým hnutím Tálibán dobrou dohodu, která měla zajistit spořádaný odchod Američanů.

Více souvisejících

Mike Pompeo lidská práva USA (Spojené státy americké) The New York Times

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy