Potrhlá obhajoba? Advokáti Trumpa vyrukovali s bizarním argumentem

Vystoupením právníků Alana Dershowitze a Kena Starra bude dnes pokračovat obhajoba prezidenta Donalda Trumpa na půdě amerického Senátu, kde se ho demokratická opozice pokouší svrhnout cestou ústavní žaloby. Trump je obviněn ze zneužití úřadu a obstrukcí Kongresu. Demokraté dnes zároveň podle agentury AP začnou formulovat otázky, které vznesou v další fázi impeachmentu.

Dershowitz staví svou obhajobu na tvrzení, že předmětem ústavní žaloby prezidenta mohou být jen trestné činy, a těch se Trump podle něj nedopustil.

Podle části právních expertů je ale takový argument slabý, protože impeachment je procedura politická, nikoli právní, a tvůrci americké ústavy kromě toho předpokládali širší rejstřík činů, za něž může být hlava státu odvolána. Sám Dershowitz podle AP připustil, že mnozí kritici mají jeho argument za "potrhlý".

Trumpovi obhájci mají na prezentaci svých argumentů čas do úterý, zda ho ale bezezbytku využijí, není jasné. Pak mají následovat dotazy senátorů adresované jak žalobcům, tak obhájcům. Tato procedura má trvat celkem 16 hodin. Dotazy budou pokládány v písemné formě prostřednictvím předsedy Nejvyššího soudu Johna Robertse, který v Senátu na ústavní žalobu dohlíží.

Po této fázi impeachmentu se bude rozhodovat, zda Senát připustí předvolání svědků. Demokraté usilují zejména o slyšení bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona, ministra zahraničí Mikea Pompea a úřadujícího personálního šéfa prezidentské kanceláře Micka Mulvaneyho. Republikánská většina v Senátu ale zatím předvolání svědků odmítá. Pokud skutečně předvoláni nebudou, celý impeachment by mohl skončit už v pátek, předpověděl dnes list The New York Times.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Impeachment Senát USA USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy