Pouze čtvrtina republikánů v USA věří výsledkům voleb, průzkumy přitom odhalily paradox

Další průzkum ze Spojených států naznačuje, že většina voličů prezidenta Donalda Trumpa neakceptuje vyústění letošních prezidentských voleb. V sondáži provedené pro veřejnoprávní média NPR a PBS jen asi čtvrtina dotázaných republikánů uvedla, že výsledkům důvěřuje. Americké státy přitom dokončily jejich potvrzování a nenahlásily žádné významnější nesrovnalosti.

Celkově nový průzkum ukazuje, že většina Američanů o situaci nemá pochybnosti. Na otázku "Máte důvěru, že výsledky voleb roku 2020 jsou přesné?" odpovědělo 61 procent respondentů kladně a 34 procent záporně. Při dotazování provedeném minulý týden odpovídalo 1065 lidí.

Mezi stoupenci dvou hlavních politických stran byl ovšem propastný rozdíl. Zatímco důvěru ve výsledky vyjádřilo 95 procent příznivců Demokratické strany, mezi republikány zaujalo stejný postoj jen 24 procent. Záporně odpovědělo na uvedenou otázku 72 procent voličů strany prezidenta Trumpa.

Podobná zjištění přinesla v týdnech od konce letošních voleb řada průzkumů. Paradoxem při tom je, že republikáni si v nich vedli poměrně dobře. Prezident Trump si sice nezajistil druhý mandát, v mnoha státech ale dosáhl výrazně lepšího výsledku oproti předvolebním průzkumům. Republikáni si zároveň připsali zisky ve Sněmovně reprezentantů a mají velkou šanci na to udržet většinu v Senátu, o jehož konečném složení rozhodnou lednové dodatečné volby ve státě Georgia.

Trump a jeho spojenci podkopávali důvěru ve volební proces už před začátkem hlasování a od začátku vyhlašování výsledků šíří dezinformace o zpracovávání hlasů. Prezident se ještě o volební noci prohlásil za vítěze souboje o Bílý dům a vlastní verzi výsledků prezentuje i o měsíc později. Ve skutečnosti ovšem prohrál rozdílem 232 volitelských hlasů ku 306 a jeho tvrzení o rozsáhlých podvodech odmítají experti, volební činitelé v klíčových státech i soudy.

Někteří republikáni včetně Trumpa nyní používají průzkumy o důvěře voličů ve výsledky jako oporu pro svůj argument, že letošní volby nebyly regulérní. "Jak můžete mít prezidenta, když si velká většina myslí, že volby byly zmanipulované?" napsala ve středu hlava státu na twitter.

This was not my case as has been so incorrectly reported. The case that everyone has been waiting for is the State’s case with Texas and numerous others joining. It is very strong, ALL CRITERIA MET. How can you have a presidency when a vast majority think the election was RIGGED? https://t.co/ZKu9sNVz2U

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) December 9, 2020

V popírání výsledku prezidentské volby má Trump tichou či otevřenou podporu mnoha předních představitelů Republikánské strany. Deník The Washington Post se minulý týden všech 249 republikánských členů Kongresu zeptal, kdo vyhrál listopadové volby, a jen 27 z nich uznalo, že to byl demokrat Joe Biden. Zbylí prezidentovi straničtí kolegové buďto neodpověděli nebo neměli jasnou odpověď, dva členové Sněmovny reprezentantů označili za vítěze Trumpa.

Související

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Trumpova velká výhra dokonána. Harrisovou porazil všude, kde se rozhodovalo

Donald Trump je už od středy jistým vítězem amerických prezidentských voleb, přesto si stále připisuje další triumfy. Podle nejnovějších informací si připsal výhru i v sedmém z tzw. swing states, tedy nerozhodnutých států, kde se rozhoduje o prezidentovi. Americká média mu v sobotu přisoudila vítězství v Arizoně. 

Více souvisejících

Volby USA Donald Trump Joe Biden Republikánská strana (USA) Prezident USA průzkumy USA (Spojené státy americké) Demokratická strana (USA)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy