Poznej svého nepřítele. Co je nový koronavirus, kde se vzal a proč je nebezpečný

NÁZOR - "Co víme o novém koronaviru?" táže se editorial serveru Washington Post. Renomovaný americký deník v něm upozorňuje na známou poučku, že je nutné znát svého nepřítele.

Malé monstrum obrátilo svět vzhůru nohama

Díky mimořádně sdílenému výzkumu je charakteristika koronaviru každý den jasnější, konstatuje vlivný deník. Dodává, že se jedná o trnité, kulaté či eliptické monstrum, které má v průměru pouhých 60-140 miliardtin metru, ale dokázalo během pár týdnů převrátit svět vzhůru nohama.

"Co je to?" pokládá otázku washingtonský server. Vysvětluje, že virus patří do rodiny Coronaviridae, tedy RNA virů s relativně rozsáhlým genomem - virus SARS-Cov-2 má ostatně 29.891 nukleotidů, což je dvakrát více než v případě genomu viru chřipky.

Rodina koronavirů navíc přirozeně prodělává relativně rychlé genetické "přeskupení", včetně mutací, které viru umožňují přizpůsobit se novým hostitelům a prostředí, upozorňuje prestižní deník. Doplňuje, že v tomto případě pochází genetický vzorec původně z přírody, zřejmě z netopýrů.

"Bratrancem" tohoto viru je SARS-Cov-1, který v letech 2002 a 2003 způsobil epidemii syndromu akutního respiračního selhání, jež začala v Číně a následně si vyžádala 774 obětí v 17 zemích, připomíná editorial. Podotýká, že genetická informace současného koronaviru se z 82 % shoduje s předchozím virem SARS.  

Jiný typ koronaviru, který se nachází u netopýrů, má se SARS-Cov-2 shodu 89 %, deklaruje renomovaný server. Poukazuje, že ne každá mutace mění chování viru, ale i maličká změna v jeho genetické stavbě mohla dát stávajícímu koronaviru charakteristiky, které mu umožnily přežít, množit se a rozpoutat aktuální pandemii.   

"Virus je oportunistický parazit s jediným cílem," pokračuje Washington Post. Tím je podle něj zachytit se na povrchu buňky za pomoci svých trnů, proniknout do ni, přivlastnit si ji, množit se a vytvořit miliony svých kopií se stejným genetickým kódem.

Virus není nepřemožitelný

Některé kmeny v koronavirové rodině působí jen mírné nemoci jako běžné nachlazení, jiné ale závažnější onemocnění jako právě covid-19, objasňuje editorial. Dodává, že dva příbuzné viry, jeden způsobující SARS a druhý MERS - blízkovýchodní respirační syndrom - jsou smrtelnější, ovšem stávající koronavirus se lépe přenáší, zachycuje se v horních cestách dýchacích, nosu a krku, odkud se snadno šíří kašlem.

Další charakteristikou nového koronaviru umožňující jeho rychlé šíření je skutečnost, že infikovaná osoba může být infekční několik dnů předtím, než se u ní projeví jakékoliv symptomy, uvádí americký deník. Připomíná, že zakašlání či kýchnutí vylučuje virové částice v aerosolových kapénkách, které mohou zůstat ve vzduchu dlouhé hodiny, přičemž máme důkazy o schopnosti viru přežít na plastu či nerezové oceli až tři dny.   

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Současný koronavirus vede u některých lidí k akutní dechové tísní, plní plíce tekutinou a omezuje jejich schopnost dýchat, konstatuje prestižní server. Dodává, že to platí především pro ty jedince, kteří trpí i jinými zdravotními problémy.

"Tento virus není nepřemožitelný," vyzdvihuje editorial. Konstatuje, že je citlivý na ultrafialové záření a teplo, pomáhá mytí rukou a výzkumníci spěchají při vývoji terapie, která by mu bránila infikovat lidi, ať již v podobě antivirotika, které by ničilo jeho vnější trny, nebo vakcíny, která by naučila lidský imunitní systém na virus útočit.

Lze doufat, že dokážeme mírně narovnávat křivku nakažených a pandemii zastavit, uvádí Washington Post. Varuje ovšem, že i za situace, kdy věda zvítězí, budou pokračovat genetické přeskupování a mutace.  

Související

Lidé během pandemie covid-19 nasadili roušky či respirátory. Rozhovor

20 let od příchodu SARS. Není otázkou zda, ale kdy nastane epidemie koronaviru SARS-CoV-3, říká virolog Černý

Před dvaceti lety, 16. listopadu 2002, byl v čínské provincii Kuang-tung poprvé ohlášen výskyt syndromu akutního respiračního selhání, neboli SARS. Koronavirem vyvolané onemocnění v následujících měsících postihlo více než osm tisíc osob a rozšířilo se do více než tří desítek zemí celého světa. Dle oficiálních údajů mu podlehlo 774 pacientů. Odborná komunita se sice vypuknutí podobné pandemie obávala mnoho desetiletí, spíše však očekávala, že ji vyvolá virus chřipky, nikoliv koronavirus, vysvětluje Jiří Černý v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. 
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Covid-19 má být zařazen mezi biologická rizika při práci, návrh projedná vláda

Návrh nařízení o ochraně zdraví při práci, který v pondělí projedná vláda, zařazuje koronaviry SARS, MERS a nový typ SARS-CoV-2 způsobující nemoc covid-19 mezi biologická rizika při práci. Dosud s nimi česká legislativa nepočítala, navrhované nařízení je uvedením českých regulací do souladu se směrnicí Evropského parlamentu.

Více souvisejících

SARS MERS viry a bakterie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 36 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy