Volební shromáždění v americké Iowě v pondělí večer místního času (dnes ve 2:00 SEČ) zahájila proces výběru kandidáta Demokratické strany, který se letos v listopadu v prezidentských volbách postaví Donaldu Trumpovi.
Během příštích víc než čtyř měsíců se v každém ze států USA uskuteční primární volby nebo stranická shromáždění, která delegují své zástupce na červencový nominační sjezd v Milwaukee.
V Iowě registrovaní voliči demokratů rozhodují o kandidátech na zhruba 1600 stranických shromážděních, poprvé v historii tohoto státu mohou tyto volební akce organizovat i lidé pobývající v zahraničí nebo v jiném státě USA.
O nominaci se uchází jedenáct demokratických politiků, k favoritům, patří vermontský senátor Bernie Sanders, bývalý viceprezident Joe Biden, senátorka ze státu Massachusetts Elizabeth Warrenová a bývalý starosta malého města South Bend v Indianě Pete Buttigieg.
Thank you, Iowa. The work we’ve done, the movement we’ve built, will begin to turn the page and change the trajectory of our country.I believe you will make me the next President of the United States, and I will do everything I can to make you proud. pic.twitter.com/pmPtK2FG7a
— Pete Buttigieg (@PeteButtigieg) February 4, 2020
Nominační systém v Iowě je komplikovaný, podle mnohých archaický a podle agentury AP dokonce bizarní a zmatený. V každém volebním shromáždění se voliči rozdělí do skupin podle toho, jakému kandidátovi dávají přednost. Pokud se v dané skupině sejde méně než 15 procent lidí, kteří na shromáždění přišli, musejí si její členové vybrat jiného kandidáta a přidat se k jiné skupině nebo mohou založit novou. Tomuto procesu se v Iowě říká "realignment", tedy přeskupení.
Podle průzkumů má na oněch 15 procent šanci právě jen čtveřice favoritů - Sanders, Biden, Warrenová a Buttigieg. Překvapení ale podle politologů nejsou vyloučena.
Výsledky z jednotlivých shromáždění obdrží vedení Demokratické strany v Iowě, které podle nich určí, koho delegáti tohoto státu na nominačním sjezdu podpoří. Před čtyřmi lety v Iowě vyhrál Sanders, který těsně porazil pozdější celkovou vítězku nominačního souboje Hillary Clintonovou.
Své primárky, spíše ovšem symbolické, v pondělí v Iowě absolvovali i republikáni. S přehledem je vyhrál Trump, který čelil minimálnímu tlaku protikandidátů.
Iowa je již po desetiletí prvním kláním nominačního procesu do prezidentských voleb. Díky této pozici je na ni upírána každé čtyři roky velká pozornost médií. V často nestrukturovaném poli kandidátů je totiž prvním ukazatelem toho, kdo má u voličů reálnou šanci na úspěch. Po výběru v Iowě se pole kandidátů obvykle zúží.
Podíl Iowy, která má jen málo přes tři miliony obyvatel, na celkovém počtu delegátů nominačního sjezdu je přitom malý. V Milwaukee se v létě sejde 1991 delegátů, z Iowy jich přijede jen 41.
Celkové náklady všech demokratických kandidátů na nominační kampaň podle agentury Reuters přesáhly jednu miliardu dolarů. V únoru budou vybírat svého kandidáta ještě demokraté ve státech New Hampshire, Nevada a Jižní Karolína.
Související

Biden zvažuje změnu, která by se dotkla budoucích amerických prezidentů

Trump přijal republikánskou nominaci: Buď společně povstaneme, nebo se rozpadneme. Pronesl historicky nejdelší projev
Prezident USA , Joe Biden , Bernie Sanders (kandidát na post prezidenta USA) , Elizabeth Warren , Pete Buttigieg , USA (Spojené státy americké) , Volby USA
Aktuálně se děje
včera

Může Evropa ze strachu z Ruska profitovat? Jen pokud totálně změní pravidla hry
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Trump hovořil se Zelenským i Putinem. Šéf Kremlu příměří odmítnul, podle USA o něm ihned začne jednat
včera

Biden děkuje za vlnu solidarity: Rakovina se dotýká každého z nás, prohlásil
včera

Češi na MS v hokeji zdemolovali Němce 5:0
včera

Trump před Putinem telefonicky mluvil se Zelenským
včera

Od rybolovu po Erasmus: Co přinese nová dohoda Spojeného království s EU
včera

Kolony v Evropě: 10 nejvíce ucpaných měst za rok 2024
včera

Nikdo není bez poskvrny. V Polsku o prezidentský post bojují dva akademici, jde o bezpečnost země
včera

Telefonát Trumpa s Putinem zahájen. USA věří v produktivní den, Evropa má obavy
včera

Dokud se nesetkám s Putinem, nic se nezmění, tvrdí Trump. Schůzku neplánujeme, reaguje Peskov
včera

Místo do Izraele jel za papežem. Proč Vance zrušil plánovanou návštěvu? Důvody jsou jiné, než se oficiálně uvádí
včera

Tusk: Následující dva týdny budou rozhodující pro budoucnost Polska
včera

Trump ztrácí trpělivost. Rusko už za velmoc nepovažuje, připravuje se "drtivý" balík sankcí
včera

Trump dnes plánuje telefonát s Putinem i Zelenským kvůli příměří na Ukrajině, zazněl první čas
včera

Čára přes rozpočet pro Kreml: Rumunské prezidentské volby zachraňují bezpečnost východní Evropy i Moldavska
včera

Konec hamburgerů za pár korun? Jestli chce Evropa přežít, musí přijít zásadní změny
včera

Izrael oznámil plán na úplné převzetí Pásma Gazy, svět se děsí humanitární katastrofy
včera

Rakovina prostaty Joea Bidena: Co znamená agresivní forma, jaké jsou příznaky a jaké existují možnosti léčby?
včera

Nečekaný dopad změn počasí: Nebezpečné houby ohrožují miliony lidí, varují vědci
včera
Izrael zahájil rozsáhlou pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy
Izrael v neděli zahájil masivní pozemní operaci v severní a jižní části Pásma Gazy, zatímco letecké útoky izraelské armády v noci zabily podle palestinského ministerstva zdravotnictví přes sto lidí. Mezi zasaženými cíli byl i poslední fungující nemocniční komplex v severní části Gazy, což dále prohloubilo humanitární krizi.
Zdroj: Libor Novák