
Dovnitř budovy amerického Kongresu se při nepokojích 6. ledna dostalo asi 800 příznivců tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa. Takový odhad dnes prezentovala úřadující šéfka policejního sboru Kapitolu Yogananda Pittmanová při slyšení v jednom z výborů Sněmovny reprezentantů. Z její výpovědi také vyplývá, že její předchůdce Steven Sund v den výtržností příliš neotálel se snahou povolat národní gardu.
Pokud by byl odhad počtu nepovolaných osob na půdě Kongresu přesný, znamenalo by to, že vyšetřovatelé zatím nedopadli ani třetinu z těch, co 6. ledna vnikli dovnitř. Agentura AP na začátku týdne uvedla, že vyšetřovatelé do té doby zatkli na 230 lidí obviněných z trestných činů v souvislosti s nepokoji.
Ty přerušily projednávání výsledků podzimních prezidentských voleb a vyžádaly si nejméně pět mrtvých včetně jednoho policisty. Předcházela jim soustavná Trumpova snaha zpochybnit vítězství Joea Bidena, které končící prezident v projevu těsně před vypuknutím násilností znovu nepravdivě označil za výsledek podvodu. Na konci projevu své příznivce vyzval k manifestaci u Kapitolu.
Úřady podle AP uvádějí, že na shromáždění u Bílého domu tehdy bylo asi 15.000 lidí a u sídla Kongresu se jich poté sešlo kolem 10.000. Policie Kapitolu rozvášněnému davu, v němž byli i lidé vyzbrojení baseballovými pálkami nebo pepřovým sprejem, nedokázala dlouho odolávat. Obnovit pořádek se podařilo až po několika hodinách, když na místo dorazila národní garda.
Na posily se však čekalo poměrně dlouho a jedním z hlavních bodů probíhajícího vyšetřování v Kongresu je objasnit, zda prodlevu zavinili spíše bezpečnostní činitelé Kapitolu nebo ministerstvo obrany. V úterý na toto téma před senátory vypovídal kromě tehdejšího policejního velitele Sunda i bývalý šéf bezpečnosti při Sněmovně reprezentantů Paul Irving, přičemž poskytli rozporuplné informace.
Dnešní výpověď Pittmanové dává za pravdu spíše Sundovi. Telefonní záznamy podle ní ukazují, že 6. ledna ve 12:58 kontaktoval Irvinga ve snaze dohodnout žádost o posily. Irving naznačoval, že takový rozhovor proběhl až po druhé hodině, kdy už se výtržníci dostávali dovnitř.
Pittmanová podobně jako Sund, Irving či šéf washingtonské policie Robert Contee uváděla jako příčinu nepřipravenosti bezpečnostních složek absenci informací o rozsáhlé hrozbě. "Žádné takové zpravodajství nebylo. Ačkoli jsme si uvědomovali možnost násilí ze strany extremistů, žádná věrohodná výhrůžka nenaznačovala, že na Kapitol Spojených států zaútočí desetitisíce," řekla kongresmanům.
Sund a další činitelé nicméně po nepokojích sklidili kritiku od demokratů i republikánů, zatímco američtí novináři podotýkali, že různé skupiny na internetových platformách napadení Kapitolu zcela otevřeně plánovaly. Před Bidenovou inaugurací bylo ve Washingtonu nasazeno více než 20.000 příslušníků národní gardy.
Několik tisíc jich v metropoli zůstává a bude tomu tak i v nejbližších dnech. Pittmanová řekla, že míra bezpečnostních opatření se zatím nemůže vrátit na běžnou úroveň. "Víme, že členové ozbrojených skupin, které tady byly 6. ledna, dali najevo svou touhu vyhodit Kapitol do povětří a zabít co nejvíce členů," uvedla policejní velitelka. Tyto výhrůžky jsou podle ní spojené s očekávaným Bidenovým projevem o stavu unie. Jeho termín zatím nebyl oznámen, napsal web Politico.
Související

Kam kráčíš, Ameriko? Trump a jeho role při nárůstu politicky motivovaného násilí

Trump se v Oválné pracovně ukázal úplně jinak. Takhle ho lidé neznají
vpád Trumpových příznivců do Kapitolu (6.1.2021) , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 39 minutami

Rusko oznámí další kolo jednání s Ukrajinou, Zelenskyj chce summit s Trumpem a Putinem
před 1 hodinou

Pár týdnů i tři měsíce. Jak dlouho trvají letní prázdniny ve světě?
před 1 hodinou

Orbán se snaží přežít. Zneužívá k tomu i kauzu s údajnými ukrajinskými špiony
před 2 hodinami

Trump zakázal ambasádám přijímat žádosti o studentská víza
před 3 hodinami

Vědci se rozhodli postavit Trumpovi. Bojovat budou unikátním způsobem
před 4 hodinami

Počasí: V Česku dnes naprší, do konce týdne se deště vrátí
před 5 hodinami

Hvězda Dua Lipa rozbrečela O2 arenu: Zazpívala česky hit Ewy Farne a způsobila senzaci
včera

Izraelští vojáci stříleli poblíž centra humanitární pomoci, nově zvolená nadace situaci nezvládla
včera

Rusko dostává body za nic. Spolu s Běloruskem by ho IIHF měla poslat do nižších divizí
včera

Ministryně Černochová měla v centru Prahy dopravní nehodu
včera

Nepochopitelný postup české justice: Nepřímé důkazy stačí k odsouzení, ale ne k vyšetřování krádeže
včera

Eurozóna se rozroste. Od ledna bude platit eurem další evropský stát
včera

Skandál ve Francii: Země utratila 90 000 eur za diskreditaci výzkumu dopadu jaderných testů
včera

Medveděv odhalil Putinovy cíle. Nárazníkovou zónu chce vytvořit na celé Ukrajině
včera

Chaos kolem dodávek pomoci do Gazy: OSN neví, zda se pomoc skutečně dostává k civilistům
včera

Merz pohrozil zastavením evropských fondů Slovensku, Fico ostře zareagoval
včera

S internetovými podvody se roztrhl pytel. Lidé přicházejí o statisíce a pachatelé mizí beze stopy
včera

Trump zvažuje zavedení sankcí proti Rusku, chce Putina přimět k mírovému jednání
včera

Bouří se OSN i desítky států. Proč je izraelský plán na distribuci humanitární pomoci pro Gazu terčem kritiky?
včera
USA a Evropa zrušily omezení doletu zbraní. Ukrajina může útočit hluboko v Rusku
Ukrajina získala od svých hlavních západních spojenců významné posílení schopnosti bránit se proti ruské agresi. Jak oznámil německý kancléř Friedrich Merz, Německo, Velká Británie, Francie a Spojené státy se dohodly na odstranění dosavadních omezení týkajících se doletu zbraní dodávaných Kyjevu. Tento zásadní posun znamená, že ukrajinské ozbrojené síly nyní mohou cílit na vojenské cíle i hluboko na území Ruské federace.
Zdroj: Libor Novák