První test před etnicky různorodými voliči. Primárky demokratů se přesouvají do Nevady

Souboj amerických demokratů o možnost postavit se v listopadových volbách republikánskému prezidentovi Donaldu Trumpovi se v sobotu přesune do státu Nevada. Podle průzkumů tam má největší šanci na vítězství Bernie Sanders, který díky rostoucí podpoře v posledním týdnu předběhl dosavadního favorita Joe Bidena. Republikáni v tomto státě svého kandidáta vybírat nebudou, z rozhodnutí nevadského vedení strany totiž připadnou všichni delegáti na letní nominační sjezd automaticky Trumpovi.

V souboji se rozdělí jen 36 demokratických delegátů na červencový stranický sjezd v Milwaukee z celkových 3979, kteří budou vybírat prezidentského kandidáta. Kromě toho však Nevada vyšle ještě 12 takzvaných superdelegátů, což jsou vysocí funkcionáři strany a členové Kongresu.

Ti na sjezdu nejsou vázáni hlasovat podle volebních výsledků ve svém státě. Do výběru však budou moci promluvit až tehdy, pokud v úvodním kole žádný z uchazečů nezíská více než 50 procent delegátských hlasů.

With two days until the Nevada caucuses, nine days until the South Carolina primary, and 12 days until Super Tuesday, we need everyone's help to make sure our movement succeeds.Can you help by making calls to voters? https://t.co/QMWpC9wo9n

— Bernie Sanders (@BernieSanders) February 20, 2020

Demokratická strana v Nevadě přijala zvláštní opatření ve snaze předejít problémům, jež postihly sčítání hlasů v Iowě, kde se rovněž rozhodovalo ve stranických shromážděních. Funkcionáři tak oproti původnímu plánu nebudou využívat aplikaci od společnosti Shadow, která obsahovala softwarové chyby a způsobila v Iowě několikadenní zpoždění při zveřejňování výsledků.

Počty hlasů pro kandidáty z jednotlivých okrsků se budou zasílat do ústředí telefonicky. Tam činitelé provedou jejich přepočet na delegáty, podle nichž většina amerických médií určuje vítěze klání.

V souboji o demokratickou nominaci nyní vede o jednoho delegáta před Sandersem bývalý starosta města South Bend v Indianě Pete Buttigieg, který zaznamenal v prvních dvou kláních překvapivý úspěch. Se značným odstupem za nimi jsou senátorka za Massachusetts Elizabeth Warrenová, senátorka za Minnesotu Amy Klobucharová a zatím pátý je bývalý viceprezident Joe Biden, který byl před začátkem nominačního procesu považován za favorita.

Aurora, Colorado is ready for Super Tuesday! We had over 1,100 people join us tonight fired up and ready to win big! Let’s get this done. pic.twitter.com/tNuQmMmFgT

— Amy Klobuchar (@amyklobuchar) February 21, 2020

Po převážně bělošských státech Iowa a New Hampshire, kde se v posledních týdnech odehrála první dvě klání, je Nevada pro osm zbývajících kandidátů první zkouškou před etnicky různorodými voliči. V roce 2016 tvořili třetinu účastníků volebních shromáždění v Nevadě černoši nebo Američané původem z latinské Ameriky. To zřejmě bude vyhovovat Bidenovi, který má jako bývalá pravá ruka prezidenta Baracka Obamy silnou podporu mezi černochy. Tratit by na tom mohl naopak Buttigieg, jemuž se zatím příliš nedaří etnické menšiny oslovit.

Volební shromáždění v Nevadě jsou uzavřená, to znamená, že se jich mohou zúčastnit pouze voliči registrovaní jako demokrati. Pravidla však voličům umožňují zaregistrovat se ještě v den konání shromáždění, nebo změnit stávající registraci.

Demokratičtí voliči se sejdou ve více než 1700 okrscích v sobotu v poledne místního času (21:00 SEČ). Pokud nedojde k žádným technickým problémům, měly by být výsledky známé nejpozději v neděli ráno SEČ.

Související

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Trumpova velká výhra dokonána. Harrisovou porazil všude, kde se rozhodovalo

Donald Trump je už od středy jistým vítězem amerických prezidentských voleb, přesto si stále připisuje další triumfy. Podle nejnovějších informací si připsal výhru i v sedmém z tzw. swing states, tedy nerozhodnutých států, kde se rozhoduje o prezidentovi. Americká média mu v sobotu přisoudila vítězství v Arizoně. 

Více souvisejících

Volby USA Demokratická strana (USA) Bernie Sanders (kandidát na post prezidenta USA) Pete Buttigieg Amy Klobucharová (senátorka USA) Joe Biden USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Papež František

Co bude po smrti papeže Františka? Po pohřbu dojde ke svolání konkláve

Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Emmanuel Macron

Muž pokory, hlas míru. Světoví lídři vzdávají poctu papeži Františkovi

Po zprávě o úmrtí papeže Františka, který zemřel ve věku 88 let ve Vatikánu na velikonoční pondělí, přicházejí z celého světa projevy soustrasti i obdivu k jeho životu a odkazu. Světoví státníci vyjadřují úctu vůči muži, který se podle jejich slov stal hlasem soucitu, míru a lidskosti v náročném století.

před 3 hodinami

Papež František na posledních záběrech před smrtí

Poslední záběry papeže Františka: Vystoupil před věřící, Urbi et Orbi už nepřečetl

Papež František se na veřejnosti naposledy objevil v neděli, tedy den před svou smrtí. Své velikonoční poselství Urbi et Orbi – Městu a světu – věnoval prosbě za světový mír, odzbrojení a propuštění vězňů. Navzdory rekonvalescenci po zánětu plic se papež z lodžie baziliky svatého Petra obrátil k tisícům věřících shromážděným na květinami zaplněném náměstí. Poselství už ale nepřečetl.

před 4 hodinami

Papež František

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let

Vatikán dnes ráno oznámil úmrtí papeže Františka, který zesnul ve věku 88 let. Podle oficiálního prohlášení zemřel v pondělí ráno 21. dubna 2025 na Velikonoční pondělí v 7:35 místního času ve svém rezidenčním sídle Casa Santa Marta ve Vatikánu, uvedl server BBC.

před 5 hodinami

Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Putin podle Zelenského tisíckrát porušil velikonoční příměří

Ruské síly během velikonočního příměří, které jednostranně vyhlásil prezident Vladimir Putin, opakovaně útočily na Ukrajinu, uvedl v neděli ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na sociální síti Telegram napsal, že Rusko se snaží vyvolat dojem dodržování příměří, ale ve skutečnosti dál podniká útoky a snaží se postupovat na frontě.

před 6 hodinami

Pete Hegseth

Skandál se opakuje. Hegseth sdílel vojenské plány v konverzaci se svou rodinou

Americký ministr obrany Pete Hegseth sdílel podrobné plány vojenské operace proti povstalcům Húsíům v Jemenu v soukromé konverzaci na aplikaci Signal, která zahrnovala nejen jeho právníka a bratra, ale i jeho manželku. Informaci přinesla televize CNN s odvoláním na tři nezávislé zdroje obeznámené s obsahem chatu.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Joe Biden

"Biden byl mimo, uprostřed jednání šel do bazénu." Spisovatel popsal, co se dělo v Bílém domě, sepsul i Trumpa

Kdysi uznávaný jako pozorovatel dění v Bílém domě a autor knihy The Fight of His Life, Chris Whipple nyní ve svém novém díle s názvem Uncharted ostře mění kurz. Exprezidenta Joea Bidena a jeho nejbližší spolupracovníky líčí v mnohem temnějších barvách, než tomu bylo ještě před dvěma lety. Zatímco dříve vyzdvihoval Bidenovu vytrvalost a mentální bystrost, dnes hovoří o „šokující únavě“, „ztrátě kontaktu s realitou“ a „nepřipravenosti vést kampaň“.

včera

včera

Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

"To nejhorší, co se mohlo stát." Během jednání Trumpa s Meloniovou došlo k fatálnímu selhání

Tlumočnice italské premiérky Giorgie Meloniové Valentina Maiolini-Rothbacher se veřejně omluvila za nepříjemné selhání během důležité schůzky s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Incident, ke kterému došlo tento týden v Bílém domě, přiměl samotnou premiérku Meloniovou, aby svou odpověď na otázku ohledně NATO a obranných výdajů přeložila do angličtiny sama.

včera

Pentagon

Vlastní reaktor do každé základny? Pentagon v tichosti chystá energetickou revoluci

Vývoj umělé inteligence prudce zvyšuje poptávku po elektrické energii, včetně jaderné. I když zájem investorů roste, dosud jej brzdily praktické a regulační překážky. Pentagon nyní podnikl klíčový krok: jeho agentura Defense Innovation Unit (DIU) vybrala nové firmy, které mohou začít stavět malé jaderné elektrárny, takzvané mikrоrеaktory, na základnách amerického ministerstva obrany.

včera

Velikonoční mazanec

Co se jedlo na Boží hod velikonoční?

Boží hod velikonoční nebo také slavnost Zmrtvýchvstání Krista, to byl v minulosti ten nejdůležitější svátek v celém roce. Kristovo vítězství nad smrtí, a tedy i dobra nad zlem, bylo potřeba oslavit mimo jiné dobrým jídlem. Velikonoční hostina, která se navíc odehrávala po dlouhém období přísného půstu, bývala velmi bohatá a zahrnovala také pokrmy, jejichž názvy už dnes neznáme. Víte, co je třeba škvarenica nebo hlavička?

včera

včera

Kde se na Zemi skutečně vzala voda? Nový objev otřásl vědeckou komunitou

Vědci z Oxfordské univerzity možná výrazně otřásli dosavadními představami o tom, odkud se na Zemi vzala voda. Podle nové studie, zveřejněné ve středu v odborném časopise Icarus, byl raný materiál, ze kterého se Země formovala, bohatší na vodík, než se dosud předpokládalo, píše CNN. Výzkum přináší možnost, že voda na naší planetě vznikla z jejích původních složek a nebyla „dovezena“ z vesmíru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy