Políček pesimistům: dolarová krize není na pořadu dne, ujišťuje analytik

NÁZOR - Existuje nějaká seriózní alternativa, která by nahradila americký dolar na pozici mezinárodní rezervní měny? A jak si povede dolar v případě, že prasknou stávající akciové a úvěrové bubliny na trzích? Tyto otázky klade Desmond Lachman v komentáři pro server National Interest. Ekonomický analytik z think tanku American Enterprise Institute dodává, že odpověď na tyto otázky nenaznačuje, že by v dohledné době dolar čelil jakékoliv krizi.

Dolaroví pesimisté

Existuje přitom mnoho důvodů k obavám o pozici dolaru coby základního ekonomického pilíře, přiznává autor komentáře. Dvě výše uvedené otázky jsou podle něj ale klíčové, pokud někdo tvrdí, že Spojené státy míří k dolarové krizi.

"Dolaroví pesimisté poukazují na mimořádné uvolňování americké ekonomické politiky v reakci na koronavirovou pandemii coby důvod pro beznaděj dolaru," píše analytik. Připouští, že v mírových dobách dosud rozpočtový deficit a veřejné zadlužení Spojených států nebyly tak vysoké jako dnes a americká centrální banka FED nikdy nedržela úrokové sazby tak nízko, ani se neuchylovala ke kvantitativnímu uvolňování v takovém tempu.

Za stejně problematické považuje Lachman skutečnost, že nic příliš nenasvědčuje brzké změně americké ekonomické politiky, jelikož administrativa nového prezidenta Joe Bidena chystá schválení dalšího masivního balíku na stimulaci hospodářství. FED zároveň opakovaně ujišťuje, že hodlá nadále držet úrokové sazby na rekordně nízké úrovni a pokračovat v kvantitativním uvolňování, podotýká odborník.

Dolaroví pesimisté podle analytika správně tvrdí, že snížení ukládání peněz ve Spojených státech v kombinaci s velkým rozpočtovým deficitem povedou k dalšímu zvýšení zahraničního zadlužení země. Velmi nízké úrokové sazby v USA také neposkytují cizím investorům dostatečný výnos, aby investovali do dolaru, konstatuje odborník. Dodává, že tato směs vysokého zahraničního zadlužení a nedostatečné atraktivity dolaru pro cizí investory může dle pesimistů vyvolat krizi této měny.

"Základní bod, který dolaroví pesimisté přehlížejí, je ten, že aby americký dolar ztratil na hodnotě, musí ztratit na hodnotě vůči dalším velkým světovým měnám," pokračuje Lachman. Vyzdvihuje, že momentálně se ale zdá, že tyto měny sužují podobně vážné, ne-li vážnější problémy.

Bezpečný přístav   

Jako důkaz svého tvrzení uvádí analytik stávající problémy eura, které je hlavním potenciálním soupeřem dolaru coby hlavní mezinárodní rezervní měny. Nejenže Evropa zažívá mnohem hlubší ekonomickou recesi než Spojené státy, ale v Evropě momentálně platí silně negativní úrokové sazby, vyzdvihuje autor komentáře. Soudí, že v Evropě může také vypuknout další kolo dluhové krize, která by mohla ohrozit společnou měnu.

Za velmi znepokojivé považuje Lachman možnost, že tato další dluhová krize by se zaměřovala na Itálii, zemi, jejíž ekonomika je desetinásobná oproti té řecké. Itálie nikdy předtím neměla vyšší rozpočtový deficit a poměr státního dluhu k HDP než dnes, poukazuje ekonom. Doplňuje, že zemi svazuje společná měna a hluboká recese, tudíž zřejmě nebude schopná obnovit pořádek ve svých veřejných financích, aniž by se uchýlila k restrukturalizaci dluhu, což by ale otřáslo základy eura.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Stejně tak není pravděpodobné, že by v dohledné době pozici dolaru reálně ohrožoval japonský jen či čínský jüan, které dosud nebyly výrazněji využívány jako rezervní měny, míní expert. Připomíná, že ve srovnání s japonskými veřejnými financemi působí ty americké vyrovnaně, zatímco Čína se nachází uprostřed úvěrové bubliny obřích rozměrů a nadále silně kontroluje kapitál v zemi, což jüan vylučuje pro rozsáhlejší využití coby rezervní měny.  

"Dalším faktor, který pravděpodobně bude v nadcházejícím období podporovat dolar, je reputace bezpečného úložiště, kterou mu poskytuje jeho velmi hluboký kapitálový trh," deklaruje analytik. Očekává, že v momentě, kdy se začne ve světě utužovat měnová politika a stávající globální akciové a úvěrové bubliny prasknou, investoři z celého světa budou v nastalých turbulencích na finančních trzích hledat bezpečný přístav v americké státní pokladně.

Výše uvedené podle experta neznamená, že by se Američané neměli znepokojovat neutěšeným stavem veřejných financí Spojených států, jelikož velký rozpočtový deficit a rychle rostoucí výše zadlužení znamená velké břemeno pro budoucí generace. Zároveň se ale Lachman domnívá, že riziko brzké dolarové krize není hlavním aspektem, který by se měl řešit při usměrňování znepokojivého kurzu amerických veřejných financí.

Související

Ilustrační fotografie. Původní zpráva

Češi přeceňují význam ruského trhu. Devastující pro naši ekonomiku by bylo něco jiného

V české debatě se často přeceňuje význam ruského trhu, zatímco klíčová role evropských trhů bývá opomíjena. Ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz vysvětlil, že sankce vůči Rusku motivovaly české firmy hledat stabilnější odbytiště, což paradoxně posílilo naši ekonomiku. S 80–85 % exportů směřujícími do EU je zřejmé, že budoucnost českého obchodu závisí především na evropské integraci. 
Rubl, ilustrační foto Původní zpráva

Ruská ekonomika nezkolabuje. Relativní zaostávání není důvod pro pád režimu, upozorňuje ekonom

Rubl za poslední týdny dostal zabrat, dostal se na nejnižší úroveň od začátku ruské invaze proti Ukrajině. Podle renomovaného ekonoma Libora Žídka z brněnské Masarykovy univerzity ale nehrozí, že by se ruská ekonomika zhroutila. Spíše ji čeká zpomalení růstu a relativní zaostávání. To ale není důvod k pádu režimu, jak řekl pro EuroZprávy.cz.

Více souvisejících

Ekonomika americký dolar USA (Spojené státy americké) Ekonomická krize

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy