Republikáni se podle tisku snaží lidem zkomplikovat účast ve volbách

U státních legislativních sborů napříč Spojenými státy leží desítky návrhů na zavedení opatření, která by lidem zkomplikovala účast ve volbách. Cílem je omezit korespondenční hlasování, zpřísnit pravidla kolem prokazování totožnosti či omezit prostor pro registrace voličů. Podle amerických médií návrhy předkládají republikánští zákonodárci, kteří při tom staví na nepodložených obviněních z volebních podvodů.

Legislativní iniciativy týkající se přístupu k volbám mapuje výzkumný ústav Brennan Center for Justice, spojený s právnickou fakultou Newyorské univerzity. Pracovníci think tanku na začátku týdne evidovali ve 33 různých státech celkem 165 "restriktivních" návrhů, které byly buďto nově předložené, nebo přenesené z předchozího legislativního období. Na začátku loňského února se prý podobných opatření připravovalo 35.

Vlna návrhů přichází po prezidentských a kongresových volbách, které provázela nejvyšší účast za posledních 100 let a také smršť divokých spekulací o systematických manipulacích s výsledky. Tyto konspirační teorie šířil především bývalý republikánský prezident Donald Trump, který na podzim nedokázal obhájit mandát.

Nyní se podobná tvrzení stávají odrazovým můstkem pro snahy zpřísnit pravidla kolem hlasování. "Republikáni, kteří déle než deset let používají hrubě nafouknutá obvinění z volebních podvodů k ospravedlnění překážek pro hlasování, to teď dělají znovu, tentokrát na základě důkladně vyvrácených tvrzení pana Trumpa o ukradených volbách," napsal na konci ledna deník The New York Times (NYT). Podrobně se list republikánským snahám z minulých let věnoval na podzim v článku s titulkem "tažení proti volbám".

Strana exprezidenta Trumpa plánovaná opatření vysvětluje tím, že chce u voličů posílit důvěru ve volební procesy. Komentátoři v reakcích na takováto vyjádření často namítají, že jsou to ti samí republikáni, kdo v poslední měsíce důvěru veřejnosti oslabovali propagováním nepodložených obvinění z nesrovnalostí. Žádný americký stát po podzimních volbách nenahlásil případ významnějšího hlasovacího podvodu a zkušenosti z minulých let nasvědčují tomu, že jakékoli nekalosti jsou v USA u všech metod hlasování nesmírně vzácné.

Demokraté nebo Americká unie pro občanské svobody (ACLU) vidí jako cíl návrhů spíše zvýhodnění republikánských kandidátů skrze potlačení volební účasti. Restriktivní volební opatření v minulosti nepoměrně dopadala na etnické menšiny, které volí spíše demokraty. "Volby roku 2020 roztříštily veškeré odhady ohledně účasti menšin, přičemž černošští a asijsko-američtí voliči v Georgii a Hispánci společně s příslušníky kmene Navajo v Arizoně obrátili tradičně červené (republikánské) státy na modré," podotýká zpravodajský web Axios.

Právě ve dvou zmíněných státech a v Pensylvánii jsou snahy o zpřísnění volebních zákonů nejsilnější. Ve všech třech státech mají republikáni kontrolu nad regionálními parlamenty, v Pensylvánii ovšem proti nim stojí demokratický guvernér.

Republikánské úsilí míří zejména proti korespondenčnímu hlasování, jehož podmínky se před podzimními volbami v mnoha státech uvolňovaly v souvislosti se šířením koronaviru. Podle Brennan Center for Justice by objem dálkového hlasování omezovala skoro polovina "restriktivních návrhů" předložených od začátku roku. "Snaží se zabránit právoplatným voličům v hlasování, protože se jim nelíbí rozhodnutí, která voliči činí," komentovala iniciativy demokratická členka arizonského zákonodárného sboru Athena Salmanová.

Agenda Demokratické strany je zcela opačná, tedy účast ve volbách zjednodušit. Ve státech napříč USA je aktuálně v legislativním procesu přes 500 návrhů v tomto duchu, zatímco před rokem jich údajně bylo 188. Demokrati usilují o zvýšení přístupu ke korespondenčnímu hlasování a hlasování v předtermínu, o zjednodušení registrace či o vracení volebního práva lidem s kriminální minulostí.

Související

Více souvisejících

Volby USA Republikánská strana (USA) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

před 6 hodinami

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

před 6 hodinami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 6 hodinami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Polsko nebude chránit Ukrajince, kteří se vyhýbají odvodům do armády

Polsko nebude chránit Ukrajince, kteří se vyhýbají odvodům do ozbrojených sil, uvedl v úterý náměstek polského ministra zahraničí Andrzej Szejna. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy