Zdá se, že Rusko je stále odvážnější ve své pompézní rétorice a rovněž při demonstraci své vojenské síly velmi blízko území Spojených států. S tímto varováním vystoupil politolog a vojenský analytik Caleb Larson v komentáři pro server National Interest.
Larson odkazuje na slova generála amerických vzdušných sil Glena VanHercka, že co do vojenských prostředků i mentality převyšuje Rusko všechny ostatní státy světa, pokud jde o reálnou hrozbu pro Spojené státy. Autor komentáře také zmiňuje generálův názor, že největší aktuální ohrožení americké bezpečnosti představují moderní ruské ponorky a střely s plochou dráhou letu.
„(Rusko) vyvinulo prostředky, které před dvaceti lety neexistovaly… střely s plochou dráhou letu o velmi malém radarovém průřezu, ponorky na úrovni našich ponorek,“ cituje analytik VanHercka, který zastává pozici velitele Severního velení letectva Spojených států. Dodává, že slova zazněla na konferenci Centra pro strategická a mezinárodní studia věnované úvahám o obraně amerického území.
Vojenská síla
Podle VanHercka jsou znepokojivé především ruské střely s plochou dráhou letu, vysvětluje Larson. Poukazuje, že aktuální modernizované ruské střely jsou mnohem účinnější než ty, které Rusko zdědilo ze sovětské éry.
Tyto střely navíc mohou zasáhnout území Spojených států přímo z odpališť na ruském teritoriu, upozorňuje analytik. Domnívá se, že při naplňování svých zahraničněpolitických ambicí by Rusko rádo zkombinovalo stále ničivější střely a další vojenskou techniku s pokročilými vesmírnými a kybernetickými prostředky.
Ruským záměrem je v podstatě vybudovat vlastní odstrašující kapacity, zničit americké odhodlání a zbrzdit či oslabit americkou schopnost vidět dopředu, souhlasí autor komentáře s domněnkou generála VanHercka. Zmiňuje také rostoucí ochotu Ruska uchylovat se k bombastickým prohlášením a ukázkám své vojenské síly poblíž amerického území.
Jak Larson vyzdvihuje, v předchozím roce došlo k velkému nárůstu ruské přítomnosti v americkém vzdušném prostoru a teritoriálních vodách. Cituje v té souvislosti VanHerckovo tvrzení, že v roce 2020 došlo k největšímu počtu průniků do identifikačních zón americké protivzdušné obrany o konce studené války.
Zájem o Arktidu
Nejde jen o vzdušný prostor, zdůrazňuje politolog. Připomíná, že značná část ruské Tichomořské flotily operuje nedaleko pobřeží Aljašky, tedy ve výsostné ekonomické zóně Spojených států.
„Jedna ruská ponorka dokonce měla tu drzost, že se tam (u pobřeží Aljašky) vynořila mezi množstvím rybářských lodí a vypálila odtud skutečnou raketu,“ pokračuje autor komentáře. Pokládá tedy otázku, co je cílem tohoto „ukazování svalů“ v severoamerických vodách.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Larson se domnívá, že jím je snaha o dominanci v Arktidě. Spolu se zrychlováním globálního oteplování má totiž Rusko unikátní příležitost využít tamní rozmrzající krajinu.
Krom využití námořních tras, které zůstávají po delší část roku bez ledu, získá Rusko rovněž přístup k nerostným zdrojům v severních oblastech, pod vodou i pod zemí, uvádí analytik. Míní, že lukrativnost těchto zdrojů může v budoucnu dále růst a bude velmi důležitá pro slábnoucí ruskou ekonomiku závislou na prodeji ropy, která zatím příliš nepokročila při odklonu od modelu založeného na fosilních palivech.
„Ekonomický a vojenský vliv v Arktidě je vysokou prioritou pro ruský stát, přičemž tyto nároky budou zřejmě časem spíše sílit než oslabovat,“ píše Larson. Doporučuje Spojeným státům, aby toto nespouštěly ze zřetele.
Související
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
Rusko , USA (Spojené státy americké) , Ruská armáda , arktida
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 34 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 56 minutami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 1 hodinou
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.
Zdroj: Jakub Jurek