
Zdá se, že Rusko je stále odvážnější ve své pompézní rétorice a rovněž při demonstraci své vojenské síly velmi blízko území Spojených států. S tímto varováním vystoupil politolog a vojenský analytik Caleb Larson v komentáři pro server National Interest.
Larson odkazuje na slova generála amerických vzdušných sil Glena VanHercka, že co do vojenských prostředků i mentality převyšuje Rusko všechny ostatní státy světa, pokud jde o reálnou hrozbu pro Spojené státy. Autor komentáře také zmiňuje generálův názor, že největší aktuální ohrožení americké bezpečnosti představují moderní ruské ponorky a střely s plochou dráhou letu.
„(Rusko) vyvinulo prostředky, které před dvaceti lety neexistovaly… střely s plochou dráhou letu o velmi malém radarovém průřezu, ponorky na úrovni našich ponorek,“ cituje analytik VanHercka, který zastává pozici velitele Severního velení letectva Spojených států. Dodává, že slova zazněla na konferenci Centra pro strategická a mezinárodní studia věnované úvahám o obraně amerického území.
Vojenská síla
Podle VanHercka jsou znepokojivé především ruské střely s plochou dráhou letu, vysvětluje Larson. Poukazuje, že aktuální modernizované ruské střely jsou mnohem účinnější než ty, které Rusko zdědilo ze sovětské éry.
Tyto střely navíc mohou zasáhnout území Spojených států přímo z odpališť na ruském teritoriu, upozorňuje analytik. Domnívá se, že při naplňování svých zahraničněpolitických ambicí by Rusko rádo zkombinovalo stále ničivější střely a další vojenskou techniku s pokročilými vesmírnými a kybernetickými prostředky.
Ruským záměrem je v podstatě vybudovat vlastní odstrašující kapacity, zničit americké odhodlání a zbrzdit či oslabit americkou schopnost vidět dopředu, souhlasí autor komentáře s domněnkou generála VanHercka. Zmiňuje také rostoucí ochotu Ruska uchylovat se k bombastickým prohlášením a ukázkám své vojenské síly poblíž amerického území.
Jak Larson vyzdvihuje, v předchozím roce došlo k velkému nárůstu ruské přítomnosti v americkém vzdušném prostoru a teritoriálních vodách. Cituje v té souvislosti VanHerckovo tvrzení, že v roce 2020 došlo k největšímu počtu průniků do identifikačních zón americké protivzdušné obrany o konce studené války.
Zájem o Arktidu
Nejde jen o vzdušný prostor, zdůrazňuje politolog. Připomíná, že značná část ruské Tichomořské flotily operuje nedaleko pobřeží Aljašky, tedy ve výsostné ekonomické zóně Spojených států.
„Jedna ruská ponorka dokonce měla tu drzost, že se tam (u pobřeží Aljašky) vynořila mezi množstvím rybářských lodí a vypálila odtud skutečnou raketu,“ pokračuje autor komentáře. Pokládá tedy otázku, co je cílem tohoto „ukazování svalů“ v severoamerických vodách.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Larson se domnívá, že jím je snaha o dominanci v Arktidě. Spolu se zrychlováním globálního oteplování má totiž Rusko unikátní příležitost využít tamní rozmrzající krajinu.
Krom využití námořních tras, které zůstávají po delší část roku bez ledu, získá Rusko rovněž přístup k nerostným zdrojům v severních oblastech, pod vodou i pod zemí, uvádí analytik. Míní, že lukrativnost těchto zdrojů může v budoucnu dále růst a bude velmi důležitá pro slábnoucí ruskou ekonomiku závislou na prodeji ropy, která zatím příliš nepokročila při odklonu od modelu založeného na fosilních palivech.
„Ekonomický a vojenský vliv v Arktidě je vysokou prioritou pro ruský stát, přičemž tyto nároky budou zřejmě časem spíše sílit než oslabovat,“ píše Larson. Doporučuje Spojeným státům, aby toto nespouštěly ze zřetele.
Související

Dva Evropané i největší Putinův spojenec. Kdo pojede do Ruska na oslavy Dne vítězství?

Litva se chystá na válku s Ruskem. Zaminuje hranice, aby zpomalila invazi
Rusko , USA (Spojené státy americké) , Ruská armáda , arktida
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Indie poslala rakety na Pákistán, ten jí sestřelil stíhačky
včera

Izrael plánuje Pásmo Gazy vymazat z mapy. Civilisty chce vystěhovat za hranice
včera

Nejhlasitějším výkřikem je ticho. Děti v Pásmu Gazy ani nemají sílu plakat, hlady trpí i těhotné
včera

Přidejte se k USA, získáte skvělou zdravotní péči, řekl Trump Carneymu. Nejsme na prodej, opáčil kanadský premiér
včera

Dva Evropané i největší Putinův spojenec. Kdo pojede do Ruska na oslavy Dne vítězství?
včera

Postoj Evropy k Číně se mění. Snahy o zabránění ovládnutí technologických firem slábnou
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Merz byl zvolen německým kancléřem
včera

Evropa hledá cestu ven z ruské energetické pasti. Má ale plán
včera

Kanadský premiér Mark Carney míří do Bílého domu. Na pozadí ochladlých vztahů se sejde s Trumpem
včera

Českou televizi dočasně povede Fila. Ředitelkou se chce stát Šmuclerová
včera

Mimořádná zpráva Souček končí v čele České televize, rada ho odvolala
včera

Dostavba Dukovan zastavena. Soud den před podpisem zastavil největší tendr v české historii
včera

Před šesti měsíci se jeho vláda zhroutila, po dnešku zůstává Scholz německým kancléřem
včera

Mimořádná zpráva Historický otřes v Německu: Merze nezvolili kancléřem. Krizová jednání odstartovala, AfD žádá nové volby
včera

Litva se chystá na válku s Ruskem. Zaminuje hranice, aby zpomalila invazi
včera

Dokáže se Evropa ubránit bez USA? Renomovaní experti sestavili plán, jak na to, politikům se líbit nebude
včera

Volba papeže je na spadnutí. Vatikán vypne veškerý mobilní signál
včera

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou
včera

Výhled počasí do konce května. Na předčasný start léta to nevypadá
5. května 2025 21:57
IKEM oznámil smutnou zprávu. Zemřel Jiří Čáp, stál u zásadních inovací v léčbě
Institut klinické a experimentální medicíny se v pondělí loučí s výjimečným pracovníkem Jiřím Čápem. Bylo mu 54 let. Čáp působil i na armádní misi, zajímal se také o veterinární medicínu.
Zdroj: Jan Hrabě