NÁZOR: Ruská neomalenost roste, varuje analytik. Důvod je podle něj prostý

Zdá se, že Rusko je stále odvážnější ve své pompézní rétorice a rovněž při demonstraci své vojenské síly velmi blízko území Spojených států. S tímto varováním vystoupil politolog a vojenský analytik Caleb Larson v komentáři pro server National Interest.

Larson odkazuje na slova generála amerických vzdušných sil Glena VanHercka, že co do vojenských prostředků i mentality převyšuje Rusko všechny ostatní státy světa, pokud jde o reálnou hrozbu pro Spojené státy. Autor komentáře také zmiňuje generálův názor, že největší aktuální ohrožení americké bezpečnosti představují moderní ruské ponorky a střely s plochou dráhou letu.

„(Rusko) vyvinulo prostředky, které před dvaceti lety neexistovaly… střely s plochou dráhou letu o velmi malém radarovém průřezu, ponorky na úrovni našich ponorek,“ cituje analytik VanHercka, který zastává pozici velitele Severního velení letectva Spojených států. Dodává, že slova zazněla na konferenci Centra pro strategická a mezinárodní studia věnované úvahám o obraně amerického území.

Vojenská síla

Podle VanHercka jsou znepokojivé především ruské střely s plochou dráhou letu, vysvětluje Larson. Poukazuje, že aktuální modernizované ruské střely jsou mnohem účinnější než ty, které Rusko zdědilo ze sovětské éry.

Tyto střely navíc mohou zasáhnout území Spojených států přímo z odpališť na ruském teritoriu, upozorňuje analytik. Domnívá se, že při naplňování svých zahraničněpolitických ambicí by Rusko rádo zkombinovalo stále ničivější střely a další vojenskou techniku s pokročilými vesmírnými a kybernetickými prostředky.

Ruským záměrem je v podstatě vybudovat vlastní odstrašující kapacity, zničit americké odhodlání a zbrzdit či oslabit americkou schopnost vidět dopředu, souhlasí autor komentáře s domněnkou generála VanHercka. Zmiňuje také rostoucí ochotu Ruska uchylovat se k bombastickým prohlášením a ukázkám své vojenské síly poblíž amerického území.

Jak Larson vyzdvihuje, v předchozím roce došlo k velkému nárůstu ruské přítomnosti v americkém vzdušném prostoru a teritoriálních vodách. Cituje v té souvislosti VanHerckovo tvrzení, že v roce 2020 došlo k největšímu počtu průniků do identifikačních zón americké protivzdušné obrany o konce studené války.

Zájem o Arktidu

Nejde jen o vzdušný prostor, zdůrazňuje politolog. Připomíná, že značná část ruské Tichomořské flotily operuje nedaleko pobřeží Aljašky, tedy ve výsostné ekonomické zóně Spojených států.

„Jedna ruská ponorka dokonce měla tu drzost, že se tam (u pobřeží Aljašky) vynořila mezi množstvím rybářských lodí a vypálila odtud skutečnou raketu,“ pokračuje autor komentáře. Pokládá tedy otázku, co je cílem tohoto „ukazování svalů“ v severoamerických vodách.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Larson se domnívá, že jím je snaha o dominanci v Arktidě. Spolu se zrychlováním globálního oteplování má totiž Rusko unikátní příležitost využít tamní rozmrzající krajinu.

Krom využití námořních tras, které zůstávají po delší část roku bez ledu, získá Rusko rovněž přístup k nerostným zdrojům v severních oblastech, pod vodou i pod zemí, uvádí analytik. Míní, že lukrativnost těchto zdrojů může v budoucnu dále růst a bude velmi důležitá pro slábnoucí ruskou ekonomiku závislou na prodeji ropy, která zatím příliš nepokročila při odklonu od modelu založeného na fosilních palivech.

„Ekonomický a vojenský vliv v Arktidě je vysokou prioritou pro ruský stát, přičemž tyto nároky budou zřejmě časem spíše sílit než oslabovat,“ píše Larson. Doporučuje Spojeným státům, aby toto nespouštěly ze zřetele.

Související

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Živě Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

Více souvisejících

Rusko USA (Spojené státy americké) Ruská armáda arktida

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Živě Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Marian Jurečka

Důchody se dočkají změn. Jurečka představil reformu penzí

Ministerstvo práce dokončilo návrh zákona týkající se reformy penzí, který představuje důležité změny v systému penzijního zabezpečení. Tento návrh upravuje několik klíčových aspektů, včetně růstu důchodového věku v závislosti na očekávané délce života, stanovení minimálního důchodu na úrovni 20 procent průměrné mzdy a možnosti dřívějšího odchodu do penze pro osoby vykonávající náročné profese.

před 7 hodinami

Alexej Navalnyj

Postrach Kremlu a plamen demokracie v Rusku. Kdo byl Alexej Navalnyj?

Alexej Navalnyj, prominentní ruský opoziční politik a aktivista, byl známý svou nekompromisní kritikou ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vlády. Jeho odvaha veřejně se postavit vůči autoritářskému režimu ho učinila klíčovou postavou v ruské politické scéně a zajistila mu obdiv, jak doma, tak i v zahraničí. Zároveň však byl vystaven nebezpečí a pronásledování ze strany ruských úřadů.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Počasí v únoru bylo nejteplejší za 60 let. Překonalo i březnové teploty

Česko má za sebou nejteplejší únor od roku 1961. Byl dokonce teplejší než většina březnů. Průměrná teplota dosáhla 5,7 stupně, uvedl v tiskové zprávě Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy