"Saigon na steroidech". Afghánistán svědčí o systémovém selhání amerických institucí, píší světová média

Spojené státy se nyní zaměřují na posilování bezpečnosti na kábulském letišti, kam dnes a v úterý dorazí další američtí vojáci k zajištění evakuační operace. Řekl to zástupce amerického poradce pro národní bezpečnost Jon Finer. Jeho nadřízený Jake Sullivan prohlásil, že americký prezident Joe Biden je připraven vést mezinárodní společenství při snahách zajistit v Afghánistánu dodržování lidských práv.

Podle zdrojů serveru Axios rychlý nedělní postup, při němž Tálibán obsadil Kábul, svědčí o ohromujícím selhání amerických tajných služeb, armády i diplomacie.

Zatím nic nenasvědčuje tomu, že se Tálibán snaží bránit lidem směřujícím na kábulské letiště ve snaze dostat se z Afghánistánu, uvedl Finer v rozhovoru se stanicí MSNBC. USA podle něj zůstávají v kontaktu s Tálibánem prostřednictvím diplomatických jednání v katarském Dauhá. Finer také přiznal, že se situace v Afghánistánu zhoršila rychleji, než Washington očekával.

Biden, který je za postup v Afghánistánu kritizován, se zajímá o humanitární situaci v zemi a chce podle Sullivana v této otázce vést světové společenství. "Vášnivě se o humanitární témata zajímá a v následujícím období se na ně zaměří," řekl poradce v pořadu Good Morning America.

Dodal ale, že tyto problémy nebyly dostatečným důvodem, aby kvůli nim USA "vstoupily do třetího desetiletí války uprostřed vnitřního konfliktu" v Afghánistánu. Pod velením USA začala před 20 lety invaze do Afghánistánu, jejímž cílem bylo v zemi ukončit vládu Tálibánu, která podporovala teroristickou síť Al-Káidu odpovědnou za útoky na americké cíle 11. září 2001. Bidenova administrativa trvá na tom, že cíl byl splněn a z Afghánistánu nyní Ameriku terorismus neohrožuje.

Američtí republikáni rychlý vývoj v Afghánistánu označují za katastrofu a selhání Bidenovy vlády. Axios napsal, že USA byly ze země doslova vyhnány po 20 letech, utracení bilionu dolarů a ztrátě životů 2448 svých vojáků.

Podle Axiosu vyvolal triumf Tálibánu všeobecné znepokojení. Jeden z amerických představitelů, který strávil přes deset let v Afghánistánu a Iráku, sdělil, že kolaps Kábulu "svědčí o tom, že Americe uniklo něco zásadního - něco systémového v tajných službách, armádě a diplomacii, co je hlubší než jedno špatné rozhodnutí".

"Americký pokus o exportování liberální demokracie do Afghánistánu nadobro skončil. V troskách je i americká snaha vybudovat občanskou společnost v Kábulu i mimo něj," napsal server BBC.

Liz Slyová, která píše z Londýna pro list The Washington Post, soudí, že triumf Tálibánu obnovil "pochybnosti o spolehlivosti slibů americké zahraniční politiky a vyvolal kritiku i u nejbližších spojenců Spojených států".

Kimberley Motleyová, která se dlouhodobě zabývá Afghánistánem a nyní pomáhá Afgháncům dostat se ze země, v rozhovoru s The Wall Street Journal dnes situaci v Afghánistánu popsala jako "Saigon na steroidech".

Přirovnala tak dění v afghánské metropoli k americké evakuaci z Vietnamu v roce 1975. Americký ministr zahraničí Antony Blinken s tím ale nesouhlasí, protože řekl, že toto "rozhodně není Saigon".

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Afghanistán Noviny / tisk

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy