Šéf CDC vyzdvihoval význam roušek, podle Trumpa se plete

Chirurgické roušky jsou nejsilnějším nástrojem v boji proti covidu-19, možná ještě účinnějším než vakcína, která bude ve Spojených státech všeobecně dostupná až kolem poloviny příštího roku. Takto se ve středu vyjádřil šéf amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Robert Redfield.

Jeho stanoviska krátce nato zpochybnil americký prezident Donald Trump. Mimo jiné řekl, že Redfield byl zmatený a při slyšení v americkém Senátu předkládal chybné informace.

Deník The New York Times (NYT) napsal, že i na Trumpovy poměry je takto důrazné odmítnutí vědeckých závěrů jeho vlastní vlády mimořádné. Prezident USA dlouhodobě čelí kritice, že ignoruje názory odborníků, ať už se týkají koronaviru nebo klimatických změn. Populárně vědecký časopis Scientific American tento týden uvedl, že Trump svým zavrhováním vědy a fakt závažně poškodil svou zemi a její obyvatele.

Nejnovější ukázkou prezidentova přístupu je polemika okolo přínosu roušek a délky čekání na vakcínu proti covidu-19. Trump v poslední době opakuje, že USA by vakcínu mohly mít k dispozici už před nadcházejícími volbami, jeho vyjádření k rouškám zase nejsou příliš konzistentní. V létě jejich nošení podpořil, při úterní televizní debatě ovšem řekl, že "existuje mnoho lidí, kteří si myslí, že masky nejsou dobré".

Mezi tyto lidi zjevně nepatří šéf CDC Redfield. "Tyto obličejové masky jsou nejdůležitějším, nejsilnějším nástrojem, jaký v oblasti veřejného zdraví máme," řekl před výborem senátorů, přičemž v ruce držel klasickou roušku používanou ve zdravotnictví. "Máme jasné vědecké důkazy o tom, že fungují, a jsou naší nejlepší obranou," uvedl později.

Redfield dokonce spekuloval, že roušky by v souvislosti s koronavirem mohly obyvatelstvu poskytovat lepší ochranu než případná vakcína, která nemusí u všech naočkovaných vyvolat kýženou reakci imunitního systému. Domnívá se, že ověřená vakcína by mohla být připravená v listopadu nebo v prosinci, ovšem jen v omezeném množství. "Ptáte-li se, kdy bude všeobecně dostupná pro americkou veřejnost... myslím, že se bavíme o pozdním druhém čtvrtletí nebo třetím čtvrtletí (roku) 2021," dodal.

"Jestli to opravdu řekl, je to chyba, protože jsme připraveni (vakcínu) okamžitě distribuovat," reagoval na pozdější tiskové konferenci Trump. Redfield podle něj v daném momentě nepochopil otázku a byl zmatený. Pochybením na straně šéfa CDC prezident vysvětloval i jeho slova o rouškách. "Myslím, že roušky mají hodně problémů," citovala Trumpa televize CNN.

Redfield nicméně před senátory zopakoval, že CDC vyzývá všechny Američany, aby na veřejných místech roušky nosili. K vývoji v USA se dnes vyjádřil i prominentní expert Světové zdravotnické organizace (WHO) Mike Ryan, podle kterého je důležité, aby činitelé na všech úrovních vystupovali jednotně. WHO aktuálně chirurgické roušky označuje za účinný mechanismus proti šíření koronaviru, vlády by podle ní měly při špatné epidemické situaci doporučovat veřejnosti i "nezdravotnické" obličejové pokrývky, přestože jsou k dispozici jen "omezené důkazy ohledně jejich efektivity".

V USA v posledních dnech odhalené případy infekce přibývají tempem okolo 40.000 za den, přičemž podle iniciativy The COVID Tracking Project se denně otestuje zhruba 650.000 vzorků. Šíření koronaviru se v zemi podle dostupných statistik od konce července výrazně zpomalilo. Kvůli letnímu rozmachu nákazy se na mnoha místech USA v jisté podobě zaváděla povinnost nosit na veřejnosti obličejovou pokrývku.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Donald Trump USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy