Šéf CDC vyzdvihoval význam roušek, podle Trumpa se plete

Chirurgické roušky jsou nejsilnějším nástrojem v boji proti covidu-19, možná ještě účinnějším než vakcína, která bude ve Spojených státech všeobecně dostupná až kolem poloviny příštího roku. Takto se ve středu vyjádřil šéf amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Robert Redfield.

Jeho stanoviska krátce nato zpochybnil americký prezident Donald Trump. Mimo jiné řekl, že Redfield byl zmatený a při slyšení v americkém Senátu předkládal chybné informace.

Deník The New York Times (NYT) napsal, že i na Trumpovy poměry je takto důrazné odmítnutí vědeckých závěrů jeho vlastní vlády mimořádné. Prezident USA dlouhodobě čelí kritice, že ignoruje názory odborníků, ať už se týkají koronaviru nebo klimatických změn. Populárně vědecký časopis Scientific American tento týden uvedl, že Trump svým zavrhováním vědy a fakt závažně poškodil svou zemi a její obyvatele.

Nejnovější ukázkou prezidentova přístupu je polemika okolo přínosu roušek a délky čekání na vakcínu proti covidu-19. Trump v poslední době opakuje, že USA by vakcínu mohly mít k dispozici už před nadcházejícími volbami, jeho vyjádření k rouškám zase nejsou příliš konzistentní. V létě jejich nošení podpořil, při úterní televizní debatě ovšem řekl, že "existuje mnoho lidí, kteří si myslí, že masky nejsou dobré".

Mezi tyto lidi zjevně nepatří šéf CDC Redfield. "Tyto obličejové masky jsou nejdůležitějším, nejsilnějším nástrojem, jaký v oblasti veřejného zdraví máme," řekl před výborem senátorů, přičemž v ruce držel klasickou roušku používanou ve zdravotnictví. "Máme jasné vědecké důkazy o tom, že fungují, a jsou naší nejlepší obranou," uvedl později.

Redfield dokonce spekuloval, že roušky by v souvislosti s koronavirem mohly obyvatelstvu poskytovat lepší ochranu než případná vakcína, která nemusí u všech naočkovaných vyvolat kýženou reakci imunitního systému. Domnívá se, že ověřená vakcína by mohla být připravená v listopadu nebo v prosinci, ovšem jen v omezeném množství. "Ptáte-li se, kdy bude všeobecně dostupná pro americkou veřejnost... myslím, že se bavíme o pozdním druhém čtvrtletí nebo třetím čtvrtletí (roku) 2021," dodal.

"Jestli to opravdu řekl, je to chyba, protože jsme připraveni (vakcínu) okamžitě distribuovat," reagoval na pozdější tiskové konferenci Trump. Redfield podle něj v daném momentě nepochopil otázku a byl zmatený. Pochybením na straně šéfa CDC prezident vysvětloval i jeho slova o rouškách. "Myslím, že roušky mají hodně problémů," citovala Trumpa televize CNN.

Redfield nicméně před senátory zopakoval, že CDC vyzývá všechny Američany, aby na veřejných místech roušky nosili. K vývoji v USA se dnes vyjádřil i prominentní expert Světové zdravotnické organizace (WHO) Mike Ryan, podle kterého je důležité, aby činitelé na všech úrovních vystupovali jednotně. WHO aktuálně chirurgické roušky označuje za účinný mechanismus proti šíření koronaviru, vlády by podle ní měly při špatné epidemické situaci doporučovat veřejnosti i "nezdravotnické" obličejové pokrývky, přestože jsou k dispozici jen "omezené důkazy ohledně jejich efektivity".

V USA v posledních dnech odhalené případy infekce přibývají tempem okolo 40.000 za den, přičemž podle iniciativy The COVID Tracking Project se denně otestuje zhruba 650.000 vzorků. Šíření koronaviru se v zemi podle dostupných statistik od konce července výrazně zpomalilo. Kvůli letnímu rozmachu nákazy se na mnoha místech USA v jisté podobě zaváděla povinnost nosit na veřejnosti obličejovou pokrývku.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Donald Trump USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy