Chirurgické roušky jsou nejsilnějším nástrojem v boji proti covidu-19, možná ještě účinnějším než vakcína, která bude ve Spojených státech všeobecně dostupná až kolem poloviny příštího roku. Takto se ve středu vyjádřil šéf amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Robert Redfield.
Jeho stanoviska krátce nato zpochybnil americký prezident Donald Trump. Mimo jiné řekl, že Redfield byl zmatený a při slyšení v americkém Senátu předkládal chybné informace.
Deník The New York Times (NYT) napsal, že i na Trumpovy poměry je takto důrazné odmítnutí vědeckých závěrů jeho vlastní vlády mimořádné. Prezident USA dlouhodobě čelí kritice, že ignoruje názory odborníků, ať už se týkají koronaviru nebo klimatických změn. Populárně vědecký časopis Scientific American tento týden uvedl, že Trump svým zavrhováním vědy a fakt závažně poškodil svou zemi a její obyvatele.
Nejnovější ukázkou prezidentova přístupu je polemika okolo přínosu roušek a délky čekání na vakcínu proti covidu-19. Trump v poslední době opakuje, že USA by vakcínu mohly mít k dispozici už před nadcházejícími volbami, jeho vyjádření k rouškám zase nejsou příliš konzistentní. V létě jejich nošení podpořil, při úterní televizní debatě ovšem řekl, že "existuje mnoho lidí, kteří si myslí, že masky nejsou dobré".
Mezi tyto lidi zjevně nepatří šéf CDC Redfield. "Tyto obličejové masky jsou nejdůležitějším, nejsilnějším nástrojem, jaký v oblasti veřejného zdraví máme," řekl před výborem senátorů, přičemž v ruce držel klasickou roušku používanou ve zdravotnictví. "Máme jasné vědecké důkazy o tom, že fungují, a jsou naší nejlepší obranou," uvedl později.
Redfield dokonce spekuloval, že roušky by v souvislosti s koronavirem mohly obyvatelstvu poskytovat lepší ochranu než případná vakcína, která nemusí u všech naočkovaných vyvolat kýženou reakci imunitního systému. Domnívá se, že ověřená vakcína by mohla být připravená v listopadu nebo v prosinci, ovšem jen v omezeném množství. "Ptáte-li se, kdy bude všeobecně dostupná pro americkou veřejnost... myslím, že se bavíme o pozdním druhém čtvrtletí nebo třetím čtvrtletí (roku) 2021," dodal.
"Jestli to opravdu řekl, je to chyba, protože jsme připraveni (vakcínu) okamžitě distribuovat," reagoval na pozdější tiskové konferenci Trump. Redfield podle něj v daném momentě nepochopil otázku a byl zmatený. Pochybením na straně šéfa CDC prezident vysvětloval i jeho slova o rouškách. "Myslím, že roušky mají hodně problémů," citovala Trumpa televize CNN.
Redfield nicméně před senátory zopakoval, že CDC vyzývá všechny Američany, aby na veřejných místech roušky nosili. K vývoji v USA se dnes vyjádřil i prominentní expert Světové zdravotnické organizace (WHO) Mike Ryan, podle kterého je důležité, aby činitelé na všech úrovních vystupovali jednotně. WHO aktuálně chirurgické roušky označuje za účinný mechanismus proti šíření koronaviru, vlády by podle ní měly při špatné epidemické situaci doporučovat veřejnosti i "nezdravotnické" obličejové pokrývky, přestože jsou k dispozici jen "omezené důkazy ohledně jejich efektivity".
V USA v posledních dnech odhalené případy infekce přibývají tempem okolo 40.000 za den, přičemž podle iniciativy The COVID Tracking Project se denně otestuje zhruba 650.000 vzorků. Šíření koronaviru se v zemi podle dostupných statistik od konce července výrazně zpomalilo. Kvůli letnímu rozmachu nákazy se na mnoha místech USA v jisté podobě zaváděla povinnost nosit na veřejnosti obličejovou pokrývku.
Související
Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé
Japonsko po třech letech zrušilo nařízení o nošení roušek
Roušky a respirátory , Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) , Donald Trump , USA (Spojené státy americké) , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 1 hodinou
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 2 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 3 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 3 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák