Senát USA bude hlasovat o největším stimulu ekonomiky v historii

Americký Senát by měl ještě dnes hlasovat o schválení mamutího finančního balíčku o hodnotě kolem dvou bilionů dolarů (51,1 bilionu korun) na pomoc místní ekonomice zasažené pandemií nemoci COVID-19. S odvoláním na špičky obou hlavních politických stran v horní komoře to píší světové agentury. Ty zároveň upozorňují, že se jedná o největší finanční pomoc, o které kdy Kongres jednal.

"Tento návrh schválíme ještě dnes," prohlásil vůdce většinových republikánů v Senátu Mitch McConnell poté, co se obě strany po pětidenním jednacím maratonu shodly na podobě bezprecedentního opatření k podpoře největší světové ekonomiky. Jeho slova následně potvrdil i vůdce opozičních demokratů v horní komoře Chuck Schumer.

Zatím není jisté, kdy by mohl návrh vstoupit v platnost. Po Senátu jej musí projednat Sněmovna reprezentantů, která však zasedne nejdříve ve čtvrtek. Poté jej musí podepsat prezident Donald Trump. Ten v posledních dnech vybízel zákonodárce k rychlému postupu a navrhované opatření podle všeho podporuje.

Záchranný balíček by měl poskytnout 500 miliard dolarů na podporu nejhůře zasažených průmyslových odvětví a podobnou částku na přímé výplaty milionům amerických rodin. Malým podnikům by měl uvolnit až 350 miliard na půjčky, čtvrt miliardy bude směřovat na rozšířenou pomoc v nezaměstnanosti a 100 miliard obdrží nemocnice a další zdravotnická zařízení.

Ačkoliv Trump minulý týden prohlásil, že je země ve válce s koronavirem, v úterý slíbil, že v zemi "rychle" uvolní ochranná opatření. Nemoc COVID-19 přitom znovu přirovnal k sezonní chřipce, kvůli níž se podle něj podobná opatření nepřijímají. "Zemi bychom mohli zničit, pokud ji budeme takto zavírat," řekl Trump. Dodal, že vážná recese nebo krize by mohla mít v konečném součtu na svědomí více životů než koronavirus, například tím, že by lidé kvůli krizi "páchali sebevraždy po tisících".

Pro více než polovinu z téměř 330 milionů amerických obyvatel již platí různá omezení volného pohybu a podnikání, která se liší stát od státu a někde i město od města. Světová zdravotnická organizace (WHO) v úterý varovala, že by Spojené státy mohly brzy v počtu nakažených překonat Evropu a stát se tak novým světovým epicentrem pandemie.

Zpravodajský server Axios upozornil, že karanténní opatření platí zatím v 17 státech, přičemž ve velké většině z nich vládnou demokratičtí guvernéři. Pokud by republikán Trump prohlásil, že je čas opatření uvolnit, je možné, že budou republikánští guvernéři čelit tlaku, aby omezení pohybu zrušili. Doporučení zdravotnických expertů jsou tak podle Axios v USA aplikována nerovně a do značné míře závisí na politické příslušnosti místních politiků.

Spojené státy podle Univerzity Johnse Hopkinse zaznamenaly přes 55.500 nakažených, což je třetí největší počet na světě po Itálii a Číně. Více než 800 lidí tam nemoci COVID-19 podlehlo.

Související

Zuzana Ringlerová Rozhovor

Ameriku čeká druhá zkouška ohněm. Trump je hrozbou, ale limity moci existují, zdůrazňuje Ringlerová

Donald Trump je hrozbou pro americkou demokracii, v cestě mu ale stojí Kongres a systém brzd a protiváh, kterými je tamní politický systém proslulý. „Pokud odhlédneme od Trumpovy excentričnosti a to, že slibuje věci, které by jiní ani nevyslovili, protože jim přijdou kruté nebo ekonomicky absolutně nesmyslné, tak to, že prezidentský kandidát dává nesplnitelné sliby, je typické pro americké volby,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz přední česká expertka na americký politický systém Zuzana Ringlerová z brněnské Masarykovy univerzity. 
Senát USA

První velké republikánské vítězství potvrzeno. Demokraté ztratili Senát

Jedno vítězství republikánů v listopadových amerických volbách se zdá být jasné už v tuto chvíli. Podle amerických médií budou mít totiž po čtyřech letech opět většinu v Senátu. Republikáni tak získávají pozice pro podporu či komplikování politiky příštího amerického prezidenta či prezidentky. 

Více souvisejících

Senát USA Kongres USA USA (Spojené státy americké) Donald Trump Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy