Senátní výbor bude o doporučení Barrettové hlasovat příští týden

Právní výbor amerického Senátu dnes přes protesty opozičních demokratů a snahy o zablokování jednání podle očekávání stanovil na 22. října hlasování o doporučení soudkyně Amy Coneyové Barrettové do uvolněného křesla člena nejvyššího soudu USA.

Demokraté nesouhlasí s postupem vládních republikánů prosadit Barrettovou do nejvyšší soudní instance jen několik týdnů před volbami, jež mohou zvrátit mocenské poměry ve Washingtonu. V současné chvíli však nemají ústavní prostředky, jak jejímu potvrzení zabránit.

"Pokud je někdo připraven vstoupit do nejvyššího soudu, je to Barrettová," prohlásil čtvrtý den slyšení republikánský předseda výboru Lindsey Graham. Ten přitom podle listu The New York Times porušil jednací řád výboru, když nechal jeho členy rozhodnout o termínu hlasování bez přítomnosti alespoň dvou opozičních zákonodárců.

Proti jeho postupu protestoval jediný přítomný demokratický senátor Dick Durbin, Graham však jeho námitku odmítl s tím, že demokraté by na jeho místě jednali stejně. "Toto je podvod," protestovala následně bez úspěchu demokratická senátorka Amy Klobucharová.

Na základě dosavadního vývoje lze předpokládat, že výbor konzervativní soudkyni Barrettovou na místo po zesnulé představitelce liberálního křídla Ruth Baderové Ginsburgové příští čtvrtek doporučí. Poslední slovo má však celá horní komora, v níž podle dnešního vyjádření vůdce republikánské většiny Mitche McConnella mají zastánci Barrettové dostatečný počet hlasů. Plénum se podle něj začne nominací zabývat hned den po hlasování výboru.

Demokraté tvrdí, že by se s obsazením křesla ve vlivné soudní instituci mělo počkat až po volbách, jež se oficiálně konají 3. listopadu. Podle agentury AP nebyl v historii USA žádný soudce do nejvyššího soudu jmenován tak krátce před koncem prezidentského funkčního období. Zástupci opozice proto dnes označili jednání republikánů za "uzmutí moci" a za porušení tradic horní komory Kongresu.

Předseda Graham se přitom netajil tím, že jeho strana spěchá zčásti kvůli obavám z listopadových voleb, v nichž má podle průzkumů navrch demokratický kandidát Joe Biden. "Máte velkou šanci, že získáte Bílý dům," řekl přítomným demokratům Graham, který je blízkým spojencem republikánského prezidenta Donalda Trumpa. "Myslím, že je to tak," dodal.

Barrettová dnes po třech dnech slyšení nebyla na jednání výboru přítomna. Ve úterý a ve středu přitom čelila desítky hodin dotazům zákonodárců a snažila se je přesvědčit, že její právní úsudek nebude ovlivněn její vírou či osobními názory. Částečně se rovněž distancovala od některých svých starších akademických prací, v nichž se vyjadřovala kriticky k minulým rozhodnutím nejvyššího soudu v některých kauzách, jež se týkaly například povolení dobrovolných potratů či reformy systému zdravotního pojištění bývalého prezident Baracka Obamy známé jako Obamacare.

Několikrát se však odmítla postavit proti prezidentovi Trumpovi i v otázkách, v nichž jej v minulosti kritizovali také jeho spolustraníci, například ohledně jeho návrhu na odložení voleb. Důrazně však odmítla, že by se s kýmkoli v Bílém domě předem domlouvala na tom, jak bude rozhodovat v konkrétních kauzách.

Trump v minulosti opakovaně prohlásil, že chce do soudu nominovat kandidátky, jež se staví proti právu na potrat, a že chce uvolněné místo v tribunálu zaplnit ještě před volbami pro případ, kdy by listopadové hlasování doprovázely nesrovnalosti, o nichž by nakonec rozhodoval nejvyšší soud. Agentura AP připomíná, že po volbách v roce 2000 nejvyšší soud zastavil přepočítávání hlasů na Floridě, čímž v podstatě rozhodl o vítězství republikána George Bushe mladšího nad demokratem Alem Gorem.

Související

Olaf Scholz

Scholz tlačí na republikány. Chce, aby odsouhlasili pomoc pro Ukrajinu

Německý kancléř Olaf Scholz během páteční návštěvy USA vyzval kongresmany, aby co nejdříve schválili pomoc Ukrajině. Reagoval tak na středeční rozhodnutí amerického Senátu, kde zejména republikáni odmítli balík v hodnotě 118 miliard dolarů, který spojoval pomoc pro Ukrajinu a Izrael se zavedením přísnějších opatření na hranicích s Mexikem.

Více souvisejících

Senát USA Amy Coney Barrett nejvyšší soud USA

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 45 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Trojnásobná vražda v Hořovicích: Policie už zná příčinu smrti obětí

Policie pokročila ve vyšetřování trojnásobné vraždy ve středočeských Hořovicích, kterou se zabývá od uplynulého víkendu. Podle dostupných informací proběhla pitva. Kriminalisté mají nadále pracovat s vyšetřovací verzí, ve které je ze spáchání hrůzného činu podezřelý partner zavražděné ženy. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

Suchoj Su-34 (vývozní značení: Su-32, v kódu NATO

Ukrajina sestřeluje jedno ruské letadlo za druhým. Nikdo nechápe jak

Ukrajinské letectvo během posledních deseti dnů sestřelilo deset ruských vojenských letadel, devět stíhacích bombardérů Suchoj Su-34 a Su-35 a letoun včasné výstrahy a velení A-50. Magazín Forbes se zamyslel nad tím, jak se Ukrajincům podařilo zlikvidovat takové množství letadel, není ale zatím zcela jasné, jak k tomu dochází.

včera

včera

Bitcoin

Bitcoin stoupá navzdory varování z Evropské centrální banky, že jde o „měnu zločinu“, jejíž vnitřní hodnota je nulová

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes odpoledne středoevropského času překonala psychologickou hranici 60 tisíc dolarů, a to poprvé od listopadu 2021. Po jejím prolomení nyní může být jen otázkou času, než překoná dosavadní historický rekord, takřka 69 tisíc dolarů, jehož dosáhla rovněž v listopadu 2021. Stalo by tak navzdory četným varováním z oficiálních míst, včetně z Evropské centrální banky.

včera

včera

včera

innogy

Innogy od března změní ceny energií. Další dodavatelé zlevňují

Od 1. března sníží společnost innogy cenu energií. U fixovaných produktů na 24 nebo 22 měsíců budou ceny elektřiny zlevněny o více než 600 korun za megawatthodinu a ceny plynu o 200 korun za megawatthodinu, informovala Česká televize. Další dodavatelé energií letos také postupně snižují ceny, reagují tak na pokles velkoobchodních cen energií.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jourová upozornila na šíření ruských narativů v EU. Zmínila Fica a Orbána

Česká eurokomisařka Věra Jourová v rozhovoru pro magazín Politico vyzvala členské země Evropské unie, aby se před blížícími eurovolbami do Evropského parlamentu více chránily před ruskou propagandou. Upozornila také, že Maďarsko a Slovensko používají v případě války na Ukrajině ruské narativy. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy