Souboj o Senát USA: Šance demokratů na získání většiny se rozplývá

S přicházejícími výsledky hlasování v amerických volbách ubývá demokratům naděje, že získají kontrolu nad Senátem, píše agentura AP. Ačkoliv vítěz ještě není jasný hned v několika státech, vypadá to, že si republikáni v Senátu udrží svou křehkou většinu.

Američané v úterních volbách kromě nového prezidenta rozhodovali i o rozložení sil v Kongresu. Kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů si dosud držela Demokratická strana, naopak v Senátu mají většinu republikáni.

Obě strany ve volbách bojovaly o 35 křesel. Republikáni obhajují 23 mandátů a demokraté 12. Podle stanice CNN zatím mají demokraté jistých 46 křesel, republikáni 47. O vítězi sedmi senátorských soubojů zatím není rozhodnuto.

Vítěze senátního klání zatím nebylo možné s jistotou určit na Aljašce, v Arizoně, v Maine, Michiganu a Severní Karolíně. O dva mandáty se soupeří v Georgii, přičemž u jednoho z těchto soubojů už je jasné, že bude pokračovat druhým kolem v lednu, protože ani jeden z kandidátů nezískal potřebných více než 50 procent hlasů.

Na Aljašce podle částečných výsledků zatím jasně vede republikán Dan Sullivan, který má průběžně přes 60 procent hlasů. V Arizoně se zase rýsuje vítězství bývalého astronauta, demokrata Marka Kellyho; televizní stanice Fox News už dokonce ohlásila jeho vítězství nad dosavadní republikánskou senátorkou Marthou McSallyovou.

Výsledek souboje v Maine zatím oficiálně vyhlášen nebyl, ale obhájkyně křesla, republikánská senátorka Susan Collinsová, už se prohlásila za vítězku. Její soupeřka Sarah Gideonová jí telefonovala, aby k výhře gratulovala, uvedla agentura Reuters.

Collinsové média v poslední době věnovala pozornost především v souvislosti s hlasováním o nové soudkyni nejvyššího soudu. Collinsová totiž jako jediná republikánka hlasovala proti schválení Amy Coneyové Barrettové.

Podle AP je pro demokraty výsledek senátních voleb zklamáním, protože doufali, že hned v několika státech mají dobré vyhlídky republikány porazit. Demokraté sice nově získali křeslo v Coloradu, přišli ale naopak o místo v Alabamě. Republikáni obhájili velkou většinu křesel včetně Jižní Karolíny, Iowy, Texasu či Kansasu, a dramaticky tak snížili počet míst, která mohla připadnout demokratům. Demokraté přitom do senátorských kampaní v Texasu, Kansasu či Jižní Karolíně investovali obrovské částky a doufali, že právě tam mají velkou šanci na úspěch, napsal server Politico.

Své senátorské křeslo obhájil už posedmé dosavadní vůdce republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell, který porazil bojovou pilotku ve výslužbě Amy McGrathovou, která kandidovala za demokraty. McGrathová přitom podle agentury Reuters vybrala na kampaň o 40 milionů dolarů (téměř 920 milionů Kč) více než její republikánský soupeř. V Senátu opět zasedne i spojenec prezidenta Donalda Trumpa Lindsey Graham.

V Coloradu se podařilo někdejšímu demokratickému guvernérovi Johnovi Hickenlooperovi připravit o křeslo republikánského senátora Coryho Gardnera. Agentura AP připomněla, že se Colorado od Gardnerova zvolení v roce 2014 posunulo výrazně doleva. Naopak v Alabamě demokraté o jedno senátorské křeslo přišli. Dosavadního senátora Douga Jonese porazil bývalý hráč amerického fotbalu a trenér Tommy Tuberville. Sledované bylo také klání o senátorské křeslo v Jižní Karolíně, které nakonec obhájil Trumpův spojenec Lindsey Graham.

Pro vítěze prezidentské volby je většina v Senátu zásadní. Hlava státu s jeho souhlasem jmenuje a odvolává ministry a vysoké státní úředníky a může zbrzdit nebo naopak urychlit agendu Bílého domu.

Pokud demokratický kandidát Joe Biden vyhraje prezidentské křeslo, jeho strana musí ve volbách do Senátu získat náskok tří křesel, aby nad horní komorou převzala kontrolu, a čtyř křesel v případě, že zvítězí současná hlava státu Donald Trump. V případě rovnosti hlasů totiž má rozhodující slovo viceprezident.

Související

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Trumpova velká výhra dokonána. Harrisovou porazil všude, kde se rozhodovalo

Donald Trump je už od středy jistým vítězem amerických prezidentských voleb, přesto si stále připisuje další triumfy. Podle nejnovějších informací si připsal výhru i v sedmém z tzw. swing states, tedy nerozhodnutých států, kde se rozhoduje o prezidentovi. Americká média mu v sobotu přisoudila vítězství v Arizoně. 

Více souvisejících

Volby USA Senát USA Demokratická strana (USA) Republikánská strana (USA) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 34 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad

Současná situace kolem války na Ukrajině je poznamenána významnými kroky jak Spojených států, tak Ruska, přičemž obě strany se snaží získat výhodu v konfliktu před možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy