Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní a úvěrové bubliny, k němuž došlo v roce 2008 ve Spojených státech. S tímto varováním vystoupil v komentáři pro server National Interest ekonom Desmond Lachman, bývalý představitel Mezinárodního měnového fondu, který působí jako analytik think tanku American Enterprise Institute.

Plyn na podlaze

„Dnes, v době, kdy svět zažívá všeobecnou cenovou a úvěrovou bublinu, která je mnohem rozsáhlejší, než byla americká hypoteční a úvěrová bublina v předchozím desetiletí, velké centrální banky ve světě stále tlačí plyn měnové politiky na podlahu,“ píše Lachman. Vysvětluje, že centrální banky dále živí akciové a úvěrové trhy velmi rozvolněnou monetární politikou a akademici zarytě mlčí ohledně rizik, že může přijít další, centrálními bankami vyvolané bolestivé prasknutí uvedené bubliny.

Za primární zdroj aktuální světové akciové a úvěrové bubliny označuje analytik udržování úrokových sazeb téměř na nule v kombinaci s bezprecedentně agresivním nákupem dluhopisů velkými centrálními bankami.

Pakliže po bankrotu banky Lehman v září 2008 trvalo tehdejšímu předsedovi americké centrální banky FED Benovi Bernankemu šest let, než zvýšil její rezervy o 4 biliony dolarů, aktuálnímu předsedovi Jerome Powellovi k tomu během koronavirové pandemie stačil necelý rok, upozorňuje odborník. Doplňuje, že „zahanbit“ se nenechala ani Evropská centrální banka pod vedením Christine Lagardeové, které v uplynulém roce navýšila své rezervy z 5 bilionů dolarů na 9,5 bilionu dolarů.

Jedním z projevů bezprecedentního tempa tisku peněz centrálními bankami je globální cenová bublina cenných papírů, deklaruje autor komentáře. Jako příklad uvádí současné hodnoty amerických cenných papírů, které se při zohlednění cyklicky upraveného Shillerova poměru nachází na více než dvojnásobku historického průměru, úrovni, kterou za posledních sto let překonaly pouze jednou.

Dalším projevem rychlého tisku peněz je bublina na realitních trzích po celém světě, varuje Lachman. Jako příklad dává opět Spojené státy, kde jsou reálné ceny nemovitostí na úrovních roku 2006, který byl vrcholem předchozího cyklu na realitním trhu.

Dilema centrálních bank

„Pro stabilitu světového finančního trhu jsou přesto znepokojivější rozsáhlé globální úvěrové bubliny, které zažehla současná ultra rozvolněná monetární politika,“ pokračuje ekonom. Připomíná, že rozvíjející se tržní ekonomiky – navzdory svému rekordnímu zadlužení a vysoce rozkolísaným státním rozpočtům – si nadále mohou masivně půjčovat za relativně atraktivní úrokové sazby.

Stejně tak Itálie, která má nejvyšší státní dluh ve své stopadesátileté historii, si dále půjčuje za nižší úrokovou sazbu než Spojené státy, vyzdvihuje Lachman. Doplňuje, že ve světě zaplaveném likviditou roste i možnost amerických a evropských firem se špatnou reputací půjčovat si na relativně nízký úrok.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Společným faktorem, který živí uvedené cenové a úvěrové bubliny, je představa, že úrokové sazby zůstanou na stávajících nízkých úrovních navždy, nastiňuje odborník. Upozorňuje, že v době, kdy se rozpočtová politika masivně rozvolňuje a hrozí inflace, začínají centrální banky, včetně té americké, čelit dilematu.

Pokud by se FED rozhodl zvýšit úrokové sazby a omezit nákup dluhopisů, riskuje splasknutí všeobecné globální cenové bubliny, které může být pro Spojené státy a světový finanční systém stejně problematické, jako bylo to v roce 2009, soudí Lachman. Doplňuje, že pokud ale FED uzdu monetární politiky nepřitáhne, riskuje nástup inflace, která dále rozbouří akciové trhy a takový scénář by s největší pravděpodobností vytvořil podmínky pro ještě větší náraz, než kdyby FED začal jednat.

Pro dobro všech je tedy nutné doufat, že FED začne brzy utahovat svou ultra rozvolněnou politiku, ač to může být bolestivé, konstatuje analytik. Vidí v tom možnost zvýšit šance, že se alespoň americká ekonomika vyhne ničivému výbuchu inflace a její náraz bude méně tvrdý, než v jaký by vyústilo pokračování stávajícího monetárního kurzu.

Související

Donald Trump

Trumpovo vítězství ohrožuje světovou ekonomiku. Evropa a USA mohou rozpoutat obchodní válku

Po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách se podniky a ekonomové z celého světa snaží analyzovat jeho slib z kampaně, že zavede plošné clo na veškeré zahraniční zboží. Trump vnímá cla jako způsob, jak podpořit americkou ekonomiku, ochránit pracovní místa a zvýšit daňové příjmy. Navrhované sazby mezi 10 % až 20 % by měly dopad na ceny po celém světě a znepokojují zejména Evropu, uvedl BBC.

Více souvisejících

Ekonomika veřejné finance peníze USA (Spojené státy americké) Ekonomická krize

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy