Tisícům lidí na jihu USA po hurikánu Ida hrozí týdny bez elektřiny

Obyvatelé Louisiany, nad kterou o víkendu prošel silný hurikán Ida, se připravují na další nebezpečí - až několik týdnů bez elektřiny a vlnu veder, informovala dnes agentura AP. Záchranáři mezitím odklízejí trosky po bouři, která si vyžádala nejméně dva životy.

Ida zasáhla Louisianu v neděli kolem poledne místního času jako hurikán čtvrté kategorie na pětibodové škále. Provázel ji vítr o rychlosti až 240 kilometrů v hodině. Stala se pátým nejsilnějším hurikánem, jaký kdy zasáhl pevninu, poznamenala AP. Následně bouře s postupem na sever slábla, vítr v ní nyní podle Národního centra pro hurikány (NHC) dosahuje rychlosti zhruba 48 kilometrů za hodinu. Bouře si přímo vyžádala nejméně dvě oběti. Úřady dříve informovaly o motoristovi, který se utopil v New Orleansu, na dalšího člověka u města Baton Rouge spadl strom.

V sousedním státě Mississippi v noci na dnešek zemřeli dva lidé a dalších deset jich bylo zraněno, když se pod nimi probořila silnice. Neštěstí podle místních úřadů patrně souviselo s přívalovými deštěm, který s sebou bouře Ida přinesla. Do zhruba šest metrů hluboké díry, která vznikla odplavením části dvouproudé silnice, spadlo sedm vozidel, napsal zpravodajský server stanice CNN.

Silný vítr a déšť v regionu zpustošil elektrickou síť, bez elektřiny se ocitlo celé New Orleans a stovky tisíc dalších obyvatel státu. Zatím není jasné, kdy se dodávky podaří obnovit.

Podle guvernéra Louisiany Johna Bela Edwardse s opravou elektrických sítí pomáhá na 25.000 pracovníků, další se očekávají v následujících dnech. Jeho kancelář škody na elektrickém vedení označila za "katastrofální" a na některých místech mohou být dodávky obnoveny až za několik týdnů. Úřady v okrese Jefferson Parish jižně od New Orleansu uvedly, že výpadek potrvá nejméně tři až čtyři týdny.

Obyvatelé Louisiany se navíc připravují na vlnu veder, která podle CNN zasáhne až dva miliony lidí žijících v oblastech poničených hurikánem.

Obyvatelka New Orleansu Pamela Mitchellová AP sdělila, že přemýšlela nad odchodem z města do doby, než se výpadek elektřiny podaří obnovit. Její 14letá dcera Michelle se však rozhodla zůstat, a tak vyklízejí ledničku a potraviny ukládají do přenosného chladicího boxu. Další obyvatelé města se spoléhají na generátory a velkorysost sousedů. Hank Fanberg uvedl, že mu využití jejich elektřiny nabídli sousedé z obou vedlejších domů. Na přípravu jídla ji však využívat nemusí. "Mám gril na plyn i na uhlí," uvedl.

Související

Vláda Petra Fialy

Vláda oznámila miliardové úspory v energetice. Vojáci zůstávají v povodňových oblastech

Vláda chce v příštím roce vydat na podporované zdroje energie jen 8,5 miliardy korun. Na středečním jednání odsouhlasila čtyři úsporná opatření, která navrhla ministerstva financí a průmyslu a obchodu. Státnímu rozpočtu mají do dalších let ušetřit desítky miliard korun. Odsouhlasila také prodloužení doby nasazení příslušníků Armády ČR na pomoc s odstraňováním následků povodní či dotační program na pořízení náhradních ubytovacích a výukových prostor náhradou za zničené či poškozené živelní pohromou.

Více souvisejících

Energetika USA (Spojené státy americké) hurikán Ida (srpen 2021)

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy