Totální ekonomická bouře. Analytik naznačil, co může přinést pandemie

NÁZOR – V posledních pětadvaceti letech nebyla nouze o vnější ekonomické krize, které představovaly vážnou výzvu pro americké hospodářství, konstatuje ekonom Desmond Lachman v komentáři pro server National Interest. Analytik z think tanku American Enterprise Institute poukazuje, že v současné globální koronavirové pandemii se ale američtí politici zjevně zaměřují výhradně na domácí ekonomická rizika.

Nová, větší výzva

Spojené státy mají zkušenost s vnějšími hospodářskými krizemi, které negativně ovlivňují jejich ekonomický výkon, upozorňuje odborník. Stávající přístup amerických politiků proto považuje za překvapivý, především s ohledem na to, jakou ekonomickou krizi vyvolává koronavirus ve světě a nakoli negativní dopad může mít tato krize na americké hospodářství.

Mezi vnější události, které nakonec ovlivnily americkou ekonomiku, řadí Lachman například asijskou měnovou krizi nebo ruskou a jihoamerickou dluhovou krizi. „Nedávno se mezi ně zařadila také evropská státní dluhová krize, které se soustředila okolo Řecka a vyslala otřesy na americké a globální finanční trhy,“ dodává ekonom.

Jestliže minulé vnější krize představovaly pro americkou ekonomiku vážnou výzvu, dá se předpokládat, že krize vyvolaná koronavirem bude výzvou ještě větší, tvrdí expert. Nejde podle něj jen o to, že mnoho jiných ekonomik je současně zasaženo masivním externím otřesem v podobě pandemie, která přivodila nejhorší ekonomickou recesi od druhé světové války, ale také o skutečnost, že mnoho zemí bylo již před pandemií silně předluženo.

Navíc, rozvíjející se tržní ekonomiky dnes tvoří mnohem větší část světové ekonomiky než před deseti lety, poukazuje Lachman. Právě tyto komodity produkující rozvíjející se ekonomiky označuje za nejslabší článek globální ekonomiky, protože mnohé z nich – včetně jihoamerických a afrických – vstoupilo do krize s chatrnými veřejnými financemi a neefektivní vládou.

„Nyní je zasáhla totální ekonomická bouře ve formě pandemie, která narušuje domácí produkci, propadu mezinárodních cen komodit, periodických vln odlivu kapitálu a velmi slabé vnější poptávka po jejich exportu,“ pokračuje odborník. Připouští však, že ve světě, kde americká centrální banka zajišťuje dostatečnou finanční likviditu, finanční trhy zatím zjevně nepanikaří kvůli restrukturalizaci dluhů a bankrotům, ke kterým již dochází v Africe a zemích jako Argentina, Venezuela, Ekvádor či Libanon.

Situace by se ale mohla změnit, pokud by dluhové problémy dohnaly systémově důležité rozvíjející se trhy jako Brazílie, Jihoafrická republika nebo Turecko, varuje analytik. Obává se, že s ohledem na tlak, pod kterým se nyní ocitají měny těchto států, a špatný stav jejich veřejných financí je pouze otázkou času, kdy začnou mít potíže s obsluhou svého vnějšího dluhu.

Problém jménem Itálie a Španělsko

Vzhledem k vlně bankrotů, které může brzy zasáhnout rozvíjející se ekonomiky, je tou poslední věcí, kterou světová ekonomika potřebuje, další vlna evropské dluhové krize, deklaruje Lachman. Situaci by podle něj ještě více zkomplikovalo, pokud by se tato krize točila okolo Itálie a Španělska, jejichž ekonomiky jsou mnohonásobně větší, než je ta řecká.

Naneštěstí je těžké předvídat, jak si v nadcházejícím roce eurozóna poradí s touto hrozící další vlnou dluhové krize, uvádí odborník. Vysvětluje, že na turismu závisející ekonomiky Itálie a Španělska pandemie zasáhla mimořádně tvrdě - Mezinárodní měnový fond nyní odhaduje jejich propad za letošní rok nejméně o 12,5 % -, navíc tyto země byly již před pandemií silně zadlužené a měly slabý bankovní sektor.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

 „Nyní se oficiálně předpovídá, že Itálie a Španělsko čeká v roce 2020 nafouknutí jejich rozpočtového deficitu o více než 10 % HDP,“ píše expert. Dodává, že do konce letošního roku poměr veřejného dluhu těchto zemí k jejich ročnímu HDP přesáhne 150 % v případě Itálie a 120 % v případě Španělska.

Je rovněž pravděpodobné, že při recesi, která bude hlubší než v roce 2009, zasáhne italské a španělské banky rekordní vlna nesplácených úvěrů, domnívá se Lachman. Obává se, že omezení v podobě eura, které Itálii a Španělsku brání oslabovat měnu a mírnit tím dopady rozpočtového tlaku, budou obě země čelit nevyhnutelným volbám v hospodářské politice.

Pakliže se uchýlí k rozpočtovým škrtům, které by ulevily jejich veřejným financím, riskují Itálie a Španělsko prohloubení již tak bolestivé hospodářské recese, konstatuje analytik. Podotýká, že v opačném případě ale hrozí, že se jejich veřejné zadlužení vydá na neudržitelnou cestu.

Výše uvedené podle Lachmana naznačuje, že američtí politici by měli věnovat větší pozornost znepokojivému ekonomickému vývoji v zahraničí, který by je mohl přimět k opětovnému prosazování tradiční vůdčí role Spojených států v řešení světových hospodářských krizí. „Také to může dodat na naléhavosti myšlence, že americké hospodářství, které prochází oživením, jež nyní zřejmě ztrácí dech, možná bude potřebovat další ekonomické stimuly,“ uzavírá ekonom.

Související

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 
Ilustrační foto

Česko je ve zdražování na špici Evropy. Kdy enormní inflace skončí?

Veřejně dostupná čísla o inflaci říkají, že ta průměrná za rok 2023 dosáhla v České republice hodnoty 10,7 %. Oproti roku 2022 sice došlo ke snížení o více než čtyři procentní body, ale je tu stále hodně negativ. Nejen to, že celková roční míra inflace byla třetí nejvyšší od vzniku samostatné ČR, ale tuzemská ekonomika se vinou inflace řadí mezi členskými zeměmi Evropské unie stále bohužel mezi premianty. Přesto většina ekonomů soudí, že špatné inflační časy by měly letos odejít. 

Více souvisejících

Ekonomika Ekonomická krize dluhy Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Izrael zůstane proti Hamásu osamocený, když bude muset

Izrael zůstane ve válce proti palestinskému hnutí Hamás "osamocený", pokud bude muset. Prohlásil to dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na varování prezidenta USA Joea Bidena v souvislosti s plánovanou operací izraelské armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Uvedla to agentura AP.

včera

Ilustrační foto

Všechny vodní elektrárny na Ukrajině jsou vážně poškozeny

Při středečních útocích ruských sil na Ukrajinu byly vážně poškozeny dvě vodní elektrárny a jsou mimo provoz. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedla státní energetická společnost Ukrhydroenerho, nekonkretizovala však, o které elektrárny se jedná.  

včera

včera

včera

Polsko-běloruská hranice

Polsko posiluje kovovou bariéru na hranici s Běloruskem

Polsko posiluje kovovou bariéru na své hranici s Běloruskem, aby zabránilo nelegální migraci. Připravuje také plány na zvýšení ochrany hranice s Ruskem, uvedl ve čtvrtek polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz podle agentury AP.

včera

včera

včera

Valerij Zalužnyj

Změny ve vedení Ukrajiny: Zalužnyj míří do Británie, Kubrakov skončil

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek dekretem oficiálně jmenoval bývalého vrchního velitele ozbrojených sil Valerije Zalužného mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Ukrajiny v Británii. Ukrajinský parlament také dnes odvolal Olexandra Kubrakova z funkce místopředsedy vlády pro obnovu Ukrajiny.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Izrael se vyjádřil k hrozbě Bidena o zákazu dodávek zbraní

Za "velké zklamání" označil ve čtvrtek izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan vyjádření amerického prezidenta Joea Bidena, který pohrozil zastavením některých dodávek zbraní Izraeli v případě, že zaútočí na město Rafah na jihu Pásma Gazy. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy