Trump čelí kritice za tvrdý postoj k protestujícím, pobouřil pózováním s Biblí

Špičky opozičních demokratů dnes kritizovaly prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že pro potlačení současných nepokojů spojených s úmrtím zatýkaného černocha George Floyda povolá do některých států armádu i veškeré nutné federální civilní zdroje.

Jedním z prvních, kteří na Trumpova slova zareagovali, byl prezidentův pravděpodobný protikandidát v listopadových volbách Joe Biden, podle nějž prezident používá americkou armádu proti Američanům.

K němu se zanedlouho připojili někteří demokratičtí členové Kongresu a guvernéři, které Trump v pondělí rovněž nařkl z toho, že proti demonstrantům postupují příliš slabě. "Říkat, že povolá armádu, je zkrátka směšné. Jsou to jen jeho výhrůžky a zastrašování (místních) komunit," řekla členka Sněmovny reprezentantů za Kalifornii Karen Bassová. Demokratický guvernér státu Illinois Jay Robert Pritzkier pak prohlásil, že Trump nemůže do jeho státu armádu vyslat bez souhlasu místních činitelů. Jeho proslov také označil za "štvavý".

"Prezident opakovaně prokázal, že je neschopný vládnout a neprojevil zatím nic kromě falešného siláctví po celou dobu chaosu, který doprovází jeho prezidentství," uvedl ve vyjádření guvernér státu Washington Jay Inslee. "Násilnosti nezmírníte tím, že vyšlete do ulic vojáky," prohlásila guvernérka státu Oregon Kate Brownová. "Trump chce po guvernérech, aby povolali Národní gardu, ukázali tak sílu a zastrašili veřejnost. Chci, aby bylo jasné, že veřejnost může bez obav pozvednout svůj hlas při tomto značně potřebném volání po reformách," dodala demokratická politička.

Trump, který se v proslovu v Růžové zahradě Bílého domu nazval "prezidentem zákona a pořádku", si však vysloužil pochvalu od svých spolustraníků ze Senátu. "Řekl bych, že prezidentovy komentáře z Růžové zahrady byly důležité. Byly významné. Byly procítěné. Myslím, že nás vedou správným směrem," prohlásil senátor Tim Scott v televizi Fox News.

Prezidentův závazek tvrdšího přístupu k demonstrantům rezonoval i mezi komentátory amerických médií. Konzervativní moderátor Tucker Carlson z Trumpovi nakloněné stanice Fox News se poněkud vzácně do prezidenta opřel. Vadilo mu přitom, že Trump dosud nepostupoval dostatečně tvrdě. "Můžete opakovaně říkat trapné věci v televizi," řekl moderátor v monologu adresovaném přímo prezidentovi. "Všechno vám bude odpuštěno, pokud ochráníte svůj lid. Pokud jej ale neochráníte (...), pak je konec. Lidé vám neodpustí slabost," dodal Carlson.

Moderátor CNN Anderson Cooper, jenž je k nejmocnějšímu muži světa spíše kritický, zase Trumpa označil za "rádoby válečného prezidenta". "Prezident si zřejmě myslí, že dominovat pokojným protestům, dominovat černochům, je zákon a pořádek," poznamenal Cooper.

Silnou kritiku si prezident vysloužil rovněž od biskupky Mariann Bishopové, do jejíž diecéze spadá kostel naproti Bílému domu, který byl o víkendu lehce poničen při protestech a před nímž se nechal Trump krátce fotografovat s biblí v ruce.

Ho sempre timore di chi brandisce una bibbia mentre dichiara guerra al popolo.#Trump pic.twitter.com/MKjRPE26Is

— La misantropa distratta (@LDistratta) June 2, 2020

"Ráda bych se vyjádřila jasně: prezident právě použil bibli, nejsvětější text židokřesťanské tradice, a bez povolení jeden z kostelů v mé diecézi jako jeviště pro sdělení zprávy, jež je v přímém rozporu s Ježíšovým učením," řekl biskupka.

"Distancujeme se od buřičského jazyka tohoto prezidenta. Jsme následovníky někoho, kdo žil pokojný život obětavé lásky," dodala. "Nemůžu uvěřit, co moje oči zrovna spatřily," poznamenala k Trumpově vystoupení.

V podobném duchu se vyjádřili rovněž dva nejvýše postavení demokratičtí členové Kongresu Nancy Pelosiová a Chuck Schumer ve společném prohlášení. "Používat slzný plyn na pokojné protestující bez provokace jen proto, aby prezident mohl pózovat na fotku před kostelem, je zneuctěním veškerých hodnot, která nás víra učí," uvedli zákonodárci.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Demonstrace v USA Prezident USA Bílý dům USA USA (Spojené státy americké) George Floyd (černoch zabitý policistou v USA) Nancy Pelosiová (politička USA) Chuck Schumer

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy