Trump hrozí použitím vojenské síly pro potlačení protestů

Americký prezident Donald Trump v souvislosti s nepokoji po úmrtí černocha George Floyda pohrozil, že vyšle armádu do těch států, kde budou guvernéři váhat s potlačením násilností. Protesty se za poslední týden rozšířily do 75 měst i přesto, že ve 40 z nich platí zákaz nočního vycházení. Pokojné demonstrace se v pondělí na mnoha místech znovu zvrhly v rabování a ničení majetku.

"Skončíme nepokoje a bezpráví, které se v naší zemi rozšířily," řekl Trump v pondělí večer místního času v Růžové zahradě Bílého domu. "Jsem váš prezident práva a pořádku," dodal. V pozadí se ozývaly hlasité rány, protože pořádkové síly zrovna rozháněly nenásilný protest na Lafayettově náměstí naproti prezidentskému sídlu. Následně vyšlo najevo, že cílem policejního zákroku bylo náměstí vyčistit od demonstrantů, aby jím mohl Trump přejít k nedalekému kostelu, kde se nechal fotit s biblí v ruce.

Protesty spustilo úmrtí 46letého Floyda, jemuž při zatýkání v Minneapolisu ve státu Minnesota klečel na krku zasahující bělošský policista i přesto, že podezřelý opakovaně naříkal, že nemůže dýchat. Jak podle výsledků soukromé pitvy, kterou si objednala Floydova rodina, tak podle výsledků pitvy oficiální, šlo o zabití. Zpráva ze soukromé pitvy uvedla, že Floyd se udusil kvůli tlaku na krk a záda. Minnesotští patologové, kteří prováděli oficiální pitvu, uvedli, že Floyd utrpěl srdeční zástavu při zásahu policisty. Muž podle nich trpěl srdečním onemocněním a ukázalo se, že nedávno užil drogy.

V pondělí se opakoval scénář z posledních dní, kdy byla většina protestů přes den poklidná a s přicházející tmou začalo přibývat rabování. Kromě Washingtonu se demonstrace vyhrotily v New Yorku, kde dav vyplenil například několik obchodů na slavné Páté avenue. Starosta New Yorku Bill de Blasio dnes oznámil, že do konce týdne bude platit zákaz nočního vycházení od 20 hodin večer do pěti hodin ráno a upozornil, že úřady nebudou tolerovat násilí, ani útoky na policisty. Zároveň mu dělá starosti, aby se kvůli nynějším protestům dále nešířil koronavirus.

V pondělí při střelbě zranění utrpělo nejméně pět policistů, další tři byli zraněni při srážce s auty. Dva lidé zemřeli, uvedla bez podrobností policie. Ta podle propočtů agentury AP za poslední týden zadržela po celé zemi nejméně 5600 lidí například kvůli krádežím, blokování dálnic, nebo porušování zákazu vycházení. Výbor na ochranu novinářů (CPJ) odsoudil to, že členové bezpečnostních složek proti reportérům informujícím o vlně protestů často používají donucovací prostředky.

Na svobodě zůstávají tři ze čtyř policistů přítomných u zásahu proti Floydovi, ačkoliv přišli o práci ve sboru. Čtvrtý z policistů Derek Chauvin, který podle záznamu kolemjdoucího tisknul Floydovi koleno na krk, je ve vazbě. Před soud by měl poprvé předstoupit 8. června. Ten den se také v texaském Houstonu bude konat veřejný pietní akt za George Floyda.

Trumpův úmysl zapojit vojáky do vnitřních záležitostí v zemi kritizoval předpokládaný Trumpův vyzyvatel v listopadových volbách Joe Biden, podle nějž prezident "používá americkou armádu proti Američanům". Trumpa kvůli fotografování před kostelem naproti Bílému domu s biblí v ruce odsoudila také biskupka Mariann Budeová, do jejíž diecéze kostel spadá.

Evropská unie uvedla, že je Floydovou smrtí šokována, bylo to podle ní zneužití moci. Brusel odsoudil násilí a uvedl, že Američané mají právo na poklidné protesty. Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová řekla, že protesty v USA ještě více zviditelnily policejní násilí proti lidem tmavé barvy pleti a také historické nerovnosti v přístupu ke zdravotní péči, vzdělání a zaměstnání. Podobnou roli podle Bacheletové sehrála i nynější koronavirová pandemie.

Mezinárodní fotbalová federace (FIFA) vyzvala národní svazy, aby netrestaly hráče protestující proti smrti Floyda. Stalo se tak poté, co německý fotbalový svaz o víkendu zahájil disciplinární řízení s několika hráči, kteří při zápasech bundesligy připomněli úmrtí 46letého černocha.

Související

Více souvisejících

George Floyd (černoch zabitý policistou v USA) USA (Spojené státy americké) Demonstrace v USA Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy