Trump je hlavním motorem dezinformací o pandemii covid-19, prokázala studie

Americký prezident Donald Trump byl pravděpodobně nejvýraznější hnací silou takzvané infodemie, tedy vlny dezinformací souvisejících s pandemií covidu-19. Takový závěr předkládá čerstvá studie výzkumníků z americké Cornellovy univerzity, o níž ve středu informoval deník The New York Times (NYT).

Zmínky o Trumpovi podle autorů v tradičních médiích tvořily zdaleka největší část "dezinformační konverzace".

Čtyřčlenný tým analyzoval soubor více než 38 milionů anglických zpravodajských textů publikovaných v prvních pěti měsících roku zavedenými médii z celého světa. Dezinformace se údajně v jisté podobě objevily v 1,1 milionu z těchto článků, přičemž jen asi v 16 procentech případů se jednalo o materiály vytvořené výlučně za účelem konfrontace závadné informace s fakty.

"Z dat je zřejmé, že zmínky o prezidentu Trumpovi v kontextu dezinformací o covidu-19 tvoří zdaleka největší samostatnou složku infodemie. Zmínky o Trumpovi tvořily 37,9 procenta celkové infodemie, s výrazným náskokem na (kategorii) 'zázračných léků', která tvořila 26,4 procenta," tvrdí autoři studie.

Navíc se domnívají, že značná část textů o "zázračných lécích" rovněž vycházela z výroků americké hlavy státu. Trump například dlouho vyzdvihoval antimalarikum hydroxychlorochin, které se nakonec ukázalo být při léčbě covidu-19 neúčinné. "Náš závěr je tudíž takový, že prezident Spojených států byl pravděpodobně největší hnací silou 'infodemie' dezinformací o covidu-19," dodává tým vedený vědci z Cornellovy univerzity.

Podle NYT bylo oficiální vydání článku naplánováno na dnešek. Text byl předtím podán odbornému časopisu k recenznímu řízení, autoři jej ale nakonec z procesu stáhli. Považovali řízení za příliš zdlouhavé a měli za to, že informace obsažené ve studii je třeba zveřejnit co nejrychleji, řekla NYT Sarah Evanegaová, která výzkum vedla.

Ona a její spolupracovníci prezentují novou studii jako první pokus o komplexní rozbor "dezinformací generovaných médii" v souvislosti s pandemií. Relativně malý podíl "fact-checkingu" mezi texty obsahujícími problematická tvrzení podle nich naznačuje, že dezinformace o covidu-19 média ve většině případů přebírají "bez otázek či oprav".

"Tím, že se (média) rozhodnou nekriticky pokrývat prohlášení a výroky vlivných osob, aniž by výrazněji ověřovala či zpochybňovala přesnost těchto tvrzení, riskují, že nechtěně přispějí k šíření dezinformací," varují autoři analýzy.

Pokud jde o Trumpa, od začátku šíření koronaviru má v této souvislosti na kontě pestrou škálu nepodložených či zavádějících tvrzení. Mnohokrát například prohlásil, že virus SARS-CoV-2 nakonec sám od sebe zmizí, letní nárůst nových nákaz v USA označoval za důsledek intenzivnějšího testování, opakovaně zlehčuje americkou bilanci úmrtí, sporná jsou i jeho vyjádření o vývoji vakcíny či imunitě u dětí. "Pro ty, kdo Trumpova vyjádření sledují, asi nebude myšlenka, že je zodpovědný za šíření či propagování dezinformací, nijak šokující," podotýká NYT.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Boj proti dezinformacím a fake news Prezident USA The New York Times Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy