Trump opět pod palbou. Impeachment vstoupil do další fáze

Demokratický předseda právního výboru Sněmovny reprezentantů USA, do kterého se dnes přesunula další fáze přípravy možné ústavní žaloby (impeachmentu) na prezidenta Donalda Trumpa, zkritizoval počínání hlavy státu. Donald Trump "byl ochoten ohrozit bezpečnost" Spojených států, aby získal osobní prospěch, prohlásil Jerrold Nadler na úvod dnešního veřejného jednání.

Když Trump naléhal na Kyjev, aby vyšetřoval jeho možného soupeře v prezidentských volbách v příštím roce Joea Bidena, "přímo a výslovně vyzval k zahraničnímu vměšování do našich voleb", zdůraznil Nadler. "Byl připraven ohrozit naši bezpečnost a své funkce pro svůj osobní a politický prospěch," řekl podle agentury AFP.

Právní výbor přebral sérii slyšení po sněmovním výboru pro tajné služby, na pořadu má dnes výslech právních expertů o ústavních základech impeachmentu, který může vést až k Trumpovu sesazení.

Tématem dnešního sezení se stal výklad ústavní části věnující se impeachmentu. Druhý článek americké ústavy uvádí, že prezident, viceprezident a všichni úředníci Spojených států musí být zproštění funkcí, budou-li obžalováni a usvědčeni z velezrady, úplatkářství nebo z jiných těžkých zločinů a trestných činů. Co přesně to znamená, je dlouhodobým předmětem diskuzí, poznamenala BBC.

Podle předem poskytnutých poznámek se tři odborníci, povolaní demokraty, kloní k názoru, že se prezident v ukrajinském případě dopustil deliktů, za které by měl být obžalován. Čtvrtý profesor, vybraný republikány, naopak tvrdí, že jde o "lajdácký impeachment", opírající se o svědectví z druhé ruky, přičemž přímá svědectví chybějí a dosavadní důkazy neprokazují jasně, že by se Trump dopustil trestných činů.

Noah Feldman z právnické fakulty Harvardovy univerzity se na základě dosavadních svědectví v Kongresu domnívá, že prezident svůj úřad zneužil k osobnímu politickému zisku. "Chování prezidenta Trumpa popsané ve svědectvích a důkazech jasně představuje těžký zločin, který k odvolání z funkce stanovuje ústava," sdělil.

Stejný názor zastávají i Feldmanovi kolegové Michael Gerhardt z Univerzity v Severní Karolíně a Pamela Karlanová ze Stanfordovy univerzity. Gerhardt i Karlanová se domnívají, že žádný jiný americký prezident v historii takovým způsobem jako Trump úřad hlavy státu nezneužil.

Trumpa se jako jediný zastal právní expert Jonathan Turley z Univerzity George Washingtona. "Pokud sněmovna bude postupovat výhradně na základě ukrajinských obvinění, bude tento impeachment mezi těmi v moderní době vynikat jako ten s nejméně důkazními materiály," poznamenal.

Otázky expertům vedle kongresmanů kladou i právníci, které si republikánští a demokratičtí zákonodárci najali. Jedním z právníků, kterého do svých služeb přijali demokraté, je odborník na politickou etiku a bývalý velvyslanec v České republice z let 2011-14 Norman Eisen.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí znovu důrazně popřel, že by se svým americkým protějškem jednal podle zásady "něco za něco". Americká opozice Trumpa viní, že žádal po Kyjevu "špínu" na Bidena výměnou za vojenskou pomoc Ukrajině a přijetí Zelenského v Bílém domě.

Demokraté z výboru pro tajné služby v úterý zveřejnili zprávu pro právní výbor, ve které Trumpa obvinili ze zneužití úřadu k tomu, aby přinutil Ukrajinu pomoci mu v prezidentských volbách v roce 2020. Pondělní zpráva republikánů z výboru pro tajné služby naopak tvrdí, že k impeachmentu není důvod. Sám Trump označuje počínání demokratů ve sněmovně za hon na čarodějnice. Ze summitu NATO v Londýně vzkázal, že shledává úsilí o prezidentovo odvolání jako "nevlastenecké".

Po jednání právního výboru by podle amerických médií mohlo formální rozhodnutí o ústavní žalobě na prezidenta padnout během několika týdnů. Pokud sněmovna skutečně prezidenta zažaluje, povede proces Senát. Ten ale ovládají republikáni, proto se nepředpokládá, že by Trumpa senátoři sesadili.

Související

Soud pro mezinárodní obchod v USA zrušil Trumpova cel uvalená na svět

Donald Trump narazil: Soud pro mezinárodní obchod v USA zrušil jeho cla na světový obchod

Soud pro mezinárodní obchod ve Spojených státech rozhodl, že několik celních opatření zavedených během vlády Donalda Trumpa je v rozporu se zákonem. Podle tříčlenného senátu soudců exprezident překročil své pravomoci, když prostřednictvím výkonných nařízení uvalil cla v souvislosti s národními krizemi, aniž by dodržel zákonné limity stanovené IEEPA.

Více souvisejících

Donald Trump Impeachment Sněmovna reprezentantů kongresu USA Kongres USA

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 50 minutami

před 54 minutami

Britská ponorka HMS Superb

Černé moře Rusům nenechá. EU začala jednat, spouští novou vojenskou strategii

Evropská unie představila ve středu novou strategii pro oblast Černého moře, jejímž cílem je výrazně posílit schopnost regionu přepravovat těžkou vojenskou techniku v kontextu narůstající hrozby ze strany Ruska. Klíčovou součástí plánu je investice do infrastruktury, která by mohla urychlit pohyb evropských jednotek v případě krize.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Soud pro mezinárodní obchod v USA zrušil Trumpova cel uvalená na svět

Donald Trump narazil: Soud pro mezinárodní obchod v USA zrušil jeho cla na světový obchod

Soud pro mezinárodní obchod ve Spojených státech rozhodl, že několik celních opatření zavedených během vlády Donalda Trumpa je v rozporu se zákonem. Podle tříčlenného senátu soudců exprezident překročil své pravomoci, když prostřednictvím výkonných nařízení uvalil cla v souvislosti s národními krizemi, aniž by dodržel zákonné limity stanovené IEEPA.

před 4 hodinami

Elon Musk a Donald Trump

Elon Musk opouští Donalda Trumpa. Po čtyřech měsících končí ve vládní iniciativě DOGE

Nejbohatší muž světa Elon Musk oznámil, že končí své působení v administrativě Donalda Trumpa. Jako zvláštní vládní zaměstnanec působil na ministerstvu financí v rámci kontroverzního programu DOGE, jehož cílem bylo výrazné omezení vládních výdajů. Jeho odchod přichází v době rostoucího napětí mezi Muskem a některými členy Trumpova týmu. Uvedl to deník Politico.

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko bude mít novou koncepci zahraniční politiky. Vláda řešila čínský kyberútok

Koncepce naší zahraniční politiky klade důraz na zajištění bezpečnosti státu a jeho občanů i na členství ČR v EU a NATO. Na středečním jednání schválila vláda klíčový strategický dokument, který formuluje základní cíle a priority české zahraniční diplomacie pro další roky. Věnovala se i odškodnění protiprávně sterilizovaných osob nebo zabezpečení funkční zdravotní záchranné služby v příhraniční oblasti se Slovenskem.

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Šéf Hamásu Muhammad Sinvár je po smrti, ohlásil Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že izraelská armáda při nedávném leteckém útoku zabila Muhammada Sinvára, klíčového vojenského představitele Hamásu a mladšího bratra bývalého vůdce tohoto hnutí Jahji Sinvára. Ten byl zabit již v říjnu minulého roku při izraelské operaci na jihu Pásma Gazy.

včera

Internet

USA vyšetřují známou čínskou firmu kvůli bezpečnostním hrozbám. Jejími routery se k internetu připojují i Češi

Americké úřady zahájily vyšetřování čínské technologické firmy TP-Link kvůli podezření z porušování antimonopolních pravidel a závažným obavám o kyberbezpečnost. Podle amerického ministerstva spravedlnosti je TP-Link podezřelý z agresivní cenové politiky, která má za cíl vytlačit konkurenci z trhu. Kromě toho čelí firma také obviněním, že její síťová zařízení, zejména routery, představují riziko pro americkou národní bezpečnost.

včera

Ukrajinská armáda

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?

Ukrajina zvažuje uvolnění válečných omezení na vývoz zbraní, což by mohlo zásadně změnit její vztahy s Evropou. Opatření přijaté na začátku ruské invaze mělo zamezit vývozu vojenského materiálu, který byl nezbytný pro obranu země. Dnes je však situace jiná: ukrajický obranný průmysl dokáže vyrábět mnohem víc, než stát aktuálně dokáže koupit.

včera

Elon Musk

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi

Elon Musk otevřeně kritizoval nový výdajový a daňový zákon prezidenta Donalda Trumpa, který byl minulý týden těsně schválen Sněmovnou reprezentantů. Návrh, označovaný Trumpem za „velký a krásný“, obsahuje biliony dolarů na daňové úlevy, zvýšení rozpočtu na obranu a rozšíření vládních výdajů. Nyní míří do Senátu.

včera

Německo se tvrdě opřelo do Izraele. Netanjahu si už musí uvědomit, že dělá něco vážně špatně

Kritika izraelské vojenské operace v Pásmu Gazy ze strany německého kancléře Friedricha Merze představuje mimořádně silný signál. Pokud se k negativnímu hodnocení připojuje právě Německo, tedy země, která Izrael tradičně podporuje už kvůli vědomí historické odpovědnosti za holocaust, je zřejmé, že situace dosáhla kritického bodu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy