Trump opět pod palbou. Impeachment vstoupil do další fáze

Demokratický předseda právního výboru Sněmovny reprezentantů USA, do kterého se dnes přesunula další fáze přípravy možné ústavní žaloby (impeachmentu) na prezidenta Donalda Trumpa, zkritizoval počínání hlavy státu. Donald Trump "byl ochoten ohrozit bezpečnost" Spojených států, aby získal osobní prospěch, prohlásil Jerrold Nadler na úvod dnešního veřejného jednání.

Když Trump naléhal na Kyjev, aby vyšetřoval jeho možného soupeře v prezidentských volbách v příštím roce Joea Bidena, "přímo a výslovně vyzval k zahraničnímu vměšování do našich voleb", zdůraznil Nadler. "Byl připraven ohrozit naši bezpečnost a své funkce pro svůj osobní a politický prospěch," řekl podle agentury AFP.

Právní výbor přebral sérii slyšení po sněmovním výboru pro tajné služby, na pořadu má dnes výslech právních expertů o ústavních základech impeachmentu, který může vést až k Trumpovu sesazení.

Tématem dnešního sezení se stal výklad ústavní části věnující se impeachmentu. Druhý článek americké ústavy uvádí, že prezident, viceprezident a všichni úředníci Spojených států musí být zproštění funkcí, budou-li obžalováni a usvědčeni z velezrady, úplatkářství nebo z jiných těžkých zločinů a trestných činů. Co přesně to znamená, je dlouhodobým předmětem diskuzí, poznamenala BBC.

Podle předem poskytnutých poznámek se tři odborníci, povolaní demokraty, kloní k názoru, že se prezident v ukrajinském případě dopustil deliktů, za které by měl být obžalován. Čtvrtý profesor, vybraný republikány, naopak tvrdí, že jde o "lajdácký impeachment", opírající se o svědectví z druhé ruky, přičemž přímá svědectví chybějí a dosavadní důkazy neprokazují jasně, že by se Trump dopustil trestných činů.

Noah Feldman z právnické fakulty Harvardovy univerzity se na základě dosavadních svědectví v Kongresu domnívá, že prezident svůj úřad zneužil k osobnímu politickému zisku. "Chování prezidenta Trumpa popsané ve svědectvích a důkazech jasně představuje těžký zločin, který k odvolání z funkce stanovuje ústava," sdělil.

Stejný názor zastávají i Feldmanovi kolegové Michael Gerhardt z Univerzity v Severní Karolíně a Pamela Karlanová ze Stanfordovy univerzity. Gerhardt i Karlanová se domnívají, že žádný jiný americký prezident v historii takovým způsobem jako Trump úřad hlavy státu nezneužil.

Trumpa se jako jediný zastal právní expert Jonathan Turley z Univerzity George Washingtona. "Pokud sněmovna bude postupovat výhradně na základě ukrajinských obvinění, bude tento impeachment mezi těmi v moderní době vynikat jako ten s nejméně důkazními materiály," poznamenal.

Otázky expertům vedle kongresmanů kladou i právníci, které si republikánští a demokratičtí zákonodárci najali. Jedním z právníků, kterého do svých služeb přijali demokraté, je odborník na politickou etiku a bývalý velvyslanec v České republice z let 2011-14 Norman Eisen.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí znovu důrazně popřel, že by se svým americkým protějškem jednal podle zásady "něco za něco". Americká opozice Trumpa viní, že žádal po Kyjevu "špínu" na Bidena výměnou za vojenskou pomoc Ukrajině a přijetí Zelenského v Bílém domě.

Demokraté z výboru pro tajné služby v úterý zveřejnili zprávu pro právní výbor, ve které Trumpa obvinili ze zneužití úřadu k tomu, aby přinutil Ukrajinu pomoci mu v prezidentských volbách v roce 2020. Pondělní zpráva republikánů z výboru pro tajné služby naopak tvrdí, že k impeachmentu není důvod. Sám Trump označuje počínání demokratů ve sněmovně za hon na čarodějnice. Ze summitu NATO v Londýně vzkázal, že shledává úsilí o prezidentovo odvolání jako "nevlastenecké".

Po jednání právního výboru by podle amerických médií mohlo formální rozhodnutí o ústavní žalobě na prezidenta padnout během několika týdnů. Pokud sněmovna skutečně prezidenta zažaluje, povede proces Senát. Ten ale ovládají republikáni, proto se nepředpokládá, že by Trumpa senátoři sesadili.

Související

Donald Trump

Trump opět vystoupí na zasedání NRA, asociace držitelů zbraní v USA

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu vystoupí na výročním zasedání vedení Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Půjde o jeho deváté vystoupení na akci vlivné lobbistické skupiny, informovala agentura Reuters. Od Trumpa se v USA čeká, že bude ostře vystupovat proti novým omezením vlastnictví střelných zbraní. 
Joe Biden

Biden a Trump se utkají ve dvou prezidentských debatách

Americký prezident Joe Biden a jeho pravděpodobný republikánský vyzyvatel v listopadových volbách Donald Trump se utkají ve dvou televizních debatách. Biden na ně vyzval Trumpa ve středu a on tuto výzvu okamžitě přijal. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

Donald Trump Impeachment Sněmovna reprezentantů kongresu USA Kongres USA

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 10 hodinami

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy