Trump přes twitter šířil dezinformace, urážky a výzvy k násilí. Doplatil na to

Končící americký prezident Donald Trump je známý jako ostrý kritik médií. Když o nich hovořil, často používal termínu "vylhané" nebo "falešné (fake)" zprávy při kritice informací, které nepříznivě hodnotí jeho výkon ve funkci hlavy státu. Sám své názory nejraději prezentoval na twitteru, na který až do současného zablokování umisťoval pravidelnou denní dávku vzkazů a podle svých kritiků někdy i zkreslených či nepravdivých informací.

Twitter společně se sítí Facebook nejprve Trumpovi zablokovaly jeho účty dočasně po vniknutí jeho příznivců do budovy Kongresu, protože Trump opět znovu odmítl uznat svou prohru ve volbách, mluvil o podvodech a snaze demokratů volby zmanipulovat, načež své příznivce vyzval k pochodu k budově Kongresu a k "boji".

Po násilnostech Trump v první reakci na twitteru pouze apeloval na protest bez násilí, poté nahrál video, které zahájil slovy: "Chápu vaši bolest. Vím, že to bolí. Měli jsme volby, které nám byly ukradeny." V jednom z příspěvků Trump také naznačoval, že násilní demonstranti jsou "skvělí vlastenci, se kterými bylo tak dlouho nakládáno špatně a nespravedlivě", a označil je za výjimečné. Dnes společnost Twitter oznámila, že Trumpův účet kvůli "nebezpečí dalšího podněcování k násilnostem" zablokovala natrvalo.

Trump po zrušení svého osobního účtu začal tweetovat z vládní stránky, sociální síť však brzy uvedla, že smazala prezidentovy příspěvky i z ní. "Nás NEUMLČÍ!" tweetoval Trump z vládního účtu @POTUS, který má přes 33 milionů sledujících.

Z Twitteru si Trump hned po inauguraci před čtyřmi lety udělal oficiální komunikační platformu. "Twitter nemám rád... Média jsou ale tak nepoctivá, že twitter je jediný způsob odporu," řekl tehdy. Podle analytiků byla prezidentova záliba ve twitteru až závislostí, jeho účet @realDonaldTrump měl dosud téměř 89 milionů sledujících.

Trumpovy tweety vyšly v roce 2017 i knižně a doprovázely je posměšné karikatury. Jedná se o 30.000 záznamů, které Trump adresoval svým příznivcům již od roku 2009.

Společnost Twitter od loňského května začala označovat některé Trumpovy příspěvky jako nepřesné. První upozornění vydané 27. května se týkalo Trumpova názoru na korespondenční hlasování, které prezident označil za podvod. "Guvernér Kalifornie posílá lístky milionům lidí, všem, kdo v tomto státě žijí. Nezáleží na tom, kdo to je a jak se tam dostal, ale lístek dostanou. Poté je vyhledají profesionálové, kteří řeknou těmto lidem, z nichž mnozí ani nepomysleli na to, že by volili, jak a pro koho mají hlasovat. Budou to zmanipulované volby. Ani náhodou!" napsal Trump v jednom z kritizovaných tweetů.

I přes upozornění Trump v podobném komentování voleb nepřestal. "S univerzálním hlasováním poštou (nikoliv hlasováním v nepřítomnosti, které je v pořádku) budou volby 2020 nejnepřesnějšími a nejvíce podvodnými v historii. Pro Spojené státy to bude velký trapas. Odložte volby, dokud lidé nebudou moci hlasovat správně a bezpečně???" napsal o měsíc později. Trump následně pohrozil sociálním sítím regulací či uzavřením, pokud budou umlčovat konzervativní hlasy. Trumpovy útoky na volby pokračovaly i po jejich skončení. V řadě tweetů Trump nepravdivě, ale jednoznačně prohlásil, že volby vyhrál.

Za Twitter ve sporu s Trumpem se postavila na začátku června i místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, když uvedla, že podporuje snahu společnosti upozorňovat na nepřesné informace. Pár dní nato Twitter zablokoval video s poctou černochu Georgi Floydovi (jehož zabití policisty vyvolalo v USA loni celonárodní někdy násilné protesty), které předtím zveřejnila Trumpova volební kampaň. Učinil tak kvůli porušení autorských práv. Tento krok ještě zvýšil napětí mezi šéfem Bílého domu a sociální sítí.

V polovině října Twitter zakročil proti Trumpovu příspěvku, ve kterém prezident tvrdil, že je po prodělání nemoci imunní vůči koronaviru. "Lékaři Bílého domu naprosto jednoznačně dali zelenou. To znamená, že to nemůžu dostat (imunní) a nemůžu přenášet. Velmi dobré vědět!!!" napsal Trump. Twitter jeho příspěvek nesmazal, asi tři hodiny po nahrání jej ale skryl za varovný štítek. Odborníci zatím nemají jasno v tom, zda lidé, kteří se vyléčili z covidu-19 a mají protilátky, jsou skutečně chráněni před další infekcí, a jak dlouho může imunita trvat.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Twitter Prezident USA USA (Spojené státy americké) sociální sítě Boj proti dezinformacím a fake news Kongres USA Volby USA

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 26 minutami

před 35 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy